10. rocznica śmierci płk Kuklińskiego

PAP | dodano: 2014-02-11 (09:20) 12 opinii PAP Kukliński/Jack Strong (fot. Janek Skarzynski/AFP/ITI Cinema)
  A A A
11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie zmarł płk Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako Jack Strong przekazał m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego.

Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Jego ojciec, robotnik, zginął w niemieckim obozie Sachsenhausen. Podczas niemieckiej okupacji Ryszard Kukliński kolportował ulotki konspiracyjnej organizacji "Miecz i Pług".

W 1947 r. rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, wstępując do Oficerskiej Szkoły Piechoty we Wrocławiu. W związku z ujawnieniem jego pracy dla "Miecza i Pługa" został zdegradowany. Wkrótce jednak zaczął awansować, służąc w jednostkach liniowych m.in. jako dowódca batalionu.

W 1963 r. rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Doszedł do stanowiska zastępcy szefa zarządu operacyjnego i szefa oddziału planowania strategiczno-obronnego. Był oceniany jako wybitnie zdolny sztabowiec. Pełnił również faktycznie funkcję sekretarza delegacji polskiej na spotkaniach przedstawicieli państw-członków Układu Warszawskiego.

W 1971 r. podjął z własnej inicjatywy współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Było to wynikiem jego przemyśleń po udziale polskiego wojska w interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i strzelaniu przez wojsko do robotników na Wybrzeżu w 1970 r. Miał pseudonim Jack Strong. Za przekazywane informacje nie brał od Amerykanów wynagrodzenia.

Gen. Wojciech Jaruzelski uznawał go za zdrajcę i dezertera. Kukliński uważał natomiast, że oficer nie ma obowiązku być lojalnym wobec dowódcy, który nie jest lojalny wobec swojej ojczyzny. W wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" z 1994 r. stwierdził, że jego dylemat polegał nie na wyborze: komunizm czy kapitalizm, ale służba narodowi lub czerwonemu imperium.

Kukliński przekazywał plany strategiczne Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego, w tym plany ataku na państwa NATO. Gen. Jaruzelski twierdził, że pułkownik nie miał do nich dostępu. William Casey, dyrektor CIA, powiedział natomiast po zakończeniu wywiadowczej misji Kuklińskiego, że w ciągu ostatnich 40 lat nikt tak nie zaszkodził komunizmowi jak on.

Płk Kukliński przekazał Amerykanom informację o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego - brał udział w opracowaniu związanych z nim dokumentów. Twierdził, że ostrzeżenie Solidarności mogłoby zostać potraktowane jako prowokacja. A jeśli uwierzono by w nią, mogła przyczynić się do zorganizowania oporu, co doprowadziłoby do wielkiego rozlewu krwi. Brak takiego ostrzeżenia ze strony Amerykanów bądź nacisku z ich strony na władze Polski Ludowej, propaganda PRL uważała za milczącą akceptację Stanów Zjednoczonych dla wprowadzenia stanu wojennego.

W nocy z 7 na 8 listopada 1981 r. płk Kukliński został wraz z żoną i dwoma synami potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał.

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Kukliński został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA. W 1984 r. został skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany.

Czytaj także:
Najsłynniejsi polscy szpiedzy agenci wywiadu


W 1986 r. władze PRL ujawniły działalność Kuklińskiego na rzecz wywiadu Stanów Zjednoczonych. W rok później udzielił on obszernego wywiadu paryskiej "Kulturze", poświęconego jednak wyłącznie przygotowaniom do wprowadzenia stanu wojennego.

Na temat działalności na rzecz wywiadu USA ukazał się w 1992 r. artykuł w "Washington Post". Podano w nim, że płk Kukliński przekazał Amerykanom 35 tys. stron dokumentów.

W 1994 r. zginęli w Stanach Zjednoczonych dwaj synowie Kuklińskiego. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione. Pojawiły się opinie, że mogła być to zemsta sowiecka na pułkowniku. W 1994 r. Kuklińskiego przyjął papież Jan Paweł II.

O rehabilitację płk Kuklińskiego zabiegali m.in. prof. Zbigniew Brzeziński (nazwał go pierwszym polskim oficerem w NATO), a także grono intelektualistów m.in. Czesław Bielecki, Marek Nowakowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jacek Trznadel w specjalnym apelu oraz - w liście do prezydenta Lecha Wałęsy - Zbigniew Herbert. Lech Wałęsa niejednoznacznie oceniał Kuklińskiego.

W 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok ciążący na Kuklińskim. W tym samym roku podjęto ponownie śledztwo w jego sprawie. Zostało umorzone przez Naczelną Prokuraturę Wojskową w 1997 r. Kukliński został uniewinniony. W tym samym roku Solidarność zaapelowała do władz państwowych o jego awans na stopień generała i nadanie mu najwyższego odznaczenia.

Według Leszka Millera rehabilitacja Kuklińskiego - do której się przyczynił - była nieoficjalnym amerykańskim warunkiem członkostwa Polski w NATO. Kukliński odwiedził Polskę w 1998 r. Wygłosił w Sejmie przemówienie do posłów i senatorów. Dostał honorową szablę oficerską od premiera Jerzego Buzka. Otrzymał kilka tytułów honorowych, w tym honorowe obywatelstwo Krakowa i Gdańska, a także tytuł Honorowego Górnika od załogi kopalni "Wujek". W latach 2002-2004 Kukliński przyjeżdżał do Polski. Chciał zamieszkać na stałe w kraju.

Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Ceremonia żałobna odbyła się na amerykańskim cmentarzu narodowym Arlington. Płk Ryszard Kukliński pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

W 2006 r. na Starym Mieście w Warszawie otwarto Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Inicjatorem jej powstania był Józef Szaniawski, pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego.

Na początku lutego br. miała miejsce uroczysta premiera szpiegowskiego thrillera poświęconego Kuklińskiemu pt. "Jack Strong" w reż. Władysława Pasikowskiego. W główną postać wcielił się Marcin Dorociński, w obsadzie znaleźli się też m.in. Maja Ostaszewska i Patrick Wilson.

Czytaj więcej:
Były agent CIA David Forden: Kukliński zasługuje na najwyższy szacunek


PAP) tst/ akn/ mhr/ dym/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 7 38.89%
nie 11 61.11%

Podziel sięOpinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Miklosz 2017-08-31 (22:46) 18 dni 22 godziny i 10 minut temu

Łachudra która sprzedawała Polskę za srebrniki.Lucyper dobrze mu podgrzewa smołę i go polewa za jego płatną zdradę.

odpowiedz

3
0
~fg 2015-06-26 (13:24) 2 lata 2 miesiące 24 dni 7 godzin i 32 minuty temu

obiektywnie rzecz ujmując to prawda z tego taka , że to nie bohater narodowy tylko szpieg amerykański który donosił na ruskich!!!

odpowiedz

6
3
~zyta 2015-01-03 (19:52) 2 lata 8 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

zdrajca !!!

odpowiedz

20
10
~OLA 2014-02-14 (09:54) 3 lata 7 miesięcy 5 dni 11 godzin i 2 minuty temu

ZDRACJA i tyle - siedział z nimi i ćwierkał jaK ONI JAK SIĘ WALIŁO TO UCIEKŁ - ZDRAJCA i tyle

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~sigi 2014-02-21 (20:24) 3 lata 6 miesięcy 29 dni i 32 minuty temu

Płk.Kukliński tak jak jego synowie żyją pod zmienioną tożsamością.Ponieważ płk.za zarobione pieniądze chciał trochę użyć życia więc CIA puściła w świat dezinformację zarówno o śmierci jego synów jak i jego samego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
3
~Lupo 2014-07-20 (16:49) 3 lata 1 miesiąc 30 dni 4 godziny i 7 minut temu

takie wywłoki po świecie chodziły

odpowiedz

9
5
~stach 2014-04-28 (18:31) 3 lata 4 miesiące 22 dni 2 godziny i 25 minut temu

Zdrajca to zdrajca bez względu na ustrój

odpowiedz

13
9
~anpolade 2014-02-24 (14:24) 3 lata 6 miesięcy 26 dni 6 godzin i 32 minuty temu

Zdrajca zawsze pozostanie zdrajcą.

odpowiedz

31
4
~Neutronowy Borsuk 2014-02-11 (23:47) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 21 godzin i 9 minut temu

Dziwny ten nasz Pułkownik, wstąpił do wojska w czasie stalinowskiego terroru, piął się po szczeblach kariery aż tu nagle zorientował, że cały ten PRL jest zły i zdradził... za czasów Gierka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź