Tajemnicza więź bliźniąt jednojajowych - fakt czy mit?

WP.PL | dodano: 2013-07-26 (09:16) 10 opinii WP.PL Tajemnicza więź bliźniąt jednojajowych - fakt czy mit? (fot. Sergii Figurnyi - Fotolia.com)
  A A A
Specjalna więź łącząca bliźnięta, szczególnie jednojajowe, jest dla wielu czymś praktycznie oczywistym. W końcu, jeśli dwoje ludzi zostało poczętych w tym samym momencie, w łonie tej samej matki i przyszło na świat razem, ich relacja może wydawać się dużo głębsza niż normalnego rodzeństwa. Co na to naukowcy?

Zagadka więzi pomiędzy bliźniętami częściej powraca w ludowych opowieściach niż w badaniach naukowych. Tym, co łączy takie rodzeństwo z pewnością jest materiał genetyczny. W związku z tym, że dzieci powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika, ich DNA jest po prostu takie samo, dlatego też wyglądają identycznie. Nie jest to jednak podstawą do twierdzenia, że ich osobowość i charakter również będą takie same.

Czynników, które wpływają na nasz rozwój psychologiczny jest wiele. Określa się je ogólnie mianem czynników zewnętrznych. Można założyć, że skoro bliźnięta od pierwszego dnia swojego życia wychowują się razem, zmagają się z tymi samymi wyzwaniami oraz przeżywają określone etapy swojego życia jednocześnie, to będą ze sobą bliżej niż rodzeństwo, które dzieli różnica wieku. Nic bardziej mylnego.

Matki bliźniąt dwujajowych opowiadają nie tylko o szczególnych więziach łączących ich dzieci, ale również o zaskakujących, z pozoru, różnicach. Rodzice często dziwią się, że ich bliźnięta nie lubią tych samych potraw, ubierają się zupełnie inaczej i w ogóle nie spędzają ze sobą czasu. Kiedy jednak tych samych obserwacji dokonuje się u zwykłego rodzeństwa, nikt się temu nie dziwi.

Ze względu na to, że bliźniaki łączy materiał genetyczny, wydaje się, że powinny być ze sobą silnie związane również psychologicznie. Niestety, jak dotąd, nie znaleziono na to żadnych dowodów, które mogłyby w jakikolwiek sposób potwierdzić historie przekazywane z ust do ust lub opisywane w brukowcach i na forach internetowych.

Najpopularniejsza historia o cudownej więzi bliźniaków dotyczy oczywiście dzieci rozdzielonych we wczesnym dzieciństwie i wychowujących się osobno. Po latach rodzeństwo spotyka się i na jaw wychodzi zaskakująca prawda – jeżdżą tą samą marką samochodu, pracują w tej samej branży i na dodatek ich małżonkowie mają tak samo na imię.

Wbrew pozorom za tego typu historiami nie stoi nic więcej niż przypadek! Na świecie żyje obecnie około 100 milionów bliźniąt. Gdyby więź pomiędzy rodzeństwem tego typu była prawdą, słyszelibyśmy o niesamowitych historiach z ich życia regularnie i z dużo większym natężeniem niż obecnie. Co więcej, nie byłoby w nich nic szczególnego, bo po prostu wszyscy już by się do tego przyzwyczaili.

Z drugiej strony w grę wchodzi statystyka. Kiedy okazuje się, że dwóch braci bliźniaków z Ameryki poślubiło kobiety o imieniu Jennifer, wszyscy traktują to jako przykład niesamowitej więzi. Jeśli jednak ta sama zależność przytrafi się braciom, którzy nie są bliźniakami, mówimy o zbiegu okoliczności. W obu przypadkach jednak chodzi tak naprawdę o statystykę, ponieważ statystyczny Amerykanin w wieku 40 lat znacznie częściej jest mężem kobiety o imieniu Jennifer niż jakiejkolwiek innej. Najwyraźniej było to najpopularniejsze imię dla nowo narodzonych dziewczynek w latach 70.

Mitem okazuje się również pogląd, że dolegliwości fizyczne jednego z bliźniąt odczuwane są przez drugie. Aczkolwiek jest w tym wszystkim ziarnko prawdy. Istotnie bliźnięta mogą chorować równocześnie na te same choroby lub doznawać podobnych urazów podczas takich samych zajęć ruchowych. Wynika to jednak z tego, że ich materiał genetyczny jest taki sam, a więc są narażone na te same patogeny i urazy. Doszukiwanie się tutaj magicznej więzi jest raczej stratą czasu.

Jest jednak jedna cecha, która obiektywnie wyróżnia bliźnięta jednojajowe od innych osób posiadających rodzeństwo, a nawet od bliźniąt heterozygotycznych. Podczas dorastania każdy z nas buduje swoją tożsamość. Już jako dzieci zaczynamy dostrzegać, że różnimy się od innych. W późniejszych etapach zaczynamy identyfikować się z określonymi ideami, poglądami, sytuacjami czy ludźmi. Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie, bliźnięta jednojajowe mają mniejszą potrzebę tworzenia swojej odrębności w postaci jednolitej tożsamości i poddają się temu procesowi mniej chętnie niż inne dzieci.

Naukowcy chętnie badają bliźnięta, ale znacznie częściej pod kątem genetycznym lub fizjonomicznym niż psychologicznym. Badacze wiedzą już, że nie ma żadnych niewyjaśnionych powiązań na poziomie psychologicznym pomiędzy dwiema osobami narodzonymi z jednej komórki jajowej. Wielu z nas jednak wciąż chciałoby wierzyć, że jest inaczej.

Czy to możliwe, by bliźniaki urodziły się w różnych rocznikach? Zobacz film:

Odkrywcy.pl polecają kanał Pixel.wp.tv

Agata Kukwa, WP.PL
(red.adu)Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 6 46.15%
nie 7 53.85%

Podziel sięOpinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~lula~~ 2017-07-21 (00:40) 3 miesiące 27 dni 19 godzin i 59 minut temu

Mam siostrę bliźniaczkę jednojajową i szczerze, to nie wyobrażam sobie bez niej życia... czasem myślę, że jakby jej się coś stało, to nie wiem, czy ja bym ze sobą nie skończyła, bo życie bez niej wydaje mi się nie mieć sensu. Nam też zdarza się mieć dość często wspolne mysli, czesto mamy podobne zdanie, nie musze nawet siostry pytać o zdanie, bo na ogół wiem, co myśli o jakiejś osobie czy o jakimś planie ;) do tej pory wspominamy pewne sytuacje, jak obie w tym samym czasie odpowiedzielismy koledze w klasie takim samym tonem "nieeee??", a nie moglismy nawet zlapac kontaktu wzrokowego, boja siedzialam za nia :) albo jak wracajac do domu ja pomyslalam, ze fajnie by bylo dzis zjesc frytki, a siostra chwile pozniej stwierdzila, ze ma na nie ochote... ;) czesto gdy cos nas rozbawi, zniesmaczy lub o czyms sobie przypomnimy to po prostu patrzymy na siebie i sie usmiechamy, bo iwemy ze ta druga tez tak mysli :P albo mamy te same skojarzenia odnosnie danej rzeczy ;) po czesci mozna zwalic to pewnie na karb wspolnego wychowania, bo jednak ponad 20 lat ciagle razem robi chyba swoje, ale mam wrazenie, że to jednak cos wiecej.

odpowiedz

6
33
~Kibon 2013-07-28 (08:14) 4 lata 3 miesiące 20 dni 12 godzin i 25 minut temu

Bliźniaki to jakies wynaturzenie , coś nienormalnego , to okropne jest.....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~End 2015-05-02 (01:30) 2 lata 6 miesięcy 15 dni 19 godzin i 9 minut temu

A mnie ciekawi, skąd ludzie czerpią te informacje o eksperymentach przeprowadzanych na bliźniętach. Czyżby pewien doktor z Auschwitz...?

odpowiedz

3
0
~1/2 całości 2014-08-20 (00:02) 3 lata 2 miesiące 28 dni 20 godzin i 37 minut temu

Nigdy nie odkryją czy tak naprawdę istnieje tajemnicza więć między bliźniętami, czy moga one czuć to samo w tym samym momencie, czy jest powiazeni fizyczne. To wiedzą, tylko bliźnięta, i tylko one wiedzą o co w tym wszystkim chodzi i raczej wątpię, by część społeczeństwa nie mająca siostry/brata bliźniaka mogła to zrozumieć. Oczywiście nie mówię, że bliźnięta są jakieś lepsze od innych, ale wyjątkowe to już z pewnością są.

odpowiedz

8
7
~Ewa 2013-07-30 (07:09) 4 lata 3 miesiące 18 dni 13 godzin i 30 minut temu

artykuł pisała osoba, która g...o wie o bliźniętach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~Monika 2013-07-30 (02:51) 4 lata 3 miesiące 18 dni 17 godzin i 48 minut temu

Ja mam siostrzyczke blziniaczke i nam przytrafiaja sie takie "wspolodczuwania'-nie raz jest tak (ona nie mieszka niestety w Polsce),ze pisze mi w mailu ,ze np.w piatek miala zly dzien i okazuje sie,ze ja tez...Takich przykladow mamy pelno,ja tam sie ciesze, ze mam kochana blziniaczke :) Pozdrawiam wszystkie blizniaczki i blizniakow! :)

odpowiedz

20
5
~sas 2013-07-27 (17:51) 4 lata 3 miesiące 21 dni 2 godziny i 48 minut temu

Bezsensowny artykuł, bo najpierw piszecie o bliźniakach jednojajowych a potem niektóre statystyki (dwó i jednojajowe) scalacie, co wypacza sens... Schodzicie na psy, tyle wam powiem...

odpowiedz