Leopold II – rzeźnik Konga

WP.PL | dodano: 2013-11-12 (10:09) 165 opinii WP.PL Leopold II – rzeźnik Konga (fot. Wikipedia)
  A A A
Prawie każdy człowiek słysząc nazwisko Hitler i Stalin natychmiast kojarzy je ze zbrodniami ludobójstwa, jednak kiedy zapytamy przeciętną osobę o belgijskiego króla, Leopolda II Koburga, to zwykle czeka nas wzruszenie ramion. Niesłusznie, ponieważ człowiek ten jest odpowiedzialny za śmierć blisko 10 milionów ludzi.

Urodzony w 1835 r. następca belgijskiego tronu, Leopold, jeszcze przed objęciem władzy w 1865 r. wykazywał duże zainteresowanie pozyskaniem zamorskich posiadłości, które miały mu przynieść majątek i prestiż. Na początku zwrócił uwagę na możliwość przejęcia hiszpańskich Filipin – jednak brak środków i niechętna postawa innych mocarstw kolonialnych pokrzyżowały te plany.

W wyniku poniesionej porażki Leopold II Koburg postanowił zdobyć swoje upragnione kolonie w środkowej Afryce stanowiącej jeszcze białą plamę na ówczesnych mapach. Do tego celu belgijski władca w 1876 r. powołał Międzynarodowe Stowarzyszenie Afrykańskie, przekształcone później w Międzynarodowe Stowarzyszenie Konga, których celem miało być krzewienie chrześcijaństwa i niesienie pomocy tubylcom. Leopold wynajął do pomocy również słynnego amerykańskiego dziennikarza i podróżnika Henriego Mortona Stanleya, którego zadanie polegała na zbudowaniu bazy wypadowej u ujścia rzeki Kongo i przygotowaniu terenu pod budowę faktorii handlowych.

Stanley następnie ruszył w górę rzeki podpisując w imieniu Leopolda traktaty z miejscowymi tubylcami. Przedstawiciele plemion nie znając angielskiego ani francuskiego sprzedawali swoje ziemie i poddanych belgijskiemu królowi. Motywem ekonomicznym stojącym za tym „podbojem” była możliwość zdobycia kości słoniowej dostępnej w dużej ilości w dorzeczu Konga.

Pozostało tylko usankcjonować na arenie międzynarodowej powstanie nowej kolonii. Najpierw USA, w których Leopold przy pomocy znanego biznesmena Henriego Sanforda i samego Stanleya przeprowadził zręczną akcję PR-ową, uznały Kongo za własność belgijskiego władcy, a następnie na kongresie berlińskim 1884-1885 Wielka Brytania, Francja i Niemcy – Leopold zręcznie wykorzystał niesnaski pomiędzy nimi – poszły za przykładem Stanów Zjednoczonych.

Jądro Ciemności

Kiedy angielski pisarz Joseph Conrad (Polak z pochodzenia – jego prawdziwe nazwisko to Józef Konrad Korzeniowski) opublikował w 1899 r. perełkę literatury angielskiej „Jądro Ciemności”, spotkała go lawina prasowej krytyki. Mało kto chciał zauważyć, że autor w opowiadaniu zawarł swoje doświadczenia z czasów, kiedy to pracował jako kapitan parowca pływającego po rzece Kongo. Był to jeden z pierwszych opisów dramatu, jaki rozgrywał się w centrum Afryki.

Najpierw Leopold rozpoczął eksploatację swojej kolonii zmuszając tubylców do „pozyskiwania” jak największej ilości kości słoniowej. Aby wymusić posłuszeństwo ludności miejscowej, stworzono w 1885 r. kolonialną siłę zbrojną – Force Publique. Jej pierwszym dowódcą był belgijski kapitan, Leon Roger. Oficerami tej otoczonej ponurą sławą „militarnej jednostki” byli zwykle najemnicy z Europy, a ich podkomendnych rekrutowano z wychowanych w specjalnych katolickich szkołach Afrykanów.

Początkowo celem kolonizatorów było zdobycie cennej kości słoniowej, jednak duża podaż spowodowała spadek cen i kłopoty finansowe Leopolda. Na pomoc przyszedł wynalazek Johna Dunlopa – gumowa opona – który sprawił, że gwałtownie wzrósł popyt na kauczuk zbierany także w Kongu.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 53 51.96%
nie 49 48.04%

Podziel sięOpinie (165)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Sango 2017-08-22 (12:19) 30 dni 5 godzin i 33 minuty temu

Artykulik żywcem ściągnięty z National Geografic pełen przekrętów i kłamstw. Przez podobne artykuły Anglia chce się wybielić ze wszystkich swoich zbrodni dokonanych w swoich koloniach na całym świecie. Nie zapominać trzeba, że Leopold II był kuzynem słynnej królowej Victorii i to ona posadziła go na tronie belgijskim. Swoją drogą skąd wytrzaśnięto liczbę 10 milionów ofiar w Kongo?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~kowalski 2017-08-18 (13:34) 1 miesiąc 3 dni 4 godziny i 18 minut temu

powiem jedno słowo: WANDEA. Niemożliwe staje się możliwe, można w ciągu kilku tygodni wymordować cały naród. VIVE la FRANCE!!!

odpowiedz

9
2
~FASZYŚCI Ucywilizowani 2013-11-12 (14:50) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 3 godziny i 2 minuty temu

Zbrodnie Brytyjskie są największe - potem długo NIC i dopiero Hitlerowskie.Do zbrodni belgijskich należy zaliczyć zamordowanie LUMUMBY za czasów gdy J.F.Kenedy był w Kongo Zbrodniarzem i wysłannikiem ONZ d.s. Afryki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
12
~pik 2013-11-14 (12:07) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 5 godzin i 45 minut temu

zakompleksiony brakiem sław międzynarodowych przedstawicielu narodu polskiego - Mr Conrad był Anglikiem piszącym po angielsku. Nawet do końca nie wiadomo czy miał świadomość bycia Polakiem - w jego twórczości świat ma kształt anglocentryczny, i tyle.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

29
16
~Paweł 2013-11-14 (10:19) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 7 godzin i 33 minuty temu

To i tak nie był największy ze zbrodniarzy. Największym zbrodniarzem w historii był hiszpański jezuita, misjonarz, błogosławiony Kościoła katolickiego JosĂŠ de Anchieta) (1534 - 1597). Założył w Brazylii kilkadziesiąt wsi dla Indian w pobliżu San Paolo i Espiryt. Był nauczycielem w Kolegium Piratininga, które rozwinęło się w późniejsze San Paolo. W 1555 roku wyraził nadzieję, że król portugalski zdecyduje „wysłać tutaj siłę zbrojną i liczne armie, które uporają się ze wszystkimi złoczyńcami stawiającymi opór głoszeniu Ewangelii i zaprzęgną ich do jarzma niewolnictwa, a uszanują tych, którzy przybliżą się do Chrystusa”. W innym piśmie stwierdził: „ Teraz uważamy, że bramy są otwarte dla nawrócenia się pogan w kapitanii Sao Vicente (dawna jednostka administracyjna Brazylii), jeśli Nasz Pan Bóg sprawi, że będą podbici. Dla tych ludzi nie ma lepszego kaznodziejstwa niż miecz i żelazny pręt. Tutaj, bardziej niż gdziekolwiek indziej trzeba przyjąć politykę przekonywania do wejścia". Ogłoszony Apostołem Brazylii. W 1980 roku Jan Paweł II potwierdził tytuł i beatyfikował Anchiete. Od 1965 roku w Brazylii 9 czerwca obchodzi się jako Dzień Anchiety. Na skutek działalności "misyjnej" tego pana zginęło ok. 50 mln ludzi, a z historii wynika, że im większy zbrodniarz, tym prędzej zostanie świętym. Ta beatyfikacja nie jat pierwszym przypadkiem wyniesienia zbrodniarza na ołtarze.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

14
16
~radek 2013-11-14 (14:44) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 3 godziny i 8 minut temu

a czemu nikt nie powie o zbrodniach watykanu, krucjaty wojny krzyzowe, świeta inkwizycja, nawracanie na siłe, amorze tonie prawda?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
4
~wawa 2014-07-09 (10:09) 3 lata 2 miesiące 12 dni 7 godzin i 43 minuty temu

przy Leopopldzie z europejskiego kraju Belgia Hitler to był dobry wujaszek. Dlaczego bóg pozwala na takie okrucieństwa, co Jemu zawiniły dzieci , czym zgrzeszyły aby tak czerpieć ???

odpowiedz

14
2
~wyrocznia 2013-11-12 (12:39) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 5 godzin i 13 minut temu

Nadchodzi epoka "przywództwa oddolnego" (grassroots leadership). Aby sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą współczesny kryzys, powinniśmy w większym stopniu opierać się na potencjale społecznym. Daje to szansę na stworzenie kultury sprzyjającej przywództwu oddolnemu. Idea przywództwa oddolnego wywodzi się z organizacji społecznych (non-profit), w których przywódca oddolny to osoba: 1) inicjująca zmiany w sposób dostosowany do uwarunkowań społeczności lokalnej, 2) angażująca współobywateli w poszukiwanie lepszych rozwiązań obecnej sytuacji, 3) stwarzająca środowisko, w którym każdy mieszkaniec ma przekonanie o wpływie na los swojej społeczności. Skuteczność tej formy przywództwa opiera się na dwóch przesłankach: - przywództwa oddolny rekrutuje się ze środowiska, w którym inicjuje zmiany, - przywódca oddolny podejmuje inicjatywy w tych obszarach, w których zmiany są niezbędne. Czynnikiem wspierającym przywództwo oddolne jest wysoki poziom kapitału społecznego, opartego na zaufaniu. Niestety, Polska w wyniku destrukcyjnej działalności komunistów i POstkomunistów (anomia sovietica) ma bardzo niski poziom kapitału społecznego.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
28
~PKL 2013-11-12 (19:17) 3 lata 10 miesięcy 8 dni 22 godziny i 35 minut temu

Tylko skąd te wyliczenia..jest to pewnie znowu lewacka propaganda. Tak samo jak z niewolnictwem cyt.wiki "Według skrajnych obliczeń, proceder uprawiania handlu Murzynami-niewolnikami spowodował ubytek w Afryce do 100 mln ludzi. Obecnie szacuje się, że w wyniku całego procederu z Afryki porwano ok. 10 mln ludzi." Należy pamiętać że w tym okresie w Afryce powszechny był kanibalizm-niszczone były całe plemiona. Działali również żydowscy i islamscy handlarze niewolników porywający ich do USA i na Biski wschód. Wyliczenia mówiące o 10 mln ludzi są całkiem wyssane z palca i mają na celu wyciągnięcie większej kasy od Belgów

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
9
~Gość 2013-11-14 (14:03) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 3 godziny i 49 minut temu

To kolejny dowód na mizantropię arystokratów i szkodliwość systemu monarchicznego!!! Tylko system demokracji ludowej szanuje człowieka, jako stworzony dla niego!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
2
~fratenrite - nadal wyzyskują 2014-03-26 (08:28) 3 lata 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Teraz Belgów USA i inne kraje tzw. Zachodu powinno sie zapędzić do Afryki - niech odpracuja dla dobra swoich dusz to co nagrabili na ludzkiej biedzie i krzywdzie przez wieki.... A oni nadal knują i nadal wyzyskują - teraz także nas POlaków !!!

odpowiedz

25
0
~aha 2013-11-14 (14:44) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 3 godziny i 8 minut temu

Nie znałam liczby ofiar,ale zainteresowałam się Leopoldem po zwiedzeniu muzeum Afryki w dawnym pałacu króla w Brukseli.Ludzie wpisywali do księgi słowa pełne podziwu,a mnie już wtedy prześladowała myśl:BIEDNA AFRYKA!Zgromadzone tam eksponaty wręcz krzyczały do mnie.Co prawda wtedy skupiłam się na ordynarnie rabunkowej polityce kolonizatorów i okrucieństwie wobec zwierząt (np. wypchana rodzina słoni albo lwica z kilkorgiem małych lwiątek),ale najemnicy z Belgii,słynący z okrucieństwa,zaznaczyli swą obecność jeszcze w latach 70-tych XX wieku.Belgia ma się dobrze,w Holandii są największe szlifiernie diamentów i ludzie też żyją lepiej niż my-ale na Boga,nie chciałabym żyć ze świadomością,skąd ten dobrobyt.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
28
~hr.Koniecpolski 2013-11-14 (13:04) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 4 godziny i 48 minut temu

Czym się rózni ten zbrodniczy proceder Kinga Leopolda od tego co uprawia lewacko-zydowka junta w Ryżego Donka w RP ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

55
3
~2 2013-11-12 (12:34) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 5 godzin i 18 minut temu

Jądro Ciemności Kiedy angielski pisarz Joseph Conrad (Polak z pochodzenia ), a nie lepiej POLSKI pisarz J.Korzeniowski piszący w j. angielskim dlatego aby.......

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

8
7
~ja 2013-11-14 (14:10) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 3 godziny i 42 minuty temu

Najokrutniejszym człowiekem wszechczasów był Polak, Feliks Dzierżyński. Zlecił wymordowanie 40 milionów Rosjan, a oni nadal mu pomnki stawiają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~kary 2013-11-14 (13:42) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 4 godziny i 10 minut temu

wiadomo, odwrócić uwagę od zbrodniarzy i ich rasy, a skupić się na obsmarowywaniu sztandarowych postaci, o których społeczeństwo nie wie nic, ale jak jedno stado baranów beczy za klechami

odpowiedz

5
0
~Kurt 2013-11-14 (10:53) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 6 godzin i 59 minut temu

A ja jestem tu w Kongo, na rzece Kongo w Ango-Ango i niezle placa mi za to. Widoki na rzece bezcenne, Jadro Ciemnosci polecam, Czas Apokalipsy wspanialy. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
2
~aglad 2013-11-14 (10:44) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 7 godzin i 8 minut temu

Wszystkie europejskie państwa kolonialne się wzbogaciły na państwowym terroryźmie na olbrzymia skalę a teraz jak są bogaci to zarzucaja go innym.

odpowiedz

11
1
~Zab 2013-11-14 (09:49) 3 lata 10 miesięcy 7 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Na czele stoja zyjonisci zydowscy I ich system bankowy

odpowiedz

4
1
~Paweł 2013-11-12 (14:59) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Polecam książkę Mario Vargasa Llosy pt. "Marzenie Celta" - podejmuje ona tą tematykę opisując losy Rogera Casementa.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco