Alexander Fleming - odkrywca penicyliny

PAP | dodano: 2013-03-12 (15:46) 2 opinie PAP Alexander Fleming - odkrywca penicyliny (fot. Wikipedia)
  A A A
58 lat temu - 11 marca 1955 roku - zmarł w Londynie Alexander Fleming, szkocki bakteriolog i lekarz, odkrywca pierwszego antybiotyku - penicyliny.

Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 w Lochfield koło Darvel w East Ayrshire. Uczył się w Louden Moor School, Darvel School i Kilmarock Academy, a następnie przeniósł się do Londynu, by studiować na politechnice. Ukończył ją w roku 1897. W 1901 odziedziczył znaczny majątek i brat namówił go do podjęcia w Londynie studiów medycznych. Trafił do grupy badawczej Almrotha Wrighta, gdzie zajął się bakteriologią.

Podczas I wojny światowej służył jako kapitan Korpusu Medycznego Brytyjskiej Armii Królewskiej. Tam zwrócił uwagę na dużą liczbę zgonów żołnierzy z powodu zakażeń.

Po wojnie Fleming wrócił do pracy badawczej w Szpitalu Świętej Marii i zaczął szukać substancji o działaniu bakteriobójczym, które nie szkodziłyby ludzkim i zwierzęcym tkankom. W roku 1922 odkrył bakteriobójcze działanie lizozymu, występującego między innymi w ludzkich łzach, wydzielinie z nosa i białku jaja. W tym samym roku zauważył, że jedna z kolonii bakterii rosnących na pożywkach zapleśniała. Okazało się, że pleśń wydziela zabójczą dla bakterii penicylinę. Dalsze prace wykazały, że penicylina może być lekiem przeciwbakteryjnym - antybiotykiem. Wydajną metodę jej produkcji opracowali Howard Florey i Ernst Chain.

Odkrycie Fleminga zrewolucjonizowało lecenie chorób zakaźnych. Penicylina i inne antybiotyki uratowały miliony ludzi - w tym wielu żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Penicylina pozwoliła skutecznie leczyć między innymi kiłę (syfilis), co przyczyniło się do rewolucyjnych zmian obyczajowych.

W roku 1944 Fleming otrzymał tytuł szlachecki, zaś w 1945 roku wraz Howardem Floreyem i Ernstem Chainem - Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Nie wykorzystał swojego odkrycia do celów komercyjnych. Fleming zmarł na zawał serca 11 marca 1955.

Niestety, z czasem antybiotyki przestały być "cudownymi" lekami, ponieważ bakterie uodporniły się na nie. Antybiotyki często podawano bez wystarczającego powodu - na przykład przy chorobach wirusowych - w których są nieskuteczne czy zapobiegawczo, albo dodawano je do paszy dla bydła. Specjaliści ostrzegają, że z czasem antybiotyki mogą w ogóle przestać by skuteczne, a wtedy znów będziemy bezbronni wobec wielu chorób zakaźnych. Dlatego wciąż trwają poszukiwania antybiotyków produkowanych przez różne organizmy - jeden z programów zakłada nawet badanie pod tym kątem próbkę pobranych z rowów oceanicznych, na głębokości wielu kilometrów.

Mówi się także o wykorzystaniu bakteriofagów - wirusów, będących naturalnymi wrogami bakterii.

pmw/ tot/(PAP)


Dołącz do nas na Facebooku!Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 11 78.57%
nie 3 21.43%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~jjkk 2014-06-11 (16:49) 3 lata 3 miesiące 8 dni 14 godzin i 49 minut temu

ale to jego badania przyczyniły się do tego że ci dwaj panowie mogli zajmować się antybiotykami.

odpowiedz

3
1
~Fleming 2013-03-14 (19:55) 4 lata 6 miesięcy 5 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Akurat ten gościu nigdy nie zajmował się się antybiotykami. robili to ci dwaj panowie którzy są w tym artykule wymienieni. był jeszcze trzeci ale komisja noblowska go pominęła a jego wkład w badania nad antybiotykami był większy od FLEMINGA który je odkrył ale zaniechał badań

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco