Mikroorganizmy wpływają na ewolucję gospodarzy

PAP | dodano: 2013-07-30 (19:59) 2 opinie PAP Mikroorganizmy wpływają na ewolucję gospodarzy (fot. Fotolia.com)
  A A A
Mikroorganizmy, które zamieszkują ciało swego gospodarza, tworzą z nim jeden organizm i wpływają na jego ewolucję.

Każdy gatunek-gospodarz zamieszkiwany jest przez sobie właściwe grupy mikroorganizmów. Hologenom to określenie, które obejmuje zarówno genom gospodarza, jak i zamieszkujących go mikroorganizmów.

Na początku XXI w. zaproponowano tzw. hologenomiczną teorię ewolucji, która mówi o tym, że organizm-gospodarz oraz towarzyszące mu mikroby ewoluują razem, tworząc podstawową jednostkę ewolucyjną.

Najnowsze badania, opublikowane na łamach tygodnika „Science”, dowodzą, że wpływ mikroorganzmów na ewolucję gospodarza rzeczywiście istnieje. Mogą więc służyć do potwierdzenia hologenomicznej teorii ewolucji.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Setha Bordensteina z Vanderbilt University badali trzy gatunki os z rodzaju Nasonia. Dwa gatunki, N. giraulti i N. longicornis, rozdzieliły się ewolucyjnie „zaledwie” 400 tys. lat temu, są więc dość podobne do siebie. Trzeci gatunek (N. vitripennis) oddzielił się od dwóch poprzednich dużo wcześniej, około miliona lat temu – wykazuje on zatem większą odmienność zarówno genomu, jak i tzw. mikrobiomu (czyli mikroorganizmów, które go zamieszkują).

Naukowcy poznali dość dobrze mikrobiom os, który składa się z około 96 grup mikroorganizmów.

Okazało się, że mikroorganizmy wpływają na ewolucję swych gospodarzy poprzez ograniczanie przeżywalności krzyżówek międzygatunkowych, zwłaszcza pomiędzy gatunkami bardziej odległymi ewolucyjnie.

Śmiertelność potomstwa z blisko spokrewnionych gatunków była relatywnie niska i wynosiła około ośmiu procent. Natomiast śmiertelność potomstwa gatunków bardziej odległych ewolucyjnie wynosiła około 90 procent.

Mikrobiom krzyżówek, które przeżywały, wyglądał bardzo podobnie do mikrobiomu rodziców. Natomiast mikrobiom potomstwa, która umierało, wyglądał - zgodnie z określeniem naukowców - „chaotycznie”.

Badacze udowodnili, że to mikroorganizmy mają wpływ na przeżywalność potomstwa, ponieważ w środowisku pozbawionym mikrobów przeżywalność krzyżówek była taka sama jak potomstwa jednogatunkowego.(PAP) krx/ tot/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~hering75 2013-08-01 (16:47) 4 lata 3 miesiące 20 dni 5 godzin i 21 minut temu

O rany. Jesteśmy uzależnieni od naszych małych dziabągów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź