Jakie tajemnice skrywa wciąż Dolina Królów?

archeowiesci.pl | dodano: 2014-01-21 (11:56) 2 opinie dolina królów (fot. Środkowa część Doliny Królów z wejściem do grobowca Tutanchamona. Fot. Peter J. Bubenik, Creative Commons)
  A A A
Wiele grobów czeka na odkrycie w egipskiej Dolinie Królów – przekonują uczestnicy największego projektu eksploracji tego miejsca od lat 20. ubiegłego wieku.

Dolina Królów jest wielkim cmentarzyskiem władców Egiptu sprzed ponad 3000 lat. To właśnie tam w 1922 r. Howard Carter dokonał jednego z najsłynniejszych odkryć archeologicznych wszech czasów – znalazł nietknięty grób faraona Tutanchamona.

Zdaniem egipskich archeologów dolina kryje jeszcze kilka małych grobowców – podobnych do odkrytych w ostatnich latach KV 63 i KV 64 – ale niewykluczone, że jest w niej jeszcze nieodkryty duży grobowiec królewski. Egipscy archeolodzy wskazują, że wciąż nie są znane grobowce królowych z XVIII dynastii (1550-1292 p.n.e.), a także niektórych władców, jak np. Ramzesa VIII i Totmesa II.

Szacunki te są efektem wykopalisk i badań geofizycznych, które egipscy badacze prowadzą od kilku lat. – Dokonaliśmy wielu ciekawych odkryć, które jak sądzimy zmienią nasze rozumienie tego, jak starożytni Egipcjanie zarządzali tym miejscem – skomentował dla „Discovery News” Afifi Ghonim, główny inspektor zabytków w Gizie i uczestnik badań w Dolinie Królów.

Najciekawszym z nich jest system zapobiegania powodziom. 10 metrów pod współczesną powierzchnią Doliny Królów badacze znaleźli głęboki kanał, do którego prowadziły boczne kanały. Podczas ulew i powodzi instalacja miała przyjmować wodę i niesione przez nią kamienie oraz muł, by nie niszczyły one grobowców.

Jednak z nieznanych powodów Egipcjanie bardzo szybko przestali dbać o ten system. W efekcie wiele grobowców uległo zniszczeniu, choć zdaniem badaczy jest możliwe, że to dzięki powodziom grobowiec Tutanchamona dotrwał do naszych czasów nietknięty, gdyż muł doskonale ukrył jego położenie.

Egipscy archeolodzy znaleźli także chaty robotników i liczne graffiti. Szczegóły dotyczące tych badań mają ukazać się w przyszłości w publikacjach naukowych.

Jak przyznają badacze podczas prac zebrali ogromne ilości informacji i ich analiza zajmie lata. Zadanie utrudnia to, że budowa geologiczna Doliny Królów jest mocno niedogodna dla badań geofizycznych i naukowcy często dostają fałszywe sygnały o istnieniu konstrukcji, których w rzeczywistości nie ma. Zdarzało się już, że prowadzone w oparciu o dane z badań geofizycznych wykopaliska nie przyniosły żadnych znalezisk.

Wojciech Pastuszka (na podstawie Discovery News)

Tekst pochodzi z serwisu www.archeowiesci.pl

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 7 87.5%
nie 1 12.5%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ktoś 2014-01-26 (09:52) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 23 godziny i 25 minut temu

Problem Egiptu jest taki że szacują grobowce po próbach węglowych kości, jednak że nie sposób zbadać kiedy ustawiono kamienie. Część naukowców uważa że wykorzystano stare budowle które pierwotnie miały inne zastosowanie przez tysiące lat.

odpowiedz

2
0
~fanatyk 2014-01-24 (11:08) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 22 godziny i 9 minut temu

W dolinie królów są starożytni kosmici !

odpowiedz