Rosetta wybudziła się ze snu

WP.PL | dodano: 2014-01-20 (11:59) 5 opinii WP.PL rosetta (fot. ESA–C. Carreau/ATG medialab)
  A A A
Po 31 miesiącach hibernacji sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej „Rosetta” została wybudzona. Ten etap zwiastuje, że wkrótce wypełni ona swoje zadanie - bezpośrednie badanie lecącej asteroidy. Stanie się to po raz pierwszy w historii badań kosmosu.

Sonda Rosetta została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 2004 roku. Celem jej misji jest asteroida 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która znajduje się aktualnie około 673 mln km od Słońca i 807 mln km od Ziemi. To pierwsza sonda, która została wysłana tak daleko bez dodatkowego akumulatora. Okres hibernacji miał jej zapewnić minimalne straty energii, w tym czasie do Ziemi nie docierały od niej żadne sygnały, działał tylko komputer pokładowy oraz aparatura utrzymująca odpowiednia temperaturę narzędzi badawczych. W tej chwili sonda znalazła się na tyle blisko Słońca, że możliwe będzie jej całkowite zasilanie bateriami słonecznymi.

Animacja prezentuje trajektorię lotu sondy Rosetta oraz moment lądowania na asteroidzie 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Aparatura, która znajduje się w satelicie ma przeprowadzić pierwsze w historii bezpośrednie badania komety. Dotychczas wszelkie informacje, jakie udało się zdobyć pochodzą z odłamków komet, które spadły na Ziemię lub z obserwacji za pośrednictwem teleskopów. Po wybudzeniu z hibernacji sonda znajdzie się w bliskiej odległości od asteroidy. W maju 2014 r. rozpocznie się etap ostatecznego zbliżenia do tego ciała, a w sierpniu wejdzie w orbitę wokół jego jądra. Lądowanie na asteroidzie zaplanowane jest na listopad 2014 roku.

Rosetta zaopatrzona jest w lądownik Philae o wysokości 80 cm i średnicy 1 m. Posiada od trójnożną podstawę oraz harpun, którym wbije się w powierzchnię komety. Będzie się łączył z Ziemią za pośrednictwem sondy dzięki nadajnikowi radiowemu. Energię do działania zapewnią mu baterie słoneczne o łącznej powierzchni 2,2 m^2. Lądownik posiada różne instrumenty badawcze, które pozwolą na wykonanie zaplanowanych badań, m.in. wiertło , które pozwala na pobranie próbek gruntu do 23 cm wgłąb.

Jednym z zadań misji Rosetty jest m.in. zbadanie składu chemicznego powierzchni komety oraz gazów wokół niej. Ma również scharakteryzować jądro komety oraz stwierdzić w jakiej fazie rozwoju się znajduje.

Misja sondy Rosetta to nie tylko próba zbadania odległego ciała niebieskiego. Uważa się, że komety są pierwotnymi elementami Układu Słonecznego, niejako „kapsułami czasu”, które w swoim wnętrzu skrywają materię z czasów, gdy nasz system planetarny dopiero powstawał. Odkrywając tajemnice asteroidy 67P/Czuriumow-Gierasimienko, poznamy informacje o warunkach, jakie wtedy panowały i procesach, jakie zachodziły około 5 miliardów lat temu. Pozwoli to na opracowanie modelu ewolucji Układu Słonecznego i może udzielić odpowiedzi między innymi na pytania jak powstała Ziemia, jak doszło do stworzenia warunków dla życia, dlaczego żyjemy.

Polecamy również: Nastolatek z Polski obudzi Rosettę?

źródła:ESA/AstroNEWS

amd/AB, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 17 94.44%
nie 1 5.56%

Podziel sięOpinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
1
~Lzep 2014-01-20 (13:12) 3 lata 7 miesięcy 30 dni 18 godzin i 32 minuty temu

W jednym zdaniu asteroida, w następnym kometa - no zdecydujcie się, na co leci ta sonda ???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
1
~FAN 2014-01-20 (14:33) 3 lata 7 miesięcy 30 dni 17 godzin i 11 minut temu

Skoro asteroida to nie kometa. naczelny tego nie zweryfikował. ( Pewnie to wina Tuska hahahahahahahaha)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco