Dalmanuta - biblijne miasto odnalezione przez archeologów

WP.PL | dodano: 2013-09-17 (11:55) 44 opinii WP.PL Jezus nad jeziorem Genezaret (fot. Wikimedia Commons)
  A A A
U wybrzeża Jeziora Tyberiadzkiego w Izraelu odkryto właśnie pozostałości miasta sprzed 2 tysięcy lat. Być może jest to Dalmanuta – niezidentyfikowane dotąd miejsce, do którego według biblijnego przekazu popłynął Jezus po tym, jak nakarmił czterotysięczny tłum rozmnożonym chlebem i rybami.

Historia rozmnożenia chleba i ryb znana jest z Ewangelii św. Marka. Ta sama księga zawiera też opis, według którego Jezus, nakarmiwszy zgłodniały tłum, przepłynął przez Jezioro Galilejskie (to jedno z określeń Jeziora Tyberiadzkiego znanego też jako Morze Galilejskie lub Jezioro Genezaret). Nie było jednak dotąd wiadomo dokąd tak naprawdę udał się Chrystus po tym wydarzeniu. Ewangelista wspomina, że popłynął on do Dalmanuty. Trudno dziś stwierdzić, czy chodziło tu o nazwę konkretnej miejscowości czy np. całego regionu. Lokalizacja odkrycia archeologów oraz jego wiek wskazują jednak, że być może mamy do czynienia z pozostałościami kolejnego miejsca znanego z biblijnego opisu.

W miejscu, w którym odnaleziono ślady istnienia starożytnego miasta odkryto wcześniej szczątki drewnianej łodzi. Znalezisko z 1986 roku datowano właśnie na około 2000 lat. Niemal natychmiast okrzyknięto je „łodzią Jezusa”. Odkrycie było możliwe z powodu rekordowo niskiego poziomu wody w jeziorze. Fragmenty łodzi zachowały się w jego wodach. Osuszoną i zakonserwowaną łódź można dziś oglądać w muzeum w kibucu Ginosar. Jest to jeden z artefaktów, które na stałe zagościły w wyobraźni współczesnych chrześcijan i są oglądane przez tłumy turystów podążających śladami Jezusa.

Również najnowsze odkrycie to bogate źródło informacji dla archeologów. Znaleziono fragmenty ceramiki, szklanych naczyń, amfor oraz kamiennych kotwic, które musiały być w powszechnym użyciu w mieście zlokalizowanym u brzegu wielkiego jeziora. Zdaniem archeologów przedmioty należące do niegdysiejszych mieszkańców tego miejsca wskazują na to, że koegzystowali tam Żydzi i wyznawcy religii politeistycznych. Południowe krańce miasta sięgały niemal do granicy innej starożytnej miejscowości – Magdali, również ważnego ośrodka rybackiego, ojczyzny Marii Magdaleny.

Rejony Jeziora Tyberiadzkiego to niemal epicentrum wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie. Większość apostołów pochodziła właśnie z rybackich miejscowości zlokalizowanych nad tym zbiornikiem. Liczne uzdrowienia i cuda dokonane przez Jezusa również miały miejsce u brzegów jeziora Tyberiadzkiego. Zostało tam przede wszystkim wygłoszone słynne kazanie na górze, podczas którego, według tradycji, Jezus przekazał swoim uczniom modlitwę „Ojcze nasz”.

W czasach starożytnych przebiegał tamtędy również ważny szlak handlowy łączący Egipt i Grecję oraz Rzym. W pierwszych latach naszej ery istniało tam wiele mniejszych i większych osad połączonych ze sobą siecią dróg i stosunkami handlowymi.

Tereny wokół Jeziora Tyberiadzkiego usiane są obecnie pozostałościami naczyń i fragmentów architektury z pierwszych stuleci naszej ery. Rozkwit życia w tym miejscu przypadł na okres 200 r. p.n.e. – 500 r. n.e. Zdaniem zespołu archeologów, który odkrył ślady istnienia Dalmanuty – miasto to przetrwało przez niemal cały ten czas. Do dziś zachowały się m.in. fragmenty sprzętów używanych do ozdabiania ogrodów wykonane w pobliskiej Magdali oraz setki kawałków ceramiki.

(za LiveScience)

AO / AB, WP.PL

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 46 90.2%
nie 5 9.8%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!