Adam i Ewa nigdy się nie spotkali

WP.PL | dodano: 2014-01-24 (10:21) 0 opinii WP.PL adam i ewa (fot. olly/Fotolia)
  A A A
Na Ziemi żyje dziś siedem miliardów ludzi, a wszyscy pochodzą od wspólnych przodków. Naukowcom udało się sprawdzić kiedy żyli nasi genetyczni rodzice. Okazuje się, że chodzili po Ziemi mniej więcej w tym samym czasie, jednak nigdy się nie spotkali.

Wcześniejsze badania wskazywały, że Y-chromosomalny Adam oraz mitochondrialna Ewa żyli w zupełnie innym czasie. Najnowsze analizy DNA mężczyzn z różnych zakątków świata pokazują, że ich wspólny męski przodek mógł żyć mniej więcej w tym samym czasie, co „matka wszystkich kobiet”. Mitochondrialna Ewa żyła około 99 – 148 tys. lat temu. Adam, według najnowszych ustaleń, 120-160 tys. lat temu.

W jaki sposób naukowcy badają naszych najstarszych genetycznych przodków? Nie byli oni konkretnymi osobami, których kości czy inne pozostałości moglibyśmy dziś odnaleźć. Funkcjonują jako pojęcia, teoretyczne koncepcje obrazujące przebieg ewolucji człowieka. Pule „pierwotnych” genów zawartych w mitochondriach i chromosomie Y nie należały do pojedynczych osób, ale raczej do grup „Ew” i „Adamów” żyjących w czasach, kiedy przedstawiciele Homo sapiens migrowali z Afryki poprzez Bliski Wschód do Europy i Azji.

Mitochondrialna Ewa

Poszukiwanie mitochondrialnej Ewy, czyli przodka w linii żeńskiej wszystkich ludzi, polega na porównywaniu profilu genetycznego przypadkowych dawców oraz ustalaniu stopnia podobieństwa i różnicy pomiędzy poszczególnymi genami. Dzięki temu naukowcy potrafią ustalić stopień, w jakim dwóch różnych dawców jest ze sobą spokrewnionych. Na podstawie DNA mitochondrialnego nie można przeprowadzić podobnych badań w poszukiwaniu "praojca Adama", ponieważ to DNA przekazywane jest wyłącznie po linii matki.

Genom w mitochondriach (czyli częściach komórki pełniących funkcję "elektrowni") jest prostszy od genomu w jądrze komórkowym. Ten pierwszy zawiera kilkadziesiąt genów, ten drugi - aż 20 tys. Poszukiwanie podobieństw i różnic tylu genów od wielkiej liczby dawców byłoby sporym obciążeniem nawet dla najszybszych superkomputerów. Dlatego naukowcy skupiają się na mitochondriach. Oprócz 37 genów, które rzadko się zmieniają, mitochondria zawierają obszar "hiper-zmienności". Zmienia się on na tyle szybko, że można go użyć jako molekularnego zegara do odmierzania czasu.

Y-chromosomalny Adam

Wszyscy mężczyźni posiadają chromosom Y. To właśnie jego obecność decyduje o tym, że jest się mężczyzną (kobiety mają dwa chromosomy X) i jest przekazywany wyłącznie z ojca na syna. Od tego chromosomu „genetycznego Adama” powinny więc pochodzić chromosomy płciowe wszystkich współczesnych mężczyzn. Współcześni Y-chromosomalnemu Adamowi (oraz część żyjących przed nim) mieli inny chromosom Y, ale ich rody w linii męskiej z biegiem czasu wymarły.

Osa/amd, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 55 29.57%
nie 131 70.43%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco