Gdzie Chrobry pobił Niemców?

Archeowiesci.pl | dodano: 2014-01-09 (11:50) 12 opinii Gdzie Chrobry pobił Niemców? (fot. Bolesław Chrobry z drużyną, rysunek Karola Stobieckiego, Muzeum Narodowe w Warszawie)
  A A A
1 września 1015 r. wojska polskie rozbiły tylną straż armii niemieckiej w bitwie, która odbyła się w bliżej niesprecyzowanym miejscu zwanym „lasem Dziadoszyców”. Muzeum Ziemi Szprotawskiej poinformowało właśnie, że bitwa prawdopodobnie miała miejsce w okolicy wsi Lubiechów w Borach Dolnośląskich.

Wedle przekazów Thietmara i Roczników Kwedlinburskich, wojska niemieckie pod wodzą cesarza Henryka II wycofując się z ziem polskich, stanęły obozem nad przeszkodą wodną w lesie w kraju Dziadoszyców (Dziadoszan).

Cesarz wraz z większością swych wojsk zdołał zbiec dzięki zbudowanemu pod osłoną nocy przejściu, pozostawiając jako tylną straż oddział doborowych rycerzy dowodzonych przez biskupa magdeburskiego Gerona, margrabiego oraz saskiego palatyna Burcharda. Polacy przypuścili trzy ataki, w ostatnim przełamując niemiecką obronę i zasypując niedobitki strzałami. Uratowała się tylko niewielka grupa z arcybiskupem i rannym palatynem. Za 2 lata minie dokładnie milenium od niemieckiej klęski.

Śląski historyk dr Feliks Matuszkiewicz w publikacji z 1908 roku zaproponował lokalizację bitwy gdzieś na bagnach przemkowskich nieopodal Szprotawy. W międzyczasie pojawiły się także inne hipotezy. Muzeum Ziemi Szprotawskiej podczas konferencji 10 grudnia 2013 roku przedstawiło szereg przesłanek przemawiających za umiejscowieniem bitwy w okolicy wsi Lubiechów w Borach Dolnośląskich

W archiwalnych zapiskach i mapach natrafiono przy tej osadzie na archaiczną nazwę miejscową – „Schampf” (także jako „Schampe”), której etymologia interesowała już niemieckich badaczy (Kunze, Hauschild). Próbowano powiązać ją z bliżej nieokreślonym obozowiskiem wojskowym z czasów napoleońskich, co było założeniem z góry błędnym, ponieważ jak wynika z mapy Reglera, nazwa jest starsza.

Według słownika Althochdeutsches Wőrterbuch pod pojęciem „champf” kryje się dawne oznaczenie dla bitwy bądź walki.

- W toku badań okazało się, że „Schampf” leżało w klinie suchego lądu, wcinającym się w obszar bagien. Dalej okazało się, że po tymże klinie wiódł w głąb puszczy w kierunku południowo-zachodnim trakt, przy którym jeszcze w połowie XVIII wieku funkcjonowały samotne śródleśne karczmy (Regler). Dawne dokumenty wspominają o okresowym występowaniu rozległych podtopień omawianego obszaru (Philler), co koreluje z wątkiem o potrzasku, w jakim w 1015 roku znalazły się henrykowskie hufce. Zresztą zjawisko zalewania dróg w tej okolicy borów możemy zaobserwować obecnie – opowiada Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

Badacz przypomina, że w odległości ok. 4 km na północ od „Schampf” znajduje się słynna Iława, obecnie dzielnica Szprotawy, wzmiankowana przez Thietmara w 1000 roku na granicy ziemi Dziadoszyców, na okazję wystawnego powitania przez Bolesława Chrobrego cesarza Ottona III, pielgrzymującego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie (Zjazd Gnieźnieński).

– Oczywiście na chwilę obecną nie możemy mówić o stuprocentowej pewności odkrycia. Pomocne może okazać się przeprowadzenie prac archeologicznych. Jednakże jest to aktualnie najlepiej uzbrojona w przesłanki teoria – mówi Boryna.

Szersze uzasadnienie lokalizacji bitwy ukazało się w publikacji pt. „Dawne życie mieszkańców Borów Dolnośląskich na przykładzie Lubiechowa w byłym powiecie szprotawskim”, wydanej przez Towarzystwo Bory Dolnośląskie w 2013 roku.

Wojciech Pastuszka

Tekst pochodzi z serwisu www.archeowiesci.plPolub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 26 89.66%
nie 3 10.34%

Podziel sięOpinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~markusek 2014-02-24 (21:52) 3 lata 8 miesięcy 28 dni 14 godzin i 24 minuty temu

polecam lekturę KRONIKI Thietmara , mozna na Allegro kupić za kilkanaście złotych a jest naprawdę rewelacyjna, setki informacji o Bolesławie Chrobrym i Mieszku I z pierwszej ręki. Thietmar byl niemieckim zakonnikiem więc często przedstawiał polskich władców w złym świetle ale same wydarzenia ktore opisuje sa autentyczne. Dowiecie się że wówczas w Polsce nie bylo zdrajców za to Chrobry miał wielu informatorow na dworze Henryka II. Ciekawe jest też że Thietmar między wierszami daje do zrozumienia że Otton I widział Chrobrego na tronie cesarskim !!!! Naprawdę gratka dla historyka-amatora

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
11
~angol 2014-02-25 (12:08) 3 lata 8 miesięcy 28 dni i 8 minut temu

polakom ciagle cos sie sni o jakichs zwyciestwach- pobutka i dalej zmywac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~wandaluzja.com 2014-02-25 (10:47) 3 lata 8 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 29 minut temu

ILUA w r. 1000 nie miało nic wspólnego z Iławą, gdyż był to Czeski ZIL – Zielone Winogrona, dziś Zielona Góra. Bitwa pod Szprotawa-Przemkowem była FINAŁEM wojny 1007-1013. Armia cesarska oblegała Głogów, żeby otworzyć drogę flotylli łabskiej na Wrocław, ale pod Głogów nadciągnął Bolesław Chrobry, który WYZWAŁ cesarza do Bitwy. Cesarz jednak WYMÓWIŁ SIĘ; kazał spalić flotę i cofać jedyną wolną drogą w kierunku armii czeskiej na południowym-zachodzie. Była to decyzja fatalna, gdyż armia cesarska uległa zagładzie na bagnach szprotawskich.

odpowiedz

31
2
~Jaksa 2014-01-10 (16:40) 3 lata 10 miesięcy 11 dni 19 godzin i 36 minut temu

Mieszko też bił Niemców, tyle że Cedynia Mieszka była w rejonie Kopanicy (dziś dzielnica Berlina) a nie pod Szczecinem. Dopiero w XIII wieku straciliśmy ostatni zamek po zachodniej stronie Odry - Lubusz.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

61
3
~patriota1 2014-01-09 (18:15) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Mądry był ten Chrobry, że już wtedy wiedział, żeby lać szkopów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
9
~edek 2014-01-10 (21:14) 3 lata 10 miesięcy 11 dni 15 godzin i 2 minuty temu

czy dostały rodziny odszkodowania?

odpowiedz