Lewa półkula mózgu nie odpowiada za zdolności artystyczne?

WP.PL | dodano: 2013-09-05 (12:09) 2 opinie WP.PL Lewa półkula mózgu nie odpowiada za zdolności artystyczne? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Do powszechnej świadomości i niezliczonej ilości mniej lub bardziej profesjonalnych testów psychologicznych przeniknęło przekonanie, że w zależności od tego, która z półkul mózgowych dominuje u danej osoby, ma ona albo zdolności analityczne, albo artystyczne. To jednak kompletna bzdura.

Przyjęło się uważać, że u tzw. umysłów ścisłych dominuje lewa półkula mózgowa. Położona po prawej stronie część tego narządu miałaby natomiast odpowiadać za uzdolnienia artystyczne i kreatywność. Tak naprawdę nigdy nie udowodniono naukowymi metodami, że jest to prawda.

Ten popularny pogląd postanowili zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Utah. Przeanalizowali oni dane o aktywności mózgów ponad tysiąca osób i doszli do wniosku, że w ogóle nie można mówić o dominacji którejś z półkul, ponieważ ludzie używają po prostu całego tego narządu.

W funkcjonowaniu ludzkiego mózgu występuje zjawisko zwane lateralizacją. Polega ono na tym, że półkule działają asymetrycznie w zakresie pewnych funkcji. Stąd jesteśmy na przykład prawo- lub leworęczni oraz jedna ze stron naszych ciał rejestruje więcej bodźców. Pewne funkcje są też rozmieszczone „na krzyż” – u osób praworęcznych ośrodki odpowiadające za mowę zlokalizowane są zwykle po lewej stronie mózgu. Nie oznacza to jednak, że genialni pisarze czy świetni mówcy używają lewej półkuli w większym stopniu niż prawej albo, że w którejś z nich występuje większa liczba neuronów.

Podział półkul na analityczną lewą i kreatywną prawą jest bardzo daleko idącym uproszczeniem. Tym większym, że za obie ludzkie zdolności – zarówno do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych jak i malowania pięknych obrazów - odpowiadają w rzeczywistości połączenia wytworzone pomiędzy różnymi regionami mózgu.

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Utah polegało na analizie skanów mózgów z rezonansu magnetycznego. Przebadano w ten sposób osoby w wieku od 7 do 29 lat przyglądając się aż 7 tysiącom obszarów w mózgu każdej z nich. Sprawdzono także przebieg połączeń nerwowych pomiędzy tymi obszarami. Uzyskane w taki sposób dane wskazywały niezbicie, że choć oczywiście w pewnych, kluczowych obszarach występuje wzmożona, punktowa aktywność, to jednak nie da się znaleźć żadnych różnic dzielących aktywność lub liczbę połączeń pomiędzy neuronami w prawej i lewej półkuli.

Skąd w takim razie wziął się pomysł, że któraś ze stron mózgu dominuje nad drugą? Prawdopodobnie z obserwacji, które w latach 60-tych poczynił Roger Sperry, amerykański neurobiolog, laureat Nagrody Nobla. Naukowiec próbował leczyć padaczkę usuwając połączenie pomiędzy półkulami mózgu. U pacjentów poddanych takiej terapii obserwowano następnie niezależną pracę obu półkul. Dzięki serii testów, którym poddano zoperowane osoby, Sperry i jego współpracownicy zauważyli, że pewne funkcje językowe i ruchowe rzeczywiście lokalizują się w którejś z półkul. Było to nic innego, jak odkrycie opisanej wyżej lateralizacji i właśnie za to neurobiologa uhonorowało Nagrodą Nobla.

Tezę o dominacji jednej z półkul u każdego człowieka podchwycili ówcześni psychologowie, modyfikując ją i upraszczając. Tak przekształcona koncepcja przeniknęła następnie do literatury popularnonaukowej i kultury masowej. Dziś w sieci możemy znaleźć testy badające rzekomo dominację którejś z półkul oraz oferujące tym samym analizę naszych indywidualnych predyspozycji i uzdolnień.

AO / AB, WP.PLZobacz: Zestawy ćwiczeń i porady zapewniające skuteczny trening mózgu

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 18 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
1
~Studentka Psychologii 2013-10-29 (13:12) 3 lata 11 miesięcy 24 dni 18 godzin i 24 minuty temu

Ciekawy tekst jako wprowadzenie, ale jeśli traktować to jako zamknięty artykuł, to... cóż. Za mało informacji, źródeł, stronnicze i uproszczone spojrzenie na problem. Osobiście właśnie tego nie lubię w internecie... wszystko na szybko da się znaleźć, ale o jakość dużo trudniej :(

odpowiedz

1
0
~Dejmjen 2013-10-04 (11:02) 4 lata 19 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Dajcie linka do źródła !

odpowiedz