Śmiercionośny wirus będzie podróżował samolotem

WP.PL | dodano: 2013-12-16 (13:46) 204 opinii WP.PL
  A A A


Globalna pandemia jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia miliardów ludzi. Naukowcy opracowali schemat obrazujący tempo rozprzestrzeniania się przykładowego zabójczego wirusa. Stworzony przez nich film pokazuje jak szybko i dokąd dotarłoby patogen, gdyby jego punktem startowym było jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk świata – londyńskie Heathrow.

W przeszłości wielkie zarazy szerzyły się wolno i najczęściej miały ograniczony zasięg. Jeśli docierały w odległe miejsca, to działo się to najczęściej drogą morską, przez co rozprzestrzenianie się wirusa trwało wiele tygodni a nawet miesięcy. Współczesna pandemia, gdyby wybuchła, przekroczyłaby wszystkie geograficzne granice za sprawą złożonej sieci tras lotniczych. Wirus dotarłby wszędzie tam, gdzie dolatują samoloty. W pierwszej kolejności choroba dotknęłaby mieszkańców największych miast, następnie zagarniałaby mniej gęsto zaludnione tereny. Objęcie pandemią całego świata trwałoby kilka dni, a najwyżej tygodni.

Aby stworzyć model rozprzestrzeniania się wirusa naukowcy z berlińskiego Uniwersytetu Humboldta posłużyli się danymi pochodzącymi z 2003 roku, kiedy w Azji szerzyła się epidemia SARS, oraz z 2009 roku, w którym z powodu pandemii tzw. „świńskiej grypy” zmarło na całym świecie niemal 400 tys. osób.

Model stworzony przez Niemców opiera się na założeniu, że zarazki rozprzestrzeniają się dziś o wiele szybciej między odległymi miejscami niż w obrębie poszczególnych regionów czy państw. Bazując na tej teorii można wysnuć wniosek, że wirus szybciej dotarłby z Londynu do Nowego Jorku niż z Londynu do innego angielskiego miasta.

Znając najlepiej skomunikowane porty lotnicze świata łatwo jest określić dokąd wirus dotarłby w pierwszej kolejności. Trudniej natomiast oszacować czas, który byłby potrzebny do rozwoju globalnej epidemii. Zależy to przede wszystkim od rodzaju wirusa i jego właściwości. stworzony model dotyczy patogenu, którym łatwo można się zarazić drogą kropelkową. W takiej sytuacji, żeby doszło do infekcji wystarczy stać na lotnisku w kolejce za kimś zaatakowanym przez wirusa, a nawet usiąść na fotelu, na którym siedział kichający i kaszlący chory.

Film stworzony przez niemieckich naukowców pokazuje jak wirus pojawia się najpierw w Londynie, stamtąd dostaje się do wszystkich większych europejskich miast, a także na Grenlandię oraz północne wybrzeża Afryki. Następnie trafia na wschodnie wybrzeże USA i do Indii. W czasie, kiedy Europa jest już całkowicie ogarnięta przez epidemię, wirus posuwa się naprzód docierając coraz głębiej na zachód USA, do Tajlandii, Rosji i dalej – na południe Afryki i w głąb Azji. Ostatnie tereny, na których się pojawia to Australia i Nowa Zelandia.

Z lotniska Heathrow startuje każdego dnia 1288 samolotów, które docierają następnie aż do 80 państw. Przez port lotniczy przewija się codziennie aż 190 tys. osób. Zdaniem naukowców te informacje wskazują na szybsze od prostego modelu matematycznego rozprzestrzenianie się potencjalnej pandemii. Po dotarciu na lotnisko, zabójczy wirus szerzyłby się między ludźmi atakując najpierw najbardziej gęsto zaludnione obszary – duże miasta i dalej mniejsze miejscowości. Co najważniejsze, naturalne bariery geograficzne, takie jak morza, oceany i łańcuchy górskie, nie byłyby w dzisiejszym świecie żadną przeszkodą.

Kolejnym spostrzeżeniem badaczy jest to, że epidemia rozprzestrzeniałaby się falami. Przyrównują oni pojawienie się śmiercionośnego wirusa do wrzucenia kamienia w wodę. Bez względu na jego wielkość – fale, które rozejdą się wokół zawsze ułożą się koncentrycznie. Podobnie stanie się po wrzuceniu kamienia do jakiegoś gęstego płynu, np. miodu. Jedyną różnicą będzie tempo rozchodzenia się takich fal, co naukowcy porównują do zmiennych zależnych od rodzaju wirusa. Model pokazuje przy okazji, jak trudno byłoby poddać zainfekowane miasto jakiejkolwiek kwarantannie i zapobiec dalszemu przenoszeniu patogenu.

Jaka choroba jest obecnie najbardziej realnym zagrożeniem dla świata?

Wszystkie parametry – trudność w leczeniu, szybkie zakażanie się drogą kropelkową kolejnych osób – spełnia grypa, a zwłaszcza jej stale powstające, nowe, zmutowane odmiany. Grypa jest niebezpieczna sama w sobie, ale ogromne żniwo zbierają też towarzyszące jej powikłania. Pojawienie się nowego szczepu wirusa przenoszącego się między ludźmi, mogłoby mieć katastrofalne skutki. Niemcy oszacowali np., że w krótkim czasie nową odmianą grypy zaraziłaby się połowa mieszkańców Wielkiej Brytanii, a zmarłoby tam od 50 do 750 tys. ludzi.

Niestety nie są to tylko groźnie wyglądające szacunki. Wirus grypy funkcjonuje w kilku odmianach, które nieustannie mutują, a powstałe w ten sposób warianty choroby powodowały pandemie już kilka razy od początku XX wieku. Najpoważniejszą z nich była tzw. hiszpanka, która w latach 1918-1919 pochłonęła na całym świecie 100 mln ofiar śmiertelnych.

Osa / AB, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 27 14.75%
nie 156 85.25%

Podziel sięOpinie (204)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
1
~eon 2013-12-21 (14:34) 3 lata 11 miesięcy 5 godzin i 34 minuty temu

CHEMIA w żarciu! TO jest glówna przyczyna otyłości. Prócz genów ocyzwicśie. Zwróćcie uwage na tzw SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY ( na szczęście jeszcze obowiązuje nakaz umieszczania na etykietach składu produktu, dobrze czytajcie, co wprowadzacie do własnych ciał!). To jest T R U C I Z N A dla naszych organizmów, powodujaca tycie i cukrzycę, a jest uzywana - W S Z Ę D Z I E - w "sokach", napojach gazowanych, w ciastach, lodyczach, czekoladach w przetworach! Zamiast cukru. Dlaczego? Bo jest kilkunastokrotnie TAŃSZY. Notabene - dlaczego nasze sq....ła III RP SYSTEMOWO przekazała 95% polskich cukrowni - NIEMCOM???!!! Dzzis kupując cukier z tych niemieckich, choc położonych w Polce "cukrowni" - nie wiemy tak naprawdę, - co codziennie wsypujemy do kaw, herbat, ciast etc. Pamietacie, jak w Sejmie, lata temu, poseł Gabriel Janowski - kładł sie "rejtanem" w obronie polskich cukrowni? Żeby ich nie oddawano Niemcom? Jak zrobili potem z niego wariata? - dali mu jakiegos "głupiego jasia"i mieli gotowe kamery, żeby zachowującego sie "dziwnie" Janowskiego - sfilmować ?! No i dzis mamy - calkowicie opanowane przez Niemców cukrownie. Cementownie zresztą tez, no ale przynajmniej cementu nie jemy. najwyzej sie jakiś dom, droga roz...i. A CUKIER ma znaczenie STRATEGICZNE dla populacji! To jest PLAN. I jest konsekwntioe realizowany.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~PanciA 2013-12-22 (01:15) 3 lata 10 miesięcy 30 dni 18 godzin i 53 minuty temu

Polecam easyjet! Tanio!

odpowiedz

0
0
~Styks ;p 2013-12-18 (21:33) 3 lata 11 miesięcy 2 dni 22 godziny i 35 minut temu

Styksowie i wirus Doiminium ? ;p

odpowiedz

85
2
~gość... 2013-12-17 (07:26) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 12 godzin i 42 minuty temu

Panademia strachu.....nie będziecie żyć spokojnie my wam nie damy, ....choroby, recesje, sztucznie wywoływane zmian pogody......to wszystko służy tylko jednemu......trzymać społeczeństwa w strachu, globalna wioska = globalna propaganda......nic dodać nic ująć......

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
8
~Batiuszkowski 2013-12-17 (16:12) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 3 godziny i 56 minut temu

Człowiek to największy SZKODNIK na tej Planecie. Puki Wojny "oczyszczały" Ziemię z tego PASOŻYTA, było OK ... Teraz już byle jaka Wojna nie da rady. Tak się toto rozpleniło, że tylko jakaś fajna ZARAZA może coś poradzić. :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~Zenuś 2013-12-17 (21:38) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 22 godziny i 30 minut temu

Czy wiecie że na pół roku przed rozpoczęciem propagandy ataku świńskiej grypy firma farmaceutyczna Baxter w Meksyku miała już przygotowane do wysyłki szczepionki z trującym wypełniaczem ? Czy wiecie że przewodniczący WHO czyli międzynarodowej organizacji zdrowia posiada pakiet większościowy w zarządzie firmy Baxter? Macie jeszcze jakieś złudzenia? To nie jest żadna teoria spiskowa to fakty wystarczy sprawdzić. Niestety żyją na tym świecie ludzie chorzy na władzę i pieniądze , dla których życie ludzkie nie ma żadnej wartości..Nie dajcie się mamić jakimiś szczepionkami , przykłady mam w koło nas. W mojej firmie na 30 zaszczepionych pracowników zachorowało 25. Prócz nich nie zachorowała reszta której nie było na szczepieniach. O powikłaniach po szczepionkach cisza jak makiem zasiał.

odpowiedz

6
1
~Epidemiolog 2013-12-17 (21:03) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 23 godziny i 5 minut temu

Skąd takie statystyki przekłamane??? W 2009 r to na zwykła grypę mogło umrzeć ok 400 tyś ludzi. Po przeprowadzonych badaniach, wirusa świńskiej grypy znaleziono jedynie u kilkunastu zmarłych osobach, a sam wirus okazał się jednym z łagodniejszych odmian grypy. Tysiące ludzi to zmarło na powikłania poszczepienne. Prawdę znajdziecie m.in. w relacjach Jane Burgemaister (znajdziecie naYouTube)

odpowiedz

6
2
~www 2013-12-17 (20:42) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 23 godziny i 26 minut temu

Geoinżynieria. Cicha wojna. PrisonPlanet.pl Geoinżynieria, czyli programy modyfikacji pogody obecne są na całym świecie od dziesięcioleci. Oficjalnie, choć nie usłyszymy o tym w mediach głównego nurtu mają one na celu walkę z globalnym ociepleniem poprzez rozpylanie chemicznych, toksycznych aerozoli na niebie. ONZ w 2013 roku przyznał, że programy te obejmują całą północną półkulę ziemi, naciskając na rządy by je kontynuowały. Programy te widać gołym okiem na naszym niebie gdy pokrywane jest ono, przez samoloty, symetrycznymi smugami chemicznymi, które z czasem kondensują się w chmury. Zjawisko to można obserwować cyklicznie na niebie w całej Polsce i wiąże się ono z całą masą zagrożeń dla środowiska jak również dla życia ludzi, zwierząt i całej biosfery.

odpowiedz

13
2
~Mojra 2013-12-17 (15:06) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 5 godzin i 2 minuty temu

Pomijając spisek z NWO to całkiem możliwe. Już dzisiaj farmacja ma kłopot z antybiotykami za 10 lat pewnie już żaden nie zadziała. Do tego globalizacja, wystarczy 1 nosiciel w samolocie. Dalej pamiętacie epidemie choćby ptasiej grypy ? Jeżeli jeszcze z parę razy tak postraszą to ludzie będą mieć głęboko w 4 literach ostrzeżenia, bo w końcu ileż to można. Kolejna sprawa to szczepionki. Poszukajcie w necie info i statystyk, albo popytajcie znajomych. Chorują zazwyczaj ci co się szczepili. Choć czy w tydzień by się rozprzestrzeniła taka epidemia? Dałabym nieco więcej czasu bo państwa na pewno, przynajmniej z początku, będą starały się to jakoś zatrzymać. A inna sprawa to to gdzie zacznie się taka epidemia. Tak czy owak mam nadzieję, że to nie nastąpi bo będziemy mieć przesrane.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~maniu 2013-12-17 (18:24) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 1 godzinę i 44 minuty temu

jakie wirusy RAKA NA WSZCZEPIAJA PRZY KAZDY KUPOWANIU JEDZENIA A DLACZEGO NIKT Z RZADY NIE JEST CHORY CO CHODZI IM ZEBY EMERETURY NIE PALACIC NIE WIDZICIE TEGO COOOOOOOOOOO

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
5
~Icek z rządu P.O. 2013-12-17 (14:45) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 5 godzin i 23 minuty temu

Każdy sposób likwidacji gojów jest dobry !!!

odpowiedz

5
0
~dorotcik 2013-12-17 (17:56) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 2 godziny i 12 minut temu

Gratulacje. Świetny artykuł. A może podacie jakiś adres przechowywania broni biologicznej i jak najskuteczniej ją rozprzestrzenić. Na pewno jakiś świr się zainteresuje.....

odpowiedz

11
1
~oko 2013-12-17 (17:43) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 2 godziny i 25 minut temu

Na weselu są goście, przybyła też salmonella. Jedni co jedli chorują,a drudzy co jedli i zdrowo pili są zdrowi. Naturalne, tylko pijcie z umiarem, aby was głowa na drugi dzień nie bolała. A koncernom farm. zdrowe fack.....

odpowiedz

27
1
~kristo 2013-12-17 (17:13) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 2 godziny i 55 minut temu

No nie znowu szczepionki zalegaja w magazynach znowu strasza

odpowiedz

61
11
~gadu 2013-12-17 (07:16) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 12 godzin i 52 minuty temu

Ale głupoty! Przeciezż w pierwszej kolejności zachorują załogi samolotów pasażerskich (stewardesy i piloci), więc samoloty szybko przestaną latać (bo nie będzie miał ich kto zastapić).

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

29
2
~sss 2013-12-17 (15:39) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 29 minut temu

śmiercionośna epidemia wywołana przez koncern farmaceutyczny to kwestia tygodnia, to ta sama firma co lobbowało ustawę o obowiązkowym szczepieniu w wypadku epidemi?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
1
~Wielebny 2013-12-17 (09:23) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 10 godzin i 45 minut temu

Wladcy swiata maja problem . chca takimi syfami wyludnic ziemie ale zalatwia ludzi ktorzy splacaja im kredyty

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~Wielebny 2013-12-17 (15:29) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 39 minut temu

Donald ! musisz sie zaszczepic wraz ze swoim rezimem oraz rodzina zobaczymy co po tych szczepionkach sie z wami stanie ?

odpowiedz

15
0
~WIELEBNY 2013-12-17 (15:25) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 43 minuty temu

proponuje zaszczepic sie wszystkim politykantom z PO ciekawe czy przetrwaja dzialanie szczepionki

odpowiedz

80
3
~thgtgrthg 2013-12-17 (08:56) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 11 godzin i 12 minut temu

prawdziwa epidemia to będzie apokalipsa ZOMBIE!!!!! :D już niedługo szeregi odmóżdżonych sterowanych obywateli opanują ziemię...

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi