Tzompantli i azteckie groby

Archeowiesci.pl | dodano: 2014-02-25 (14:20) 5 opinii Tzompantli i azteckie groby (fot. Sebastian Corneanu - Fotolia)
  A A A
Budowa metra w mieście Meksyk stała się okazją do odsłonięcia kolejnych pozostałości po znajdującej się niegdyś w tym miejscu azteckiej stolicy, Tenochtitlan. Wśród nich są kości ludzi złożonych w ofierze.

Najciekawszym znaleziskiem podczas prowadzonych w latach 2008-2012 prac związanych z budową metra są pozostałości tzompantli, czyli konstrukcji służącej do prezentowania czaszek złożonych w ofierze ludzi. Archeolodzy znaleźli trzy czaszki ludzi i jedną psią. Wszystkie mają uszkodzenia sugerujące, że kiedyś były wbite na drewniane kołki. Potem czaszki z nich zdjęto i umieszczono w miejscu, gdzie natrafili na nie archeolodzy.

Archeolodzy datują znalezisko na lata 1350-1521, a więc czasy największej imperium azteckiego. Obok czaszek badacze znaleźli również pozostałości naczynia, w którym palono kadzidło.

Obecność czaszki psa jest dla badaczy sporym zaskoczeniem, gdyż jak dotąd nie było żadnych informacji, że głowy tych zwierząt wchodziły w skład tzompantli. Jak dotąd badacze wiedzieli jedynie o wystawianiu czaszek koni, co miało miejsce już podczas wojny z Hiszpanami. Była to jednak sytuacja wyjątkowa, gdyż Aztekowie wcześniej koni nie znali i wierzchowce konkwistadorów uważali za wyjątkowo groźne bestie.

Czaszki ludzkie należały do kobiety w wieku 18-22 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 25-35 lat i 35 lat. Szczególnie ciekawa jest czaszka kobiety, gdyż ma ona celową deformację sugerującą, że zmarła należała do elit.

Oprócz tzompantli archeolodzy odsłonili pozostałości domów, rzeźb, ceramikę, wiele kamiennych narzędzi, a także ponad 63 pochówki, w których były głównie niemowlęta. Wszystkie zabytki pochodzą z czasów prekolumbijskich

Do najciekawszych pochówków należały dwa szkielety dorosłych osób znalezione niedaleko wejścia do stacji Estrella Lomas. Jeden zmarły był złożony w pozycji embrionalnej, a drugi w pozycji siedzącej. Zmarli byli otoczeni darami w postaci bazaltowego rozcieracza, fletów z kości, ceramicznych naczyń. Badania antropologiczne ujawniły pozostałości zielonkawo-błękitnego barwnika na zębach zmarłych i celowe deformacje czaszek. Pochówki pochodzą z około 1500 r. n.e.

Wojciech Pastuszka

Tekst pochodzi z serwisu www.archeowiesci.plPolub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 10 71.43%
nie 4 28.57%

Podziel sięOpinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ewelina maria zajczyk 2014-07-15 (00:08) 3 lata 4 miesiące 3 dni 9 godzin i 1 minutę temu

artykuł bez sensu .. bez fotek same opisy jakiś czaszek .. bez sensu i logiki .. lepiej wcale nie pisać .. .. wmawianki że widać .. bez sensu .. że niby zaufać bez patrzenia .. molestowanie osobowości .. propaganda trzymania cnoty dla rzekomo tego jedynego .. a potem fru .. nie twierdzę, że mają tak wszyscy .. na tej ziemi .. tj planecie zwanej Ziemia .. wykorzystywanie nauki do celów matrymonialnych --> dosłownie matrymonialnych gdyż jest to zwykła jakgdyby reklama takiego bytowania na tej planecie zwanej dalej Ziemia .. chyba, że ma jeszcze inne nazwy poza glob itd. Ze niby tak nie jest a tak jest .. komercja i propagowanie różności przez rzekomo psychologiczne metody .. skoro cnota jest dobra a bycie i życie bez niej jest złem to psychologiczne podchodzenie istot żywych zwanych naukowo ludźmi jest też złem ..

odpowiedz

0
0
~eeeee 2014-06-12 (22:05) 3 lata 5 miesięcy 5 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Czemu tak długo nie ma nowych wiadomości. czy nic się na świecie nie dzieje????

odpowiedz

0
0
~rydzio 2014-03-14 (20:37) 3 lata 8 miesięcy 3 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Wydawca zapewne likwiduje Na sygnale, niewiarygodne oraz odkrywcy. Nie sprzedają się na nich reklamy.

odpowiedz

0
0
~wit 2014-03-12 (15:00) 3 lata 8 miesięcy 5 dni 18 godzin i 9 minut temu

Co sie stalo ze nie ma nowych artykulow? Stronka zostala porzucona?

odpowiedz

0
0
~siódmak 2014-03-11 (13:35) 3 lata 8 miesięcy 6 dni 19 godzin i 34 minuty temu

Hahah nieźle ale takie mamy czasy, że teraz lepiej zając się sobą, ja np odkryłem opcje binarne póki są jeszcze niezbyt popularne i zyskuje na nich, teraz mozna jeszcze sporo zarobić bo to świeża moda, są sprawdzone taktyki ja mam binary 24 i dzieki temu mnożę swój domowy budżet, a teraz może wojna wybuchnie to trzeba zbierać pieniążki i lokować za granicą. Polecam binary 24 tym co jeszcze nie słyszeli o opcjach binarnych. 103

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco