Gdzie mieszka strach?

PAP | dodano: 2012-10-18 (16:12) 7 opinii PAP Gdzie mieszka strach? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Za strach i mechanizmy go tłumiące odpowiadają inne obwody neuronalne w mózgu - wykazali uczeni z warszawskich instytutów biologii. Właśnie dlatego tak trudno wyleczyć się z fobii. Teraz nieco łatwiej będzie je pokonać – przekonują uczeni.

Każdy kto boi się pająków wie, że nawet jeśli nie czuje ściskania w dołku, gdy u terapeuty wyobraża sobie wielką tarantulę, to nadal wyskakuje z krzykiem spod prysznica, pod którym zobaczył maleńkiego pajączka. „Fobii pozbyć się jest niezwykle trudno, bo wygaszanie reakcji strachu nie polega na wymazywaniu pamięci o wywołujących go bodźcach, ale na tworzeniu nowych, konkurencyjnych śladów pamięciowych” – przypominają badacze w komunikacie prasowym.

Już od pewnego czasu podejrzewano, że obwody neuronalne w mózgu odpowiedzialne za wygaszanie strachu są inne niż obwody zaangażowane w przywracanie reakcji strachu. Przypuszczenie to potwierdzili uczeni z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego oraz Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie kierowani przez dr Ewelinę Knapską, dr. hab. Jacka Jaworskiego oraz prof. Leszka Kaczmarka.

Jak informują uczeni, struktury mózgowe odpowiedzialne za odczuwanie i wygaszanie strachu wykształciły się ewolucyjnie wcześnie, dlatego można je badać doświadczalnie u zwierząt, np. szczurów. Aby eksperymenty były możliwe, należało opracować metodę śledzenia reakcji pojedynczych komórek nerwowych na bodziec strachu lub jego brak. W tym celu uczeni zmienili genom szczura i badania wykonali na specjalnie zmodyfikowanej odmianie wyhodowanej w Instytucie im. Nenckiego.

- W efekcie byliśmy w stanie obserwować połączenia między komórkami nerwowymi aktywującymi się w mózgu zwierząt przeżywających strach - wyjaśnia dr Knapska.

Pomysłodawcami odpowiedniej modyfikacji genetycznej byli dr Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz dr Morgan Sheng z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

- W mózgach zmodyfikowanych przez nas szczurów, w zakończeniach synaptycznych aktywnych komórek nerwowych, gromadzi się pewne białko fluorescencyjne - wyjaśnia dr Jaworski. Wiadomo, że zgromadzone białko utrzymuje się w pobudzonych komórkach przez kilkadziesiąt godzin. Dlatego komórki, które zareagowały na dany bodziec stresowy, łatwo potem zidentyfikować w preparatach mikroskopowych. Oświetlone światłem odpowiedniej długości, świecą na zielono.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 6 85.71%
nie 1 14.29%

Podziel sięOpinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Ewelina 2012-10-22 (11:05) 4 lata 10 miesięcy 28 dni 20 godzin i 28 minut temu

ciekawy artykul, pewnie bylby jeszcze ciekawszy, gdybym go zrozumiala ;-)

odpowiedz

1
0
~magda 2012-10-22 (08:19) 4 lata 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 14 minut temu

Ale mi nowość! Uczyłam się o tym 10 lat temu na studiach. Wygasić się nie da, to oczywiste, trzeba stworzyć nowe drogi nerwowe i stworzyć nową historię, nowe skojarzenie już bez negatywnej emocji. Czyli już nie tylko sama desensytyzacja, tylko tworzenie nowego. Pozdrawiam i współczuje wszystkim z fobiami różnego rodzaju, bo terapia jest żmudna, ale efekt trwały - tego wam życzę:-)

odpowiedz

1
1
~M 2012-10-21 (16:22) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 15 godzin i 11 minut temu

dusza ludzka składa się z trzech części / myśli, emocji i woli/. Żeby nasza dusza była wolna i zdrowa potrzebuje zbawienia . Kto zbawia duszę - Jezus Chrystus. Kogo Jezus wyswobodzi ten prawdziwie wolnym jest! Bóg nie daje nam ducha leku i strachu ale Ducha mocy miłości i roztropnego myślenia. Bez wiary w odkupieńczą ofiarę Jezusa nie ma zbawienia i człowiek nie jest prowadzony przez Ducha ŚW. Ducha mocy miłości i roztropnego myślenia. Aj to wszystko takie proste tylko człowiek przez własną pychę / czyli brak poddania myślenia pod Boże/ jest dla siebie wrogiem i odbiera sobie możliwośc poznania prawdy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~profesor 2012-10-21 (12:25) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 8 minut temu

cholera jak ci naukowcy nasi coś napiszą i opublikują to ni czorta ich zrozumieć nie ma to jak amerykańscy naukowcy :)

odpowiedz

0
0
~Dizip 2012-10-19 (23:20) 4 lata 11 miesięcy 8 godzin i 13 minut temu

Teraz wyobraźcie sobie w jaki też sposób oni badali jakie miejsce mózgu przed chwilą wystraszonego szczura świeci na zielono...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco