Nordycki grog

Archeowiesci.pl | dodano: 2014-02-25 (14:14) 26 opinii Nordycki grog (fot. Africa Studio - Fotolia.com)
  A A A
Badania archeologów i biochemików pozwoliły odtworzyć alkohol, który pito w Skandynawii na długo przed epoką wikingów. Teraz browary przywracają do życia dawno zapomnianą recepturę.

Recepturę trunku, który badacze nazwali „nordyckim grogiem”, świat poznał dzięki współpracy skandynawskich archeologów z amerykańskimi biochemikami. Ci pierwsi dostarczyli próbek pochodzących z czterech stanowisk archeologicznych w Danii i Szwecji, a ci drudzy dokonali szczegółowych analiz biochemicznych pozostałości trunku sprzed tysięcy lat. Niemałe znaczenie miało też wykorzystanie wyników wcześniejszych badań bioarcheologicznych. Projektem kierował Patrick E. McGovern z University of Pennsylvania.

Najstarsze próbki pochodziły z grobowca księcia-wojownika odkrytego w Nandrup w północno-zachodniej Danii. Zmarłego 1500-1300 lat p.n.e. mężczyznę pochowano w dębowej trumnie z bogato zdobionym brązowym mieczem, toporem bojowym oraz licznymi naczyniami ceramicznymi, których wnętrze w chwili odkrycia było pokryte czarną substancją. To jej kawałki badali chemicy.

Kolejne próbki pochodziły z brązowego sita sprzed około 1100-500 lat p.n.e., które odkryto w Kostræde na południowy-zachód od Kopenhagi. To najstarsze takie sito odkryte w tym regionie.

Kolejna próbka pochodziła również z Danii, a pobrano je z dużego brązowego wiadra, które znajdowało się we wnętrzu drewnianej trumny 30-letniej kobiety pochowanej około 200 r. p.n.e. w Juellinge na wyspie Lolland. Wiadro było częścią standardowego, sprowadzonego z Rzymu zestawu do picia wina. Kobieta miała też w prawym ręku sito w formie kubka.

Z podobnego sita w formie kubka pochodziła czwarta próbka. Zabytek znaleziono w skarbie z I w. n.e., który odkryto w Havor na Gotlandii.

Przebadanie próbek dostarczyło dowodów na wytwarzanie przez dawnych Skandynawów napoju alkoholowego będącego mieszanką kilku rodzajów alkoholu z dodatkiem owoców leśnych, woskownicy europejskiej (tysiąc lat temu chętnie dodawanej do piw), krwawnika, jałowca, żywicy brzozy. Czasami do tego trunku dodawano nawet sprowadzane z południowej Europy wino.

Jak podkreślają badacze, ów „nordycki grog” był wytwarzany bardzo długo, gdyż najstarsze uzyskane w badaniach ślady napoju mają ponad 3300 lat, a najmłodsze 1900.

Zdaniem badaczy z czasem sprowadzane z południa wino wyparło „nordycki grog”, ale wiele jego składników przeszło do średniowiecznych piw. Zniknęły z nich dopiero gdy od XVI w. zaczęto wprowadzać przepisy wymuszające czystość piwa (tzn. robienie go jedynie z jęczmienia, chmielu i wody).

Współczesnym trunkiem, który jest w miarę bliski nordyckiemu grogowi, jest wytwarzany lokalnie na Gotlandii Gotlandsdryka. Robi się go z jęczmienia, miodu, juniper i innych ziół, które pojawiały się też w prehistorycznym grogu.

McGovern nie poprzestał jednak na samym przebadaniu dawnych pozostałości trunku. Dzięki pomocy Dogfish Head Craft Brewery z Deleware (USA), udało się stworzyć rekonstrukcję napoju, który składa się z mieszanki pitnego miodu, jęczmienno-pszenicznego piwa oraz wina z borówek i żurawiny. Całość uzupełniają dodatki w postaci woskownicy europejskiej (tysiąc lat temu chętnie dodawanej do piw), krwawnika, koniczyny i soku z brzozy. Podobny napój wytworzył też szwedzki mikrobrowar Nynäshamns Ångbryggeri.

Badania dostarczyły również pierwszych chemicznych dowodów na sprowadzanie na północ wina już około 1100 r. p.n.e. To mocny dowód na funkcjonowanie już wówczas sieci handlowej prowadzącej z cywilizowanego południa daleko w głąb „barbarzyńskiej” północy kontynentu.

Wojciech Pastuszka

Tekst pochodzi z serwisu www.archeowiesci.plPolub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 21 80.77%
nie 5 19.23%

Podziel sięOpinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
2
~hix 2014-02-27 (22:02) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 11 godzin i 11 minut temu

jeden składnik występuje zawsze :) - alkohol :) - reszta to tylko dodatki :):):)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
5
~ania 2015-11-09 (22:03) 2 lata 8 dni 11 godzin i 10 minut temu

Od kiedy Dania jest Skandynawią?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~Baron Browaron 2014-02-28 (18:01) 3 lata 8 miesięcy 20 dni 15 godzin i 12 minut temu

Nie do końca, że tylko o ten alkohol chodzi. Dodatki są też bardzo istotne :) Dawne browary używały bardziej zróżnicowanych składników piwa. W średniowieczu do piwa dodawano rośliny, które pobudzały, lub nawet były halucynogenne (np. lulek). No, ale dochodziło do zatruć i burd więc w XV i XVI wprowadzono tzw. prawa czystości piwa. Dlatego teraz piwo robi się głównie z chmielu. Chmiel powoduje uspokojenie oraz senność dzięki zawartości lupuliny.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
7
~nagent007 2014-09-18 (16:16) 3 lata 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 57 minut temu

Kto to napisał?Piwo i alkohole powodują silna zabawę i silną radość i silne szczęście (w dosyć sztuczny sposób,ale powodują).Ale zabawa i radość i szczęście są uczuciami (albo bodźcami,dokładnie nie wiem jak to nazwać).Czyli zabawa jest uczuciem i szczęście jest uczuciem i radość jest uczuciem.A uczucia powstają wewnątrz nas i wewnątrz głowy.Ponieważ wszystko co człowiek czuje powstaje w głowie albo wewnątrz nas.Czyli alkohol i piwo samo w sobie nie ma uczucia radości i szczęścia i uczucia zabawy.Czyli wewnątrz alkoholu i piwa nie ma radości i nie ma uczucia szczęścia i nie ma uczucia zabawy.Ponieważ uczucia zabawy i szczęścia i uczucia radości powstają w nas.Wszystko co człowiek czuje powstaje w nas albo wewnątrz głowy.W głowie istnieją części mózgu w mózgu które wytwarzają uczucie szczęścia i uczucie radość i uczucie zabawy i też w innych częściach naszego ciała istnieją komórki które wytwarzają radość i szczęście i zabawę.Czyli to części mózgu wytwarzają uczucie zabawy i szczęścia i uczucie radości i też inne części naszego ciała wytwarzają radość i szczęście i zabawę.To dlaczego po alkoholu albo piwie czujemy uczucie radość i uczucie szczęścia i uczucie zabawy.Ponieważ alkohol i piwo włączają te części mózgu w mózgu które wytwarzają radość i też uczucie szczęścia i też uczucie zabawy.Ale piwo i alkohol tego nie powodują i nie wytwarzają czyli piwo i alkohol nie wytwarza uczucia zabawy i szczęścia i radości.Tylko (alkohol i piwo ) włącza te części w mózgu które to wytwarzają i w rzeczywistości i tak naprawdę to tylko ( i w 100%) te części w mózgu wytwarzają uczucie zabawy i uczucie szczęścia i uczucie radości.A dlaczego tak jest?Tego nie wiadomo?Ale wiadomo że to części w mózgu (które każdy człowiek albo większość ludzi ma w mózgu) w 100% wytwarzają przyjemności alkoholowe i wytwarzają przyjemności z piwa.Czyli całkowicie bez piwa i całkowicie bez alkoholu dałoby się czuć w nas silną radość i silne szczęście (w dosyć sztuczny sposób,ale dało i silne szczęście wytwarzane jest w głowie w mózgu) i być w stanie bardzo przyjemnego upojenia alkoholowego całkowicie bez alkoholu i całkowicie bez piwa,ale tylko wtedy gdyby udało się włączać te części w mózgu do wytwarzanie przyjemności alkoholowych czyli uczucia zabawy i szczęścia i radości.Ale nie wiadomo jak to zrobić i jeszcze tego nie odkryto!:)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
5
~smak i smutek 2014-09-24 (14:26) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 18 godzin i 47 minut temu

Czy mógłbym mój komentarz.To że czegoś nie da się zrozumieć to nie znaczy że ludzkość ma granice rozwoju naukowego i technologicznego.Takich granic może nie mieć albo nie ma.chodzi o to że to że czegoś nie da się zrozumieć to nie znaczy że nie da się zdobyć całej wiedzy wszechświata i oraz nie oznacza że nie da się zbudować sztucznej inteligencji albo nie oznacza że nie da się zbudować technologii która da ludzkości nieśmiertelność.To wszystko może być możliwe (ale czy jest to nie wiem).Chodzi o to żeby to czego nie da się zrozumieć przekształcić w działające np; technologie.I jest możliwe żeby rzeczy nie możliwe do zrozumienia rozumem i logiką przekształcić w działające technologie albo jest możliwe żeby znalazły praktyczny użytek.Czy matematyk który za pomocą nowoczesnego komputera przeprowadza skomplikowane obliczenia (tak długie że tysiące kartek papieru potrzebne by były do zapisania tych obliczeń) na liczbach zespolonych musi znać każdą cyfrę tego obliczenia?Nie musi,po co ma się męczyć,niech komputer się męczy,po to go kupiłem,pomyśli matematyk:) i komputer wszystko obliczy.

odpowiedz

0
2
~nagent007 2014-09-20 (14:37) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 18 godzin i 36 minut temu

Czy uważasz że podobnie jest z narkotykami.Czyli są części mózgu które wytwarzają narkotyczne ( i alkoholowe) przyjemności.

odpowiedz

2
4
~smak i smutek 2014-09-18 (16:15) 3 lata 1 miesiąc 30 dni 16 godzin i 58 minut temu

Piwo i alkohole powodują silna zabawę i silną radość i silne szczęście (w dosyć sztuczny sposób,ale powodują).Ale zabawa i radość i szczęście są uczuciami (albo bodźcami,dokładnie nie wiem jak to nazwać).Czyli zabawa jest uczuciem i szczęście jest uczuciem i radość jest uczuciem.A uczucia powstają wewnątrz nas i wewnątrz głowy.Ponieważ wszystko co człowiek czuje powstaje w głowie albo wewnątrz nas.Czyli alkohol i piwo samo w sobie nie ma uczucia radości i szczęścia i uczucia zabawy.Czyli wewnątrz alkoholu i piwa nie ma radości i nie ma uczucia szczęścia i nie ma uczucia zabawy.Ponieważ uczucia zabawy i szczęścia i uczucia radości powstają w nas.Wszystko co człowiek czuje powstaje w nas albo wewnątrz głowy.W głowie istnieją części mózgu w mózgu które wytwarzają uczucie szczęścia i uczucie radość i uczucie zabawy i też w innych częściach naszego ciała istnieją komórki które wytwarzają radość i szczęście i zabawę.Czyli to części mózgu wytwarzają uczucie zabawy i szczęścia i uczucie radości i też inne części naszego ciała wytwarzają radość i szczęście i zabawę.To dlaczego po alkoholu albo piwie czujemy uczucie radość i uczucie szczęścia i uczucie zabawy.Ponieważ alkohol i piwo włączają te części mózgu w mózgu które wytwarzają radość i też uczucie szczęścia i też uczucie zabawy.Ale piwo i alkohol tego nie powodują i nie wytwarzają czyli piwo i alkohol nie wytwarza uczucia zabawy i szczęścia i radości.Tylko (alkohol i piwo ) włącza te części w mózgu które to wytwarzają i w rzeczywistości i tak naprawdę to tylko ( i w 100%) te części w mózgu wytwarzają uczucie zabawy i uczucie szczęścia i uczucie radości.A dlaczego tak jest?Tego nie wiadomo?Ale wiadomo że to części w mózgu (które każdy człowiek albo większość ludzi ma w mózgu) w 100% wytwarzają przyjemności alkoholowe i wytwarzają przyjemności z piwa.Czyli całkowicie bez piwa i całkowicie bez alkoholu dałoby się czuć w nas silną radość i silne szczęście (w dosyć sztuczny sposób,ale dało i silne szczęście wytwarzane jest w głowie w mózgu) i być w stanie bardzo przyjemnego upojenia alkoholowego całkowicie bez alkoholu i całkowicie bez piwa,ale tylko wtedy gdyby udało się włączać te części w mózgu do wytwarzanie przyjemności alkoholowych czyli uczucia zabawy i szczęścia i radości.Ale nie wiadomo jak to zrobić i jeszcze tego nie odkryto!:)

odpowiedz

3
0
~smak i smutek 2014-09-08 (15:41) 3 lata 2 miesiące 9 dni 17 godzin i 32 minuty temu

Ja bardzo lubię piwo.Ale nie jestem uzależniony od alkoholu:)

odpowiedz

2
2
~smak i smutek 2014-09-02 (12:17) 3 lata 2 miesiące 15 dni 20 godzin i 56 minut temu

Piwo jest bardzo dobre.I sprawia przyjemność.Podobnie jak np:jedzenie sprawia przyjemność.To co teraz napiszę będzie szokujące,więc osoby o słabych nerwach niech tego nie czytają.Przyjemność z jedzenia powstaje w jamie ustnej i na języku.Gdy jemy coś dobrego np;pieczonego kurczaka to czujemy przyjemność smakową z pieczonego kurczaka w jamie ustnej i na języku.Ale jemy z dwóch nie związanych ze sobą przyczyn,pierwsza to żeby dostarczyć składników odżywczych nie zbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu które w brzuch i jelitach są rozprowadzane po całym organizmie.A drugi powód taki że jemy dla przyjemności która powstaje w jamie ustnej i na języku.Ale my Zajmiemy się tylko przyjemnością z jedzenia.Czyli człowiek dąży do przyjemności i chce mieć ją często (to że musimy jeść żeby żyć nie zmienia faktu że też jemy tylko dla samej przyjemności z której nie zawsze mamy składniki odżywcze np:słodycze) np:pieczonego kurczaka (organizm potrzebuje białka zawartego w kurczaku,ale kurczaka jemy dla przyjemności z jedzenia),więc pieczonego kurczaka jemy dla przyjemności.Ale przyjemność która powstaje na języku jest kilkuminutowa czyli jak zjemy całego kurczaka to przyjemności na języku nie mamy.I potem za 4 godziny np:coś jemy.Ale z samej przyjemności z jedzenia nie mamy jakiś korzyści czyli przyjemność z jedzenia nie daje nam pieniędzy,nie daje nam zdolności,sama w sobie przyjemność z jedzenia nie daje nam lepszego zdrowia,przyjemność z jedzenia nie wpływa na otaczający nas świat.Czyli jemy dla samej w sobie przyjemności (nie licząc tego ze musimy jeść) z której nie mamy jakiś korzyści oprócz tego że przez ten krótki czas przyjemności (aż do momentu gdy to co jemy to zjemy całkowicie) mamy przyjemność czyli jakieś uczucie albo bodziec który nazywa się przyjemnością i powstaje na języku,czyli sama w sobie przyjemność która jest powstaje na języku.I każdy człowiek dąży do przyjemności przez całe życie.I jak jemy pieczonego kurczaka to wiemy jak smakuje i jak nie jemy pieczonego kurczaka to potrafimy sobie wyobrazić jak smakuje.Ale na obecną chwilę nie potrafimy zrozumieć czym jest przyjemność smakowa (i też każda inna przyjemność czyli nie potrafimy zrozumieć czym jest np;przyjemność seksualna,pomimo tego że jest bardzo przyjemna i większość ludzi chciałaby ją) czyli na obecną chwilę nie wiemy czym jest przyjemność mimo że potrafimy sobie ją wyobrazić.Jeżeli ktoś nie zrozumiał tego co na pisałem to proszę przeczytać dwa razy.Kolejna sprawa każdy człowiek na języku i w jamie ustnej musimy mieć coś co powoduje że czujemy przyjemność.To się nazywa zmysł smaku czyli za to odpowiadają kubki smakowe.Gdy jemy np:pieczonego kurczaka to czujemy smak.A gdy kawałki pieczonego kurczaka ściskamy w rekach i gdy go rozrywamy rękami to nie czujemy smaku na rękach ale gdy w jamie ustnej ściskamy i rozrywamy zębami kawałki pieczonego kurczaka to czujemy przyjemność a na rękach nie czujemy.Dlaczego tak jest?Jak już mówiłem na języku musi być coś czego nie ma np:w rękach. To coś co wszyscy ludzie mają na języku to są kubki smakowe czyli zmysł smaku.To samo też można odnieść np:do smutku.Podobnie jest z przyjemnością np:z piwa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~smak i smutek 2014-09-02 (12:32) 3 lata 2 miesiące 15 dni 20 godzin i 41 minut temu

To co napisałem odnosi się nie tylko do przyjemności z pieczonego kurczaka ale też do każdej innej przyjemności z jedzenia np:przyjemności z jedzenia owoców,orzechów,warzyw,ryb.Oraz do wszystkich innych przyjemności oprócz przyjemności smakowych.Czyli nie wiadomo czym jest każda przyjemność.Ale wiadomo czy nie wiadomo warto mieć przyjemności ponieważ są przyjemne.

odpowiedz

2
1
~smak i smutek 2014-09-02 (12:20) 3 lata 2 miesiące 15 dni 20 godzin i 53 minuty temu

Każdy powinien mieć wiele różnych przyjemności.

odpowiedz

1
0
~Niewiarygodne.pl 2014-07-09 (15:32) 3 lata 4 miesiące 8 dni 17 godzin i 41 minut temu

HumoMundo.pl - ciekawa alternatywa

odpowiedz

11
0
~Zibi 2014-04-10 (21:33) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 11 godzin i 40 minut temu

czyli to piwo zasługuje na miano największy wynalazek ludzkości a nie koło. To dzięki piwu wynaleziono lodówkę, a Ludwik Pasteura jako pierwsze spasteryzował piwo aby się nie psuło. Przy okazji odkrył bakterie. Bez piwa ludzkość nie przetrwała by do okresu kiedy wynaleziono koło. Również największe budowle świata jak piramidy w Egipcie powstały gdyż oprócz dobrego wyżywienia budowlańcy pili piwo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~raptor32 2014-04-09 (18:16) 3 lata 7 miesięcy 8 dni 14 godzin i 57 minut temu

Genialny pomysł...nareszcie ktoś zajął się czymś naprawdę ważnym ;-)

odpowiedz

11
0
~Typowy Polak 2014-04-01 (15:24) 3 lata 7 miesięcy 16 dni 17 godzin i 49 minut temu

A bym się napił takiego!

odpowiedz

17
0
~Lootzek 2014-03-12 (17:43) 3 lata 8 miesięcy 5 dni 15 godzin i 30 minut temu

"Robi się go z jęczmienia, miodu, juniper i innych ziół" - jaki znów juniper?? :O Co, automat tłumaczący artykuły nie ogarnął zwykłego jałowca? :P

odpowiedz

6
0
~Znawca 2014-02-25 (20:24) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 12 godzin i 49 minut temu

Nie oszukujmy się, to prastara receptura...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco