W poszukiwaniu prawdy o bitwie pod Grunwaldem

PAP | dodano: 2013-12-24 (10:58) 83 opinii PAP Bitwa pod Grunwaldem (fot. PAP / EPA)
  A A A
Miejsce bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku wciąż skrywa sporo tajemnic. Archeolodzy liczą, że dzięki nowoczesnym technikom uda się odkryć nieznane wcześniej ślady walk.

Według Szymon Dreja, dyrektora muzeum grunwaldzkiego - mimo opisów zachowanych w Rocznikach Jana Długosza i anonimowej Kronice Konfliktu - wokół przebiegu bitwy grunwaldzkiej "nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi". Prowadzone w latach 1958-1990 prace archeologiczne nie przyniosły spodziewanych efektów. Wydobyto wówczas zaledwie 28 fragmentów uzbrojenia, głównie części bełtów i grotów strzał, ułamki broni siecznej i rękawic.

Odnaleziono wtedy również szczątki ok. 300 uczestników bitwy, wszystkie w rejonie kaplicy pobitewnej, wzniesionej w miejscu obozu krzyżackiego. Zdaniem archeologów oznacza to, że nadal nie odkryto miejsc pochówków kilku tysięcy poległych.

Prace wykopaliskowe na Polach Grunwaldzkich co jakiś czas są wznawiane. Jedne z ostatnich doniesień ze stanowisk archeologicznych mówią o odkryciu zbiorowej mogił rycerzy. Pod koniec 2013 roku udało się również odkryć miejsca stacjonowania części wojsk litewskich.

Kolejną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zachowanie się polskiej armii. Okazuje się, że rycerze Jagiełły nie byli tacy święci jak ich postrzegamy.

- W rzeczywistości wojska idące pod Grunwald paliły mijane wsie krzyżackie, grabiły i prawdopodobnie zabijały ludność cywilną. O płonących wsiach wroga wspominają źródła, potwierdziły to wcześniejsze wykopaliska archeologiczne - przypomniał dyrektor muzeum.

Na masową mogiłę ponad 70 mieszkańców, poległych od ciosów białej broni, natrafiono w Ulnowie, niedaleko dawnego obozowiska wojsk polsko-litewskich. Według historyków do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Dąbrównie, gdzie miejscowa ludność spłonęła żywcem w kościele obleganym przez wojska Jagiełły.

Sam wynik bitwy również budzi wątpliwości. Historycy nie są w stanie oszacować, czy zwycięstwo należy przypisać Litwinom, czy Polakom. Wiadomo, że to po naszej stronie było więcej dobrze wyszkolonego wojska, które dysponowało lepszym uzbrojeniem. Trudno jednak określić, czy to Polacy dokonali chwalebniejszych czynów lub zabili więcej rycerzy zakonnych.

Na Litwie gloryfikuje się Witolda jako bohatera narodowego, w Polsce wspomina się głównie o królu Władysławie Jagielle. Według prof. Janusza Tazbira, historyka z Polskiej Akademii Nauk to zdecydowanie Polacy wygrali bitwę ze względu na większą liczebność świetnie przygotowanych rycerzy. Z kolei prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, popiera tezę o wspólnym zwycięstwie. Jeszcze inni uważają, że to głównie Litwini przyczynili się do pokonania Zakonu Krzyżackiego.

PAP/ WP.PL

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 18 21.69%
nie 65 78.31%

Podziel sięOpinie (83)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

41
10
~asd 2013-12-26 (00:48) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 19 minut temu

nie wiem dlaczego w PL w ostatnich latach panuje moda na niszczenie wszystkiego z czego Polacy są dumni. Obdzieranie nas ze zwycięstw chwały i ideałów. Żadna wojna nie jest święta i giną cywile, są gwałty, morderstwa i bestialstwo, ale tego się nie pamięta, cieszymy się z wyniku. Tak jak w meczu, każdy liczy na końcowy wynik, a po latach nie istotne jest ile krwi i kontuzji to kosztowało tylko czy był medal i czy dokopaliśmy niemcom, ruskim... Gnoi się nas pozbawiając nas pracy i dając w zamian dziadowiznę dla wybrańców, bo reszta na bezrobociu; zmusza się nas do złodziejstwa i nędzy; dzieli się kraj na biednych i bogatych, a gospodarkę doprowadza do upadku, wciskając kit o pięknym kapitaliźmie. Zniszczono nam edukację, produkując głąbów z mgr i maturą, którzy powinni być inteligencją a są tumanami z ciemnogrodu, wyprzedano kraj, a teraz jeszcze obdziera się nas z godności, z chwały i historii. Odpolszcza się nas, europeizując nas, robiąc z nas niewolników zachodu, bez pochodzenia, narodowości, przynależności społecznej. To co się nie udało przez rozbiory, wojny, dziś staje się rzeczywistością w pseudo wolnej PL a może IV R."i".P.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
1
~Przemek 2015-05-23 (09:55) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 2 godziny i 12 minut temu

Przez całe milenium prawdę tworzył kościół i jego cenzura. Prawdziwa Historia, jeśli kiedykolwiek ją poznamy, na pewno wielokrotnie nas bardzo, ale to bardzo zadziwi.

odpowiedz

1
0
~ski 54 2015-05-09 (11:35) 2 lata 6 miesięcy 13 dni i 32 minuty temu

Jeżeli będziecie w Trokach niedaleko Wilna i zwiedzicie zamek ks. Witolda, dopiero się zdziwicie jak was objaśnią Litwini kto wygrał bitwę pod Grunwaldem.

odpowiedz

0
0
~ski 54 2015-05-06 (13:20) 2 lata 6 miesięcy 15 dni 22 godziny i 47 minut temu

Pomordowaliśmy Rycerzy Najświętszej Maryi Panny, więc kara musi być i trwać aż do skutku. Teraz chyba już wiecie skąd te nasze ciągłe nieszczęścia.

odpowiedz

3
0
~niw ssok 2014-09-27 (12:56) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 23 godziny i 11 minut temu

Profesor Krzysztof Wojtas zaskoczył mnie wiadomością, że pod Grunwaldem zdobyto również flagę papieską. na której były dwa nagie miecze - symbole władzy papieskiej duchowej i doczesnej. Zatem, dostarczenie królowi dwu nagich mieczy było wiadomością, że walczy z samym papieżem i miało wywołać niepokój. Dowodzi to również, że to była Wyprawa Krzyżowa zorganizowana przeciwko Słowianom w ramach"Parcia na Wschód". Kanonik Długosz, podległy jurysdykcji papieskiej, jak przystało na historyka działającego w Polsce, po prostu przekręca fakty, czyli łże.

odpowiedz

31
5
~er 2013-12-26 (00:09) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 58 minut temu

... musimy przeprosić za Grunwald! Cóż za wybitne odkrycie zaprezentowano - "Według historyków do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Dąbrównie, gdzie miejscowa ludność spłonęła żywcem w kościele obleganym przez wojska Jagiełły.". Jestem pod wrażeniem tych bezbronnych cywilów w kościele obleganym (sic!) przez wojów. Zapewne ściągnęli machiny oblężnicze. Jak widać duch jedwabnego polskiego sprawstwa wciąż żywy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
4
~Bubba 2013-12-26 (04:38) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 7 godzin i 29 minut temu

To niemcy wygrali zp omoca sojusznikow radzieckich i zachodnio europejskich, polacy rabowali palili i gwalcili. Nowa rezimowa historia polski. Zaraz Gross napisze ksiazke jak polscy rycerze zabili milion zydow pod grunwaldem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
3
~błędy 2013-12-26 (23:42) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 12 godzin i 25 minut temu

W historii każdy władca popełnia błędy. Jagiełło popełnił fatalne błędy. Pozwolił uciec Krzyżakom spod Grunwaldu, a powinien był ich scigać do pojmania ostatniego i spalenia wszystkich krzyżackich wsi. Nie uczynił tego to oni w rewanżu 360 lat póżniej już pod inną nazwą dokonali rozbioru Polski. Drugi poważny błąd popełnili Rosjanie. Powinni byli wywieżć wszystkich Niemców z Prus Wschodnich do odbudowy zniszczonego kraju - wszyscy pośrednio lub bezpośrednio byli powiazani rodzinnie z SS, Gestato, NSDP czyli służyli Hitlerowi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

43
21
~prawda 2013-12-26 (00:24) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Jak trzeba nienawidzieć Polski i Polaków żeby ich ciągle opluwać i dodatkowo znaleźć takich zapyziałych autorów. Ryżawy musi odejść bo jego rządy doprowadziły do upodlenia Polaków i mam nadzieję, że tych zapyziałych autorów tekstów też się usunie, żeby więcej nie opluwali nas.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

29
7
~qwe 2013-12-26 (00:54) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 13 minut temu

Gdyby wyplenili całą krzyżacka hołotę.. to nie było by potem Prus wschodnich. Ale zrobili błąd i za mało wsi spalili.. ja bym wyrzucił wszystkich szkopów

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

55
9
~Truth 2013-12-26 (00:18) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 49 minut temu

Podobno to Żydzi zwyciężyli Krzyżaków, a Polacy z zazdrości spalili żydowskie wioski i ich mieszkańców wymordowali. Taka ta polska rasa: najpierw zaprosili w 1939r. Hitlera, żeby wymordował Żydów, a widząc, że mu to kiepsko wychodzi, wybudowali obóz w Oświęcimiu, żeby się pozbyć do końca znienawidzonych Żydów. Dziwni ci Żydzi, bo za ten ogrom zbrodni, przyznali tym wrednym Polakom najwięcej odznaczeń Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
2
~Czeladnik 2013-12-26 (02:57) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 9 godzin i 10 minut temu

Rzeczywiście, dzień 15 lipca 1410 roku, nadal skrywa wiele tajemnic. Dowodem tego jest powyższy artykuł, spory i opinie naukowców oraz komentarze internautów. Pewnie przyjdzie nam jeszcze długo czekać na pełne wyjaśnienie wszystkich okoliczności i szczegółów dot. bitwy grunwaldzkiej. Jednak osobiście mam wątpliwości, aby do tego kiedykolwiek doszło. Co pewien czas, media karmią nas nowymi informacjami na ten temat, podają nowe szczegóły, nowe spojrzenie na genezę konfliktu polsko-krzyżackiego itp. Ale pamiętajmy o jednym: wszystkie opinie na jakikolwiek temat są tyle warte, ile warci są autorzy tych opinii oraz idea, dla której są pisane /mówione/ i aktualne zapotrzebowanie na te opinie. W tym celu, wymyślono między innymi media - w ich obecnym kształcie. Jedna uwaga na temat powyższego artykułu. Przypominanie, że rycerze polscy przed bitwą grunwaldzką, grabili i palili mijane wsie krzyżackie oraz prawdopodobnie zabijali miejscową ludność, ma o tyle sens, że potwierdza to - co w owym czasie robili wszyscy. Bez względu na herb i chorągiew, pod którą służyli. Wszyscy, którzy interesują się tematem wiedzą, że w czasach Władysława Jagiełły, księcia Witolda i Ulryka von Jungingena, życie ludzkie nie miało większej wartości. Dotyczyło to wszystkich nacji. Ponadto, w tamtych wiekach, stan wojny był stanem normalnym. Natomiast okresy pokoju były bardzo krótkotrwałe i niezmiernie rzadkie. Weźmy również pod uwagę mentalność ówczesnych ludzi, która jednak różniła się od mentalności ludzi współczesnych. Chociaż, czy aż tak bardzo ... ? Przy okazji: z pewnym zdumieniem, czytam komentarze niektórych internautów. Ilość, tzw. szczegółów technicznych oraz faktów jest tak wielka, że odnoszę wrażenie iż przed napisaniem postu, wcześniej oglądali filmy archiwalne nakręcone przed, w trakcie oraz po bitwie grunwaldzkiej, a także analizowali dokumentację fotograficzną wykonaną przez ówczesnych "korespondentów wojennych".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

41
5
~POldek 2013-12-26 (00:52) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 15 minut temu

Ja tam śpię spokojnie, bo wiem, że Pan Prezydent i Pan Premier skutecznie za ten Grunwald wszystkich przeproszą.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
3
~NIE PRUSAK 2013-12-26 (04:40) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 7 godzin i 27 minut temu

A CO MIELI ICH ZOSTAWIĆ BY MOGLI WYDAĆ JAKĄ SIŁĄ I GDZIE SIĘ PRZEMIESZCZAMY. A W OGÓLE TO NIE MA GORSZEJ HOŁOTY NIŻ PRUSAKI SPRZEDADZĄ WŁASNĄ MATKĘ OJCZYZNĘ .

odpowiedz

1
1
~Marcel 2013-12-26 (04:36) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 7 godzin i 31 minut temu

O;o a tak wogole czy wiecie ze boze nie nie wiem nie zyłem w tej epoce wszystko mozna dopisac.

odpowiedz

7
3
~kenorB 2013-12-26 (04:34) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 7 godzin i 33 minuty temu

Co ty tu pokręcony pismaku wypisujesz, kto tu do k... nędzy ma te media?! Całkowicie się zgadzam Hirshberg Jelen Jan. Przecież to co tu pisze to aż śmierdzi antypolską. Przecież w tamtym czasie Litwa była wiele słabsza od Polski i jak można pisać, że oni to wygrali?! Przecież na tamtych terenach na wsiach mieszkało dużo Polaków i Krzyżacy starym obyczajem Niemieckim dławili wszystko co może im zaszkodzić w uzyskaniu celów.

odpowiedz

36
14
~Hirshberg Jelen Jan 2013-12-26 (01:47) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 10 godzin i 20 minut temu

Fakty: Bitwe wygralismy...wioski nie byly niszczone przez Jagielle ale przez samych Krzyzakow..DO PRZEMYSLENIA: Jeszcze raz zapytowuje sie :kto ma w rekach nasze media ,ktore ciagle maca z koncowka zawsze antypolska?

odpowiedz

19
2
~lwiczka 2013-12-26 (03:33) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 8 godzin i 34 minuty temu

Takie byly czasy I taki byl sposob na oslabianie przeciwnika.

odpowiedz

17
1
~spotrzegawczy 2013-12-26 (03:23) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 8 godzin i 44 minuty temu

O Matko nie wiedziałem ,ależ mnie boli,!Biedni Krzyzacy,co też im Polska uczyniła !

odpowiedz

30
6
~Witkacy 2013-12-26 (00:49) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 11 godzin i 18 minut temu

gdyby nie brak konsekwencji w naszym późniejszym działaniu to dziś bylibyśmy potęgą na miarę Wielkiej Brytanii i Francji

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Bądź z nami na bieżąco