Czym szympans różni się od człowieka?

wp.pl | dodano: 2011-06-12 (15:21) 0 opinii wp.pl Czym szympans różni się od człowieka? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Dzielimy z nim ok. 95% wspólnego DNA. I choć fizycznie znacznie różnimy się od siebie, to jednak zadziwiająco wiele aspektów życia i zachowania nas łączy. O podobieństwach ludzi do szympansów – naszych najbliższych krewnych – słów kilka.

Sześć procent, a według niektórych danych nawet mniej – tyle różni nas z genetycznego punktu widzenia od szympansa. Szympans (łac. Pan) to rodzaj, który obejmuje dwa współcześnie żyjące gatunki – szympansa zwyczajnego (Pan troglodytes) oraz szympansa karłowatego (Pan paniscus) zwanego także bonobo.

Człowiek i szympans należą do tej samej nadrodziny – człowiekowatych. Około 6 milionów lat temu rozeszły się ewolucyjne ścieżki rodzaju Homo oraz Pan. Mimo posiadania tak odległego przodka, wciąż tak wiele nas łączy.

CZŁOWIEK - SZYMPANS: PODOBIEŃSTWA
(credit:Thinkstockphotos/infografika WP)


Budowa ciała.
Posiadamy podobne dłonie i stopy, choć cieszymy się znacznie bardziej chwytnym kciukiem. Ale tak samo jak my, szympans posiada pięć palców u każdej kończyny oraz paznokcie, które zastąpiły pazury. Podobnie do nas szympansy obu gatunków siwieją na starość. Nieobce jest im wypadanie włosów, również (choć rzadziej) u osobników żeńskich.

Zarówno szympans jak i człowiek posiadają taki sam układ zębów (w każdej połowie szczęki dwa siekacze, jeden kieł, dwa przedtrzonowce oraz trzy trzonowce). Wśród wszystkich zwierząt, zarówno i szympansy jak i ludzie spoglądają do przodu, a nie na boki. Nie można zapomnieć o tym, że tak bliskie pokrewieństwo z człowiekiem zapewnia szympansom wysoką pozycję wśród inteligentnych zwierząt – obserwuje się u nich silny rozwój mózgu i znaczne pofałdowanie kory mózgowej.

Polecamy również:

Co łączy człowieka z małpą?

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 4 z 4
oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!