Wirusy pokonają superbakterie

WP.PL | dodano: 2013-12-03 (12:38) 2 opinie WP.PL Wirusy pokonają superbakterie (fot. Eastnews/SPL)
  A A A
O tym, że nadchodzi kres ery antybiotyków jesteśmy przekonywani już od kilku lat. Z całego świata napływają doniesienia o kolejnych szczepach bakterii opornych na leczenie wszystkimi dostępnymi medycynie środkami. Czy jesteśmy skazani na powrót do czasów sprzed wynalezienia penicyliny, kiedy każda banalna infekcja mogła oznaczać śmierć? Nadzieją może się okazać lek, którego dostarczą nam naturalni wrogowie bakterii – wirusy.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci bakterie tak bardzo uodporniły się na stosowane powszechnie antybiotyki, że koncerny farmaceutyczne nie nadążały z dostarczaniem na rynek nowych leków. To zresztą błędne koło – nawet najsilniejsze z produkowanych dziś środków tego typu po jakimś czasie okazują się bezużyteczne w starciu z nowym wariantem bakterii. To nieuniknione – bakterie rozmnażają się bardzo szybko, a każde kolejne pokolenie tych mikroorganizmów może nabyć umiejętności konieczne do obrony przed wycelowanymi w nie antybiotykami. Poszukiwania skutecznej broni do walki z superbakteriami skoncentrowały się w związku z tym ostatnio w zupełnie innym miejscu.

Badania, które na Uniwersytecie Tel-Awiwu prowadzi dr Udi Qimron wykazały, że w naturze istnieje substancja niebędąca antybiotykiem, ale skutecznie eliminująca bakterie. To białko produkowane przez wirusy należące do grupy bakteriofagów.

Bakteriofagi atakują komórki bakteryjne i „wstrzykują” do nich swój materiał genetyczny, dzięki czemu może się on powielać i dawać początek nowym wirusom. Bakteriofagi ewoluują razem z bakteriami, dlatego są stale wyspecjalizowane do ich zabijania i bakterie nie są w stanie wykształcić skutecznych mechanizmów obrony przed nimi (tak, jak dzieje się w przypadku antybiotyków).

Terapia bakteriofagami to metoda, która medycyna próbuje wykorzystać już od kilku dekad, ale są to próby na niewielką skalę. Bakteriofagi replikują się w komórkach bakteryjnych bardzo szybko po czym gwałtownie niszczą ją. Wydawałoby się, że to idealny lek, jednak wirusy trudno rozprowadzić w tkankach, ponieważ wychwytuje je układ odpornościowy. Wyizolowanie z nich niewielkiej cząsteczki białka może ułatwić leczenie i sprawić, że będzie skuteczne.

Naukowcy z Tel Awiwu posłużyli się w swoich badaniach bakteriofagiem T7, który atakuje bakterie Escherichia coli. Wytwarzane przez niego białko oznaczane symbolem 0.4 zakłóca podział komórek bakterii powodując ich wydłużanie się i śmierć.

Czy oznacza to, że wystarczy podać odpowiednie białko osobie dotkniętej chorobą wywołaną przez oporną na antybiotyki bakterię? W przyszłości prawdopodobnie będzie to właśnie nasz sposób na walkę z bakteriami, jednak na razie naukowcy koncentrują się na znalezieniu sposobu, który umożliwi dostarczenie wirusowego białka do tkanek zaatakowanych przez bakterie. Badacze poszukują też innych związków chemicznych, którymi bakteriofagi posługują się zabijając swoje ofiary.

Osa, WP.PL

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~hering75 2013-12-07 (21:04) 3 lata 9 miesięcy 12 dni 10 godzin i 34 minuty temu

Oby nie okazało się, że jakiś naukowiec wykorzysta ten sposób nieumiejętnie i przez to bakterie nauczą się bronić przed wirusami. Dopiero będziemy mieć problem. Ratujmy ginące gatunki! Wirusów. Super.

odpowiedz

3
0
~PPP 2013-12-03 (21:47) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 9 godzin i 51 minut temu

Oby ta metoda wypaliła, bo nie wyobrażam sobie, abyśmy na przełomie XXI i XII drugie wieku byli dziesiątkowani przez choroby niczym w średniowieczu...

odpowiedz