Mięśnie można odmłodzić

WP.PL | dodano: 2014-02-24 (14:10) 24 opinii WP.PL Mięśnie można odmłodzić (fot. © Piotr Marcinski - Fotolia.com)
  A A A
Starzejące się komórki mięśni można poddać kuracji odmładzającej – ogłosili naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Po proponowanej przez badaczy terapii mięśnie osób w podeszłym wieku mogą odzyskać młodzieńczą siłę i objętość. Dzięki nowej metodzie uda się także leczyć zaniki mięśni wywołane np. długim unieruchomieniem po złamaniu.

W czasach, w których króluje botoks mogłoby się wydawać, że problem starzenia się to tylko defekt kosmetyczny. Tymczasem takim samym jak skóra procesom podlegają wszystkie komórki budujące ludzkie ciało. Wiemy dużo o problemach, które starzenie powoduje w mózgu. Choroba Alzheimera i inne związane z wiekiem dysfunkcje układu nerwowego są powszechne i przysparzają poważnych, zauważalnych kłopotów w codziennym życiu. Osłabienie siły mięśni i ich wolniejsza regeneracja po urazach nie rzucają się w oczy, a jednak w dużej mierze stanowią o jakości życia osób w podeszłym wieku. Pojawił się też nowy pomysł na odmładzanie mięśni. Umożliwi to starszym osobom sprawne poruszanie się, aktywne życie. Dzięki nowej metodzie uda się też szybciej leczyć uszkodzenia tkanki mięśniowej.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda pracujący pod kierunkiem prof. Helen Blau odkryli mechanizm, który wyjaśnia dlaczego wraz z wiekiem coraz trudniej jest przywrócić sprawność mięśniom i zregenerować tkankę po urazach. Okazuje się, że z czasem komórki macierzyste znajdujące się w mięśniach stopniowo tracą swoje zdolności do wytwarzania nowych włókien mięśniowych.

Dotychczas uważano, że komórki macierzyste znajdujące się w mięśniach nie zmieniają się z wiekiem, a ich funkcje nie ulegają żadnym ograniczeniom. Kiedy jednak wyizolowano te komórki z tkanki mięśniowej starszych myszy, badacze odkryli, że są one znacznie zmienione w stosunku do komórek pochodzących od młodych zwierząt. U myszy w podeszłym wieku aż dwie trzecie komórek macierzystych mięśni nie działało prawidłowo. Kiedy te „stare” komórki umieszczono w organizmach młodych zwierząt niczego to nie zmieniło. W ten sposób naukowcy wyeliminowali podejrzenie, że to inne czynniki w organizmie (np. zmiany poziomu hormonów) powodują, że komórki macierzyste tracą swoje zdolności.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda po raz pierwszy zauważyli też w jaki sposób można przywrócić komórkom macierzystym mięśni ich prawidłowe funkcje. Stwarza to nowe możliwości w leczeniu starszych osób, a także w leczeniu urazów mięśni oraz złamań, po których długie unieruchomienie doprowadza do zaniku mięśni.

Dwuletnia mysz laboratoryjna to odpowiednik człowieka, który skończył 80 lat. Właśnie od takich gryzoni pobrano próbki komórek macierzystych mięśni. Zauważono w nich podwyższoną aktywność białka p38. Działa ono hamująco na proces namnażania się komórek macierzystych i przekształcania ich w dorosłe komórki mięśniowe. Kiedy takie „stare” komórki umieszczono w warunkach hodowli „in vitro” okazało się, że wprawdzie dzielą się, ale w wyniku tego procesu powstaje niewiele dorosłych komórek oraz, że stale maleje liczba wyjściowych komórek macierzystych, które mają kłopoty z namnażaniem się.

Kiedy jednak badacze zastosowali związki chemiczne blokujące aktywność białka p38 komórki zaczęły dzielić się w zawrotnym tempie, tworząc duże populacje nowych komórek macierzystych. Następnym krokiem naukowców było wszczepienie tak odmłodzonych komórek z powrotem do ciała zwierzęcia. Poradziły sobie znakomicie – tworzyły nowe komórki mięśni i stale się dzieliły, powodując wzrost ogólnej masy mięśni, a także lepszą regenerację uszkodzonych miejsc. W ten sposób udało się opracować optymalną procedurę poprawiającą stan tkanki mięśniowej starych myszy. Pobierano od nich komórki macierzyste, poddawano je kuracji odmładzającej i po siedmiu dniach hodowli w specjalnych laboratoryjnych pożywkach, wszczepiano z powrotem. Za każdym razem uzyskiwano ekspresową naprawę uszkodzonych partii mięśni zwierząt.

Na potrzeby tych samych badań opracowano nawet zupełnie nową metodę pomiaru siły mięśni zwierząt laboratoryjnych. Pokazała ona, że myszy z uszkodzonymi mięśniami po transplantacji odmłodzonych komórek macierzystych odzyskiwały pełna sprawność i siłę, co w tak zaawansowanym wieku zwykle nie jest możliwe.

Naukowcy planują oczywiście dalsze badania, które miałyby doprowadzić do stosowania podobnej terapii u ludzi. Dzięki temu moglibyśmy skuteczniej leczyć złamania i inne przyczyny zaników mięśni, a także poprawiać sprawność osób w podeszłym wieku. Wszystko odbywałoby się na dodatek z wykorzystaniem własnych komórek pacjentów – metoda nie byłaby więc dodatkowym obciążeniem dla organizmu. To kolejne obiecujące badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie one wyznaczą kierunek rozwoju nowoczesnej medycyny.

Osa/amd, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 50 96.15%
nie 2 3.85%

Podziel sięOpinie (24)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~Eva 2017-01-23 (10:53) 10 miesięcy 14 godzin i 23 minuty temu

na starzejące się komórki doskonałe są przeciwutleniacze, najlepiej z pożywienia ale w rzeczywistości to nie dostarczamy odpowiedniej ilości dlatego zaleca się przyjmowanie np. modrzewia dahurskiego z witaminą c, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie i degradację komórek

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
3
~AkleN 2014-02-25 (14:37) 3 lata 8 miesięcy 29 dni 10 godzin i 39 minut temu

No to mamy nowy sposób na odzyskanie młodości bez skalpela .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Sylvia 2017-09-12 (09:29) 2 miesiące 11 dni 15 godzin i 47 minut temu

O tym to nie wiedziałam. Ale w sumie skoro skórę można w jakimś stopniu odmłodzić, to dlaczego by nie i mięśnie?

odpowiedz

9
0
~patriota1 2017-08-05 (16:33) 3 miesiące 18 dni 8 godzin i 43 minuty temu

Wszystko pięknie ładnie ale kiedy z tych komórek skorzystają zwykli ludzie. Pier..li nam się ciągle przez już 20 lat, że komórki macierzyste są ciągle w fazie testów ale jak się człowiek trochę tym tematem zainteresuję to metody leczenia komórkami macierzystymi są już dawno doprowadzone do perfekcji ale korzystają tylko na tym nieliczne osoby a nam społeczeństwu wmawia się bezczelnie, że są w "fazie testów" ale są dla nas "za drogie". A ja się pytam z czyich podatków były prowadzone te badania nad komórkami macierzystymi ? Czy finansowali je ci nieliczni szczęśliwcy którzy teraz z nich mogą korzystać czy z podatków nas wszystkich ? A więc my wszyscy już powinniśmy być leczeni tą metodą BO JUŻ DAWNO KUR..A ONA JEST DOSTĘPNA !!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
1
~Kris 2016-11-29 (19:19) 11 miesięcy 25 dni 5 godzin i 57 minut temu

I jaki wniosek z tego artykułu , bo nie zauważyłem.

odpowiedz

0
0
~Aniela 2016-07-18 (13:02) 1 rok 4 miesiące 5 dni 12 godzin i 14 minut temu

U mnie był problem z mięśniami przez statyny. Nie mogłam wręcz chodzić a co rano budziłam się z bólem łydek. Zamieniłam statyny na taxivital i od tego momentu problem minał. Nie dość że obniżyłam cholesterol to jeszcze poprawiło mi się krążenie. A lekarze faszerowali mnie lekami....które szkodziły ale o tym to już nikt nie powie. Z tego powodu jestem rozgoryczona bo prawie rok się trułam

odpowiedz

6
0
~literówka 2015-12-25 (22:19) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 57 minut temu

Na zachodzie bez zmian ,dookoła macieju i dopiero w piątym tomie trylogii dowiadujesz się dlaczego autor zaczął pisać.Nie można było podać to krócej,bez powtórek i rozwlekania?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
5
~Wiktoria 67 2014-10-22 (16:35) 3 lata 1 miesiąc 1 dzień 8 godzin i 41 minut temu

A co myślicie o takiej teorii? To czy jest się młodym czy nie, to głównie kwestia nastawienia. Ciało to tylko opakowanie w które można ingerować. Jednak coś w tym jest, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego właśnie ja, chodzę na jogę, na nordic walking, pływam na basenie i lubię życie. Dodatkowo słucham afirmacji mp3, nagrań relaksacyjnych od hepika, gerelaxis, fruiti (jest tego cała masa w internecie) i produkty tego typu działają niesamowicie skutecznie na mnie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

26
47
~rasa 2014-02-25 (01:08) 3 lata 8 miesięcy 30 dni i 8 minut temu

czystosc rasy brudasy jak ktos nie jest bladynem to jest muzułmaninem smierdzacym cyganem syfem z ciemna karnacją żydem który niszczy ten swiat

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

31
15
~szaryKoniec 2014-03-15 (14:29) 3 lata 8 miesięcy 8 dni 10 godzin i 47 minut temu

ciekawe, jak długo jeszcze w Polsce banda szamanów będzie blokowała rozwój badań nad komórkami macierzystymi?

odpowiedz

36
10
~anty 2014-02-25 (01:11) 3 lata 8 miesięcy 30 dni i 5 minut temu

jak zwykle pier .. na antenie, badania 20 lat , w końcu cena z kosmusu, i h.. z tego będę miała

odpowiedz