Co można odczytać z charakteru pisma?

wp.pl | dodano: 2011-01-19 (15:46) 6 opinii wp.pl Co można odczytać z charakteru pisma? (fot. Jupiterimages)
  A A A
O wyroku sądu decyduje czasami jeden kluczowy dowód. Bywa, że jest nim dokument zawierający ręczne pismo osoby podejrzanej. Techniki śledcze obejmują analizę charakteru pisma, badanie papieru oraz atramentu. Ludzki charakter pisma jest informacją nie tylko w kryminalistyce. Analizowany bywa także przez pracodawców podczas procesu rekrutacji.

Oprócz badań próbek DNA, odcisków palców, identyfikacji głosu, bierze się pod uwagę charakter pisma. Oczywiście wtedy, kiedy dostępne są dowody w postaci dokumentów: czeków bankowych, notatek, listów a nawet grafitti czy pisma na ścianie. Wówczas, specjaliści w dziedzinie analizy pisma ręcznego dokonują skrupulatnych badań dowodów. Profesjonaliści muszą dysponować ogromną wiedzą, by analizować pismo. W swoich badaniach, biorą pod uwagę, że w różnych regionach świata uczą innego rodzaju pisma, a także w jaki sposób stan zdrowia i nastroju wpływa na charakter pisma. Ważne jest także, jak pobierać będą próbki pisma od osoby podejrzanej. Tak, by napisała dyktowany tekst możliwie naturalnie.

Pisma uczymy się wszyscy w szkole podstawowej, niekiedy już w przedszkolu. Gdy zaczynamy kształcić tę umiejętność, wszyscy budujemy tekst bardzo podobnie. Wynika to ze wzoru zaproponowanego przez nauczycieli. Każdy kraj ma taki wzór, niekiedy znacznie różniący się od tych obowiązujących w innych państwach.

W miarę upływu lat nasze pismo ewoluuje. Na jego ostateczny charakter wpływa wiele czynników, jak choćby charakter pisma rodziców lub rodzeństwa. Co więcej, w ciągu całego życia zmienia się sposób pisania. Wyszkolony spec od pisma, powinien jednak umieć przypisać pismo do człowieka. Przynajmniej, jeśli dysponuje jego 10 próbkami pisma. Analiza tekstu dwóch autorów – jednego znanego (podejrzanego), drugiego nieznanego (sprawcy) zaczyna się od wyszukania różnic, a nie podobieństw. W toku porównywania tekstu bierze się pod uwagę nacisk, z jakim został sporządzony, pochylenie liter, sposób ich łączenia, stosunek wysokości wielkich liter do małych, odstępy między wyrazami, ogonki przy takich literach jak „g”, „j”, „y” i wiele innych.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 z 3
oceń
tak 8 72.73%
nie 3 27.27%

Podziel sięOpinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~huho 2012-10-14 (11:29) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 7 godzin i 9 minut temu

hanba

odpowiedz

3
0
~Idżi 2011-12-23 (19:30) 5 lat 8 miesięcy 27 dni 23 godziny i 8 minut temu

Niczego ciekawego się tu nie dowiedziałam, a myślałam, że będzie wzmianka jak niektóre "maniery" odczytywać i czego można się z nich o autorze dowiedzieć.

odpowiedz

6
2
~Alicja XXY 2011-01-20 (17:36) 6 lat 8 miesięcy 1 godzinę i 2 minuty temu

a co to jest grafitti?..bo pismo na scianie to o ile wiem jest graffiti...ale to pierwsze to juz nie wiem co to je...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~KK 2011-06-13 (12:12) 6 lat 3 miesiące 7 dni 6 godzin i 26 minut temu

Z tym będzie coraz trudniej, bo coraz więcej ludzi klika na klawiaturze zaniedbując pisanie odręczne.

odpowiedz