Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN

PAP | dodano: 2014-01-09 (12:25) 4 opinie PAP Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN (fot. CERN Photo Lab)
  A A A
Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą.

- Na potrzeby realizowanych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperymentu "Large Hadron Collider beauty" udostępnione zostanie m.in. 300 TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie - poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

W projekcie "Large Hadron Collider beauty" (LHCb) uczestniczy obecnie ponad 600 naukowców z 63 grup naukowych z różnych laboratoriów całego świata, w tym także z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

- Eksperyment LHCb należy do najważniejszych przedsięwzięć naukowych obecnych czasów i powinien znacząco przyczynić się m.in. do wyjaśnienia problemu asymetrii w ilościach materii i antymaterii we wszechświecie - wyjaśnia kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) prof. Wojciech Wiślicki. - Bez takiej asymetrii cała materia oraz antymateria zanihilowałyby na wczesnym etapie rozwoju wszechświata i nie byłoby ani gwiazd, ani planet, ani też oczywiście nas samych" - dodaje.

Doświadczenie jest wykonywane na znajdującym się w ośrodku CERN pod Genewą Wielkim Zderzaczu Hadronów, dzięki któremu odkryto cząstkę Higgsa.

- Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy oddziaływań oraz zrozumienie łamania kombinowanej symetrii ładunkowo-przestrzennej CP. W języku potocznym oznacza to wyjaśnienie, czy procesy fizyczne przebiegają tak samo po odbiciu swoich cech w zwierciadle. Obecna teoria oddziaływań jest tak sformułowana, że materia i antymateria rozumiane są właśnie jako swoje lustrzane obrazy - tłumaczy prof. Wojciech Wiślicki.

Udostępniane przez Centrum Informatyczne w Świerku zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który przyłączono do gridu (systemu integrującego zasoby z różnych domen połączonych siecią komputerową) „Worldwide LHC Computing Grid”. Zespoły naukowców pracujących przy eksperymencie „LHCb” mogą z niego korzystać od 20 grudnia 2013 roku. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100 TB, docelowy poziom 300 TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza.

Oprócz samej pamięci Centrum Informatyczne Świerk oddało do dyspozycji naukowców także specjalistyczne oprogramowanie naukowe, odpowiednią infrastrukturę sieciową – dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1Gbit/s każde oraz 320 rdzeni obliczeniowych do przetwarzania zgromadzonych danych, w przyszłości ma ich być ok. 1000.

ekr/ agt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 8 80%
nie 2 20%

Podziel sięOpinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~waldi 2014-02-17 (07:58) 3 lata 9 miesięcy 29 dni 9 godzin i 53 minuty temu

a ja mam 4 dyski po 4TB każdy, kilku moich znajomków ma to samo i razem mamy ponad 200TB i nikt o tym jakoś nie pisze w gazetach. Też mi wyczyn - 300TB rozumiem 300PB (petabajt)

odpowiedz

0
0
~mg 2014-01-13 (23:04) 3 lata 11 miesięcy 2 dni 18 godzin i 47 minut temu

home - tak można wspomóc naukę.

odpowiedz

2
0
~omg 2014-01-09 (23:47) 3 lata 11 miesięcy 6 dni 18 godzin i 4 minuty temu

300TB i 320 rdzeni obliczeniowych. Co to ma znaczyć!? Co to jest dzisiaj 300TB udostępnione komukolwiek!!? to jest nic i ten artykuł jest o niczym.... CERN Tę naszą "pamieć superkomputera" zapełnił by w 3min. BTW jak można opisać superkomputer podając jego pamieć i ilość rdzeni...

odpowiedz

1
2
~marco 2014-01-09 (18:57) 3 lata 11 miesięcy 6 dni 22 godziny i 54 minuty temu

A może powstały dwa wszechświaty jeden nasz ze znanej nam materii a drugi z antymaterii to by tłumaczyło nadwyżkę znanej materii.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco