Znaleziono skarb z XI wieku

PAP | dodano: 2011-07-14 (12:14) 3 opinie Znaleziono skarb z XI wieku (fot. PAP)
  A A A
Pochodzące z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pierścienie i monety, a także szklane i bursztynowe paciorki znalazł przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafił do gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

Jak powiedziała PAP Danuta Król z Muzeum Archeologicznego, skarb został znaleziony w poniedziałek i tego dnia trafił do placówki. "W tej chwili rozpoczynamy wstępną selekcję i konserwację przedmiotów, które się na niego składają" - wyjaśniła Król.

Dodała, że wśród przedmiotów znalezionych w lesie jest m.in. srebrna kaptorga - noszone przez dawnych Słowian na szyi pudełko przeznaczone na zioła, pachnidła czy amulety. "Mamy pięć zachowanych w bardzo dobrym stanie i wykonanych z wysokiej próby srebra, pierścionków. Są zawieszki - niektóre w kształcie konika czy bransolety z zakończeniami w kształcie głowy węża" - powiedziała Król.

Jak dodała, wśród monet składających się na skarb są pochodzące z XI wieku monety niemieckie i arabskie. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono też na fragmenty tkaniny oraz glinianego garnka, w którym najprawdopodobniej skarb został ukryty.

"Więcej na temat znalezionych przedmiotów będziemy mogli powiedzieć, gdy obejrzą je specjaliści od garncarstwa, biżuterii czy monet" – wyjaśniła Danuta Król, dodając, że srebrne przedmioty składające się na znalezisko ważą w sumie ok. pół kilograma.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Henryk Paner powiedział PAP, że chciałby, aby po pracach konserwacyjnych znaleziony skarb wzbogacił wystawę stałą gdańskiej placówki. Dyrektor, zapytany o wartość znaleziska, wyjaśnił, że w Polsce na tego typu skarby trafia się co kilka lat i dodał: "Jednak w naszych okolicach od dawna nie było tego typu przypadków".

Skarb znalazł mężczyzna, który przejeżdżał przez las rozciągający się między miejscowością Susz (woj. warmińsko-mazurskie) i Prabuty (woj. pomorskie). W lesie wykonywano ostatnio jakieś prace, które najprawdopodobniej wzruszyły ziemię i przypadkiem wydobyły skarb na powierzchnię.

Mężczyzna, który znalazł skarb, zgłosił ten fakt do wiceburmistrza Prabut, a ten - do pomorskiego konserwatora zabytków. "My z kolei poinformowaliśmy o sprawie Muzeum Archeologiczne i w poniedziałek przywieźliśmy skarb do Gdańska" - powiedział PAP rzecznik konserwatora zabytków, Marcin Tymiński.

Jak dodał Tymiński, jest duże prawdopodobieństwo, że znalazca skarbu otrzyma nagrodę z ministerstwa kultury. "Maksymalnie może ona wynieść 25-krotność średniego wynagrodzenia, zwykle jednak jest niższa. Najwyższa nagroda, o jakiej słyszałem, wynosiła 30 tysięcy złotych" - powiedział Tymiński.

aks/ abe/ PAP

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 7 63.64%
nie 4 36.36%

Podziel sięOpinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~sloje 2011-08-15 (14:45) 6 lat 1 miesiąc 4 dni 16 godzin i 47 minut temu

nagrody za znalezione ''skarby'' są co najmniej śmieszne,tylko frajerzy ...

odpowiedz

3
0
~ciekawy 2011-08-12 (12:40) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 18 godzin i 52 minuty temu

Jeżli wartość skarbu wycenia sie na 1 mln PLN, to zgodnie z zasadą znalazca otrzymuje 10% wartości, czyli 100 tys PLN. A 30 tys PLN tzn że skarb byłby wart 300 tys PLN.

odpowiedz

0
1
~patryk 2011-08-12 (12:11) 6 lat 1 miesiąc 7 dni 19 godzin i 21 minut temu

jakieś prace ciekawe jakie

odpowiedz