Polio wraca?

PAP | dodano: 2014-02-25 (09:09) 6 opinii PAP Polio wraca? (fot. Eastnews/SPL)
  A A A
Nowa zakaźna choroba, której objawy są zbliżone do polio, zaatakowała w Kalifornii co najmniej pięcioro dzieci - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Badacze podkreślają, że jak do tej pory, te przypadki są rzadkie i nic nie wskazuje na epidemię.

Według przytaczanego przez agencję AFP raportu amerykańskich lekarzy, pięcioro kalifornijskich dzieci doznało nagłego paraliżu nóg lub rąk w wyniku zarażenia niezidentyfikowanym wirusem. Symptomy przypominają te, które wywołuje wirus polio, odpowiedzialny za chorobę o tej samej nazwie (określaną także jako choroba Heinego-Medina).

- Chociaż wirus polio został na świecie niemal wyeliminowany, inne wirusy mogą atakować rdzeń kręgowy, powodując objawy bliskie chorobie Heinego-Medina – twierdzi neurolog z Uniwersytetu Stanforda, Keith Van Haren, główny autor wspomnianego studium.

Cała piątka dzieci, dotknięta symptomami przypominającymi polio, była zaszczepiona przeciw chorobie Heinego-Medina. Mali pacjenci mieli podobne objawy: w ciągu dwóch dni nastąpił u nich całkowity paraliż kończyn (jednej lub obu). U trojga dzieci - jeszcze przed wykryciem ostrych symptomów - stwierdzono też problemy oddechowe. Trwające przez pół roku leczenie dzieci nie dało jak dotąd żadnych rezultatów.

Jak dodali naukowcy ze Stanforda, u dwojga dzieci spośród tej grupy znaleziono rzadki enterowirus 68, który podejrzewano wcześniej o powodowanie objawów przypominających polio. Jednak u pozostałej trójki nie stwierdzono tego enterowirusa.

„Chcemy podkreślić, że występowanie tej choroby pozostaje bardzo, bardzo rzadkie” – zaznaczył Van Haren. Polecił on jednak wszystkim rodzicom dzieci dotkniętych symptomami paraliżu, by natychmiast zgłosili się do lekarza.

Według BBC, w ciągu ostatniego półtora roku w Kalifornii nawet do 20 osób, przeważnie dzieci, mogło zarazić się tą nową chorobą, choć u większości z nich nie przebiegła ona w tak ostry sposób jak u wspomnianych pacjentów.

Polio, zwane także nagminnym porażeniem dziecięcym, jest chorobą wirusową, która wpływa na specyficzne neurony w rdzeniu kręgowym. W jednym na 200 przypadków wywołuje paraliż. Może zagrażać życiu, jeśli dotknięte zostaną mięśnie odpowiedzialne za oddychanie.

Po wprowadzeniu szczepionek przeciw polio w latach 50. ubiegłego wieku udało się w krajach rozwiniętych wyeliminować chorobę Heinego-Medina. Nadal jednak szerzy się ona w krajach pozbawionych dostępu do tych szczepień, przede wszystkim w Afganistanie, Nigerii i Pakistanie. (PAP)

szl/ mrt/ dym/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 13 86.67%
nie 2 13.33%

Podziel sięOpinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
2
~Światło. 2015-03-30 (17:21) 2 lata 7 miesięcy 18 dni 16 godzin i 3 minuty temu

No tak ludzie wymyślają , obrazują a w następstwie ci co im ufają i wierzą po prostu umierają samoczynnie. Tzw manipulacja. Jeżeli chce sie na świecie pozbyć ludzkości to po prostu wmawia im się że są chorzy.. ze potrzebują leków.. ze musza sie spieszyć.. Ahh...

odpowiedz

4
1
~poszukiwacz wiedzy 2014-12-02 (00:09) 2 lata 11 miesięcy 16 dni 9 godzin i 15 minut temu

Pięć przypadków i od razu zainteresowanie naukowców a trzeba dodać, że te przypadki są tylko podobne do polio chyba że to kolejne kłamstwa ze świata "nauki". Już nie wiadomo kiedy naukowiec mówi prawdę a kiedy kłamie.

odpowiedz

6
1
~tolerancyjnydlawszystkichoproczArabów 2014-06-30 (21:30) 3 lata 4 miesiące 18 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Pewnie jakiś brudas (czytaj arab) przywiózł to świństwo

odpowiedz

0
14
~czworak 2014-03-11 (13:34) 3 lata 8 miesięcy 6 dni 19 godzin i 50 minut temu

Hahah nieźle ale takie mamy czasy, że teraz lepiej zając się sobą, ja np odkryłem opcje binarne póki są jeszcze niezbyt popularne i zyskuje na nich, teraz mozna jeszcze sporo zarobić bo to świeża moda, są sprawdzone taktyki ja mam binary 24 i dzieki temu mnożę swój domowy budżet, a teraz może wojna wybuchnie to trzeba zbierać pieniążki i lokować za granicą. Polecam binary 24 tym co jeszcze nie słyszeli o opcjach binarnych. 99

odpowiedz

9
2
~jaszczompek 2014-02-28 (09:25) 3 lata 8 miesięcy 20 dni 23 godziny i 59 minut temu

...znów testy na ludziach robią..? Nie pierwszy raz....

odpowiedz

9
0
~mądra 2014-02-27 (09:35) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 23 godziny i 49 minut temu

Wiadomo jaką drogą zaraża ale jakie jest jego siedlisko pierwotne bo tu głównie chodzi o to by siedlisko rozpoznać i przedsięwziąć środki.

odpowiedz