Powstanie nowa broń do walki z wirusami?

WP.PL | dodano: 2014-01-10 (15:28) 10 opinii WP.PL Powstanie nowa broń do walki z wirusami? (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Polscy naukowcy mogą pochwalić się dużym sukcesem. Ich badania prawdopodobnie przyczynią się do powstania nowych leków wymierzonych w groźne wirusowe choroby, na które nie znaleziono dotąd remedium.

Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz współpracujący z nimi naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ustalili budowę i poznali mechanizm działania ważnych białek - metylotransferaz. Są to enzymy, które biorą udział w tworzeniu cząsteczek mRNA. Te z kolei są w komórce nośnikiem informacji – „dokumentacją” która na podstawie planów zapisanych w DNA pozwalają wytwarzać białka. Cząsteczki mRNA posiadają na swoich końcach tzw. czapeczki (kapy). Metylotransferazy są wykorzystywane zarówno przez ludzkie komórki jak i przez wirusy. Okazało się jednak, że w obu przypadkach proces ten przebiega nieco inaczej. Stwarza to niezwykłe możliwości.

– Odkryliśmy, że ludzkie metylotransferazy rozpoznają kap w mRNA w sposób inny niż robią to białka wirusowe odpowiedzialne za podobny proces. Wiedza ta daje podstawy do poszukiwania takich leków, które blokowałyby białka wirusowe i byłyby przy tym bezpieczne dla ludzi - komentuje prof. dr hab. Janusz Bujnicki, kierownik grupy badawczej w MIBMiK i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Polski sukces w badaniach tych skomplikowanych molekularnych mechanizmów może przyczynić się do powstania skutecznych leków na niektóre z chorób wirusowych, których współczesna medycyna nadal nie potrafi odpowiednio leczyć.

– Dzięki tej wiedzy możemy zasugerować jaki rodzaj modyfikacji chemicznych można wprowadzić do cząsteczek chemicznych, które przypominają kap, tak żeby mogły one związać się i zablokować działanie białka wirusowego, a nie wiązały się z białkiem ludzkim – wyjaśnia prof. Bujnicki. – W ten sposób można będzie blokować proces biochemiczny niezbędny dla wirusów, bez szkody dla procesu kluczowego dla komórek ludzkich. Znamy struktury i sposób oddziaływania z kapem w RNA dla metylotransferaz wirusa ospy i flawiwirusów, które powodują takie choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu, żółta febra czy denga. Na wiele z tych chorób nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Nasze badania nie mają bezpośrednio na celu stworzenia leków przeciwko tym chorobom, ale uważamy, że mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Kompleks utworzony prze metylotransferazę oraz fragment RNA z kapem (źródło: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie)


Wyniki badań polskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications" 9 stycznia 2014 roku.

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie to czołowa instytucja w dziedzinie biologii molekularnej i komórkowej w Polsce. Instytut został utworzony przy wsparciu UNESCO, Polskiej Akademii Nauk i polskiego rządu. Rozpoczął działalność w 1999 roku. Tematy badawcze obejmują szeroki obszar biologii nowotworów, neurobiologii, biologii strukturalnej, komunikacji wewnątrzkomórkowej, bioinformatyki/modelowania komputerowego, inżynierii enzymatycznej i biogenezy mitochondriów.

Osa / AB, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 29 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~colanpapa 2014-01-17 (03:38) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 8 godzin i 29 minut temu

Jestem wkurzony ze Polska ma tegie glowy do myslenia ale nie do wprowadzenia w produkcjie i zarabiania na tym.I co z tego ze wymysli polak jak inni to prodokuja???Eder Józef - wynalazł papier fotograficzny chlorosrebrowy Funk Kazimierz - twórca nauki o witaminach Gundlach Rudolf - skonstruowanie peryskopu odwracalnego (1934r.) Hofman Józef - resor oraz wycieraczki samochodowe (?) Kopernik Mikołaj - twórca heliocentrycznej wizji wszechświata (1530r.) Kosacki Józef i Garboś Andrzej - skonstruowanie wykrywacza min (1941r.) Kosieradzki Paweł - opracował metodę kąpieli cyjanowych chroniących stal przed korozją Łukasiewicz Ignacy - skonstruowanie lampy naftowej (1853r.) Pieńkowski Stefan - wynalazł lampę fluorescencyjną, świetlówkę Koprowski Hilary - pierwsza skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi Polio (1950) Porowski Sylwester - opracował niebieski laser Prószyński Kazimierz - skonstruowanie pleografu - pierwowzoru kamery (1894r.) oraz pierwszej ręcznej kamery filmowej (1909r.) Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski- twórcy bomby kryptologicznej Rejewski Marian - wynalezienie cyklometru (1932r.?) Sendzimir Tadeusz - zbudował pierwszą walcownię blach (1934r.) Skłodowska-Curie Maria - odkrycie pierwiastków chemicznych polonu (1898r.) i radu (1898r.) Szczepanik Jan i Żegleń Kazimierz - kamizelka kuloodporna (kiedy?) Ulam Stanisław - bomba wodorowa (1952r.) Wolfke Mieczysław - opracowanie hologramu (1920r.) Czy mam jeszcze wiecej przytoczyc???Co dzisiaj Polska ma z tego???Moge dodac gietkie ekrany wynalezione przez Polakow a samsung juz je prodokuje.Ludzie-dlaczego Polska niewspiera Polskich naukowcow???Gdzies cos tutaj niegra!!!W S T Y D ! ! !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
9
~Michal Kupiec 2014-01-17 (03:14) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 8 godzin i 53 minuty temu

a jak tam Grafen ... kupił juz ktoś choć jeden listek za 300 dolarów ? .. bo jak na razie to tylko OGROMNĄ DOTACJE wzięli na rzekomo nowe technologie z UE !!! Moze lepiej niech polscy naukowcy zajmą się czymś zbliżonym do ich wiedzy ... chlopsko robotniczy wypas trzody czy bydła np ?

odpowiedz

2
3
~MagicMan 2014-01-17 (03:07) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 9 godzin i 1 minutę temu

Taa Polak potrafi tylko czy pzeciętnego Polaka będzie na to stać ^ ^ Już Wy się nie martwcie firmy farmaceutyczne i inne duże konsorcja zadbają o to żeby na tym dużo zyskać. Ich wszystkich stać i oni wiele potrafią ale dobrze kontrolują ten rynek i liczą tylko pieniążki...

odpowiedz

14
1
~tom 2014-01-14 (09:41) 3 lata 10 miesięcy 8 dni 2 godziny i 26 minut temu

Polacy będą mieli sukces a amerykańskie koncerny farmaceutyczne zieloną kapustę- taka sprawiedliwość

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~patriota08551 2014-01-17 (02:45) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 9 godzin i 22 minuty temu

Polak potrafi zawsze to wiedzialem,./;

odpowiedz

5
0
~kali 2014-01-14 (20:19) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 15 godzin i 48 minut temu

na bakterie mamy antybiotyki, a na remedium na wirusy wciąż czekamy, denga,hiv,hpv, wciąż zbierają żniwo

odpowiedz

11
3
~ala 2014-01-14 (09:58) 3 lata 10 miesięcy 8 dni 2 godziny i 9 minut temu

lepiej jakby naukowcy powiedzieli STOP chemii która jest w pożywieniu , zaraz by ludzie ozdrowieli , a tak to z jednej strony trują na potęgę , a z drugiej strony chwalą się jak skutecznie leczą

odpowiedz

13
2
~pp 2014-01-14 (08:49) 3 lata 10 miesięcy 8 dni 3 godziny i 18 minut temu

Co prawda jest to pierwszy krok ale i tak warto pogratulować oraz życzę dalszych sukcesów.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco