Gdzie znajdowały się wiszące ogrody Semiramidy?

WP.PL | dodano: 2013-11-27 (13:48) 10 opinii WP.PL wiszące ogrody semiramidy (fot. Wikimedia Commons)
  A A A
Od setek lat historycy uważali, że wiszące ogrody Semiramidy powstały w starożytnym Babilonie, mieście leżącym na terenie dzisiejszego Iraku, na polecenie króla Nabuchodonozora II. Najnowsze badania wykazały jednak, że te fakty nie do końca się zgadzają. Jeden z siedmiu cudów świata powstał w innym miejscu i za rządów innego władcy.

Wiszące ogrody były specjalną, tarasową konstrukcją, której boki miały długość około 150 metrów, a wysokość mogła osiągać 25 metrów. Każdy z wysypanych ziemią tarasów porastały drzewa, krzewy i kwiaty, a rośliny, które posiadały pnącza zwisały z nich stwarzając wrażenie, że cała konstrukcja jest zawieszona w powietrzu. Nawodnienie zapewniał skomplikowany system kanałów i drenów oraz pompa transportująca wodę na kolejne „piętra” tego ogrodu. Według współczesnych szacunków ogrody ulokowane na tarasach tak dużej konstrukcji musiały wymagać podlewania ogromną ilością wody. Specjaliści uważają, że mogło to być nawet ponad 30 metrów sześciennych każdego dnia. Być może wodę zapewniała studnia lub źródło znajdujące się nieopodal.

Taki opis podawali greccy historycy. Powstanie budowli umiejscowiono w okresie panowania Nabuchodonozora II. Babiloński władca miał polecić stworzenie ogrodów jako prezentu dla swojej żony – Amytis. Nie do końca jasne jest dlaczego w takim razie ogrody nazywano imieniem Semiramidy – królowej, która żyła kilkaset lat wcześniej. Uważa się, że wiszące ogrody zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi w I wieku p.n.e. Taka była dotąd najpowszechniej znana wersja opowieści o jednym z siedmiu cudów świata. Pojawiła się jednak nowa hipoteza.

Dr Stephanie Dalley z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że wiszące ogrody znajdowały się ponad 500 km dalej – w starożytnym mieście Niniwa, którego ślady przetrwały w pobliżu dzisiejszego Mosulu w północnym Iraku.

Dr Dalley poświęciła 20 lat swojej pracy badawczej ustaleniu miejsca, w którym znajdowała się jedna z najsłynniejszych starożytnych budowli. Mogła się przy tym posługiwać wyłącznie przekazami greckich historyków oraz starożytnymi tekstami. Po słynnych ogrodach Semiramidy nie pozostał żaden fizyczny ślad.

Do siedmiu cudów świata nie należy
Badaczka starożytnej historii wpadła na ciekawy trop po tym, jak w londyńskim British Museum przestudiowała wykonane pismem klinowym zapisy pokrywające kamienną bryłę w kształcie graniastosłupa. Znajdowały się tam informacje na temat rządów króla Sennacheryba, władcy imperium asyryjskiego, który panował około sto lat przed Nabuchodonozorem. Tekst zawiera też dane o pałacu władcy oraz o ogrodzie uznawanym powszechnie za cud.

Z badań historyków i archeologów wynika, że starożytna Niniwa była w okresie swojego rozkwitu imponującym miastem, którego mury obronne miały w sumie długość ponad 12 kilometrów i znajdowało się w nich kilkanaście bram. Miasto posiadało też fosę, a wodę doprowadzano do niego wykorzystując system akweduktów, kanałów i tam. Te informacje, oraz reliefy odnalezione na ścianach pozostałości budynków Niniwy wskazują, ze być może rzeczywiście właśnie tam znajdowały się słynne wiszące ogrody Semiramidy.

Po analizie danych pochodzących z odkrytego tekstu oraz informacji ze stanowisk archeologicznych znajdujących się w Iraku, dr Dalley postawiła tezę, że pozostałości pałacu oraz cudownego ogrodu muszą znajdować się na terenie starożytnej Niniwy, której nazwa może oznaczać Nowy Babilon.

Brytyjska badaczka twierdzi, że jej pewność co do faktycznej lokalizacji wiszących ogrodów jest absolutnie niezachwiana. Przyznaje jednak, że prawdopodobnie za swojego życia nie zdąży zaangażować się w dalsze prace badawcze nad tym zagadnieniem. Dodatkowym utrudnieniem dla archeologów pracujących na terenach starożytnej Niniwy i innych okolicznych stanowiskach jest skomplikowana sytuacja polityczna w tym regionie świata.

(za: Daily Mail)

Osa/amd, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 42 91.3%
nie 4 8.7%

Podziel sięOpinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~gabi 2013-12-19 (15:45) 3 lata 9 miesięcy 2 dni 2 godziny i 4 minuty temu

Jakie poczucie piękna a także zmysł architektoniczny mieli ci ludzie. Wspaniała cywilizacja i komu to przeszkadzało?

odpowiedz

5
9
~Beata 2013-11-28 (20:33) 3 lata 9 miesięcy 23 dni 21 godzin i 16 minut temu

gmail.com Ja wiem, że ludzie mają gdzieś takich ludzi jak ja, ale proszę mi uwierzyć, że wszystko robiłam żeby nie znaleźć się w takiej sytuacji. Troszkę wierzę w to, że nie wszyscy się ode mnie odwrócą, bo to było by straszne:(

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
0
~ro 2013-11-30 (21:04) 3 lata 9 miesięcy 21 dni 20 godzin i 45 minut temu

Dziwne! Ale o tym, że Ogrody Semiramidy były w Niniwie, czytałem jakieś pół wieku temu. Na czym więc polega to odkrycie?

odpowiedz

25
5
~radek 2013-11-28 (10:37) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 7 godzin i 12 minut temu

Coś podobnego chcieli zrobić w Rydze na dachu. Niestety konstrukcja nie wytrzymała.

odpowiedz

7
5
~ogrodnikjan 2013-11-27 (21:34) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 20 godzin i 15 minut temu

Takie wiszące ogrody znajduja się w Koperni k/Pińczowa.

odpowiedz