Siwienie w genach

PAP | dodano: 2009-12-02 (10:35) 4 opinie Siwienie w genach (fot. the rhumb line cc-by)
  A A A
Siwienie włosów zależy w większym stopniu od genów niż czynników środowiskowych, takich jak styl życia czy stres - wynika z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii oraz Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "PLoS One".

W dzisiejszych czasach panuje moda na młodzieńczy wygląd. Ta pogoń za młodością przyczyniła się do rozkwitu przemysłu kosmetycznego oraz chirurgii plastycznej.

Nie ma jednak pewności czy cechy wyglądu, które decydują o tym na ile lat wyglądamy, zależą od czynników środowiska czy od genów.

Aby to sprawdzić, brytyjsko-duński zespół naukowców przebadał 102 pary duńskich bliźniaczek, zarówno jedno- jak i dwujajowych, w wieku od 59 do 81 lat. Zebrano też dane wśród 162 Brytyjek między 45 a 75 rokiem życia.

Analizowano różne zmiany pojawiające się w procesie starzenia, jak obecność zmarszczek na twarzy, przebarwienia związane z wiekiem, wiotczenie ust czy siwienie włosów. To od tych cech zależy, czy kobieta wygląda na swój wiek, czy też młodziej lub starzej.

Analiza wykazała, że obecność zmarszczek, przebarwień związanych z wiekiem oraz fotouszkodzeń skóry mniej więcej w równym stopniu zależy od genów, jak i czynników środowiskowych, takich jak styl życia.

Natomiast na siwienie włosów wpływ mają głównie geny. Naukowcy zaobserwowali, że bliźniaczki jednojajowe, które mają identyczny zestaw genów, traciły kolor włosów w podobnym wieku. Znacznie więcej różnic wykazywały bliźniaczki dwujajowe, które różnią się pod względem genetycznym jak zwykłe rodzeństwo.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Podziel sięOpinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~GOŚĆ 2009-12-03 (20:27) 7 lat 9 miesięcy 17 dni 21 godzin i 17 minut temu

Straszne;/
Ja osiwieję w wieku 17 lat przez ten stres w szkole;/

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~EWA 2009-12-18 (09:21) 7 lat 9 miesięcy 3 dni 8 godzin i 23 minuty temu

Siwienie w genach
Pierwsze siwki miałam ok.30tki podobnie jak mój ojciec (72 lata) . jest biały jak gołąbek ale ma naprawdę piękne ,gęste włosy mama (73 lata) ma mniej siwych włosów niż ja, ale rzadziuchne i liche.Chyba rzeczywiście genetyczne dziedzictwo.Moje siwki są gęste i puszyste - nie zamieniła bym ich na włoski mamusi :)

odpowiedz