Bakterie zamiast diety?

PAP | dodano: 2013-09-09 (12:36) 1 opinia PAP Bakterie zamiast diety? (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Żyjące w naszych jelitach bakterie mogą wpływać na obwód w pasie, a działając na nie można się skutecznie odchudzić – sugerują badania opublikowane przez „Science”.

W ludzkim organizmie żyją tysiące gatunków bakterii, zaś liczba ich komórek jest nawet 10 razy większa od liczby komórek tworzących nasze ciała. Bakterie te określa się mianem „mikrobiomu”.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego pobrali bakterie jelitowe od par bliźniąt, w których jedna osoba była otyła, a druga szczupła. Mikroby zostały następnie wprowadzone do przewodu pokarmowego myszy, które rozwijały się w całkowicie sterylnym środowisku i nie miały „własnych” drobnoustrojów w jelitach.

Myszy, którym zaaplikowano bakterie od otyłego bliźniaka stały się cięższe i bardziej otłuszczone od gryzoni z grupy potraktowanej bakteriami od szczupłego dziecka. Te różnice nie wynikały z ilości przyjmowanego pokarmu.

Pomiędzy pobranymi bakteriami jelitowymi widoczne były wyraźne różnice.Mikroby od szczuplejszego bliźniaka wydawały się lepiej sobie radzić z rozkładaniem błonnika na kwasy tłuszczowe o krótkich łańcuchach. W ten sposób organizm uzyskuje z pokarmu więcej energii, a powstające kwasy tłuszczowe zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zwiększają spalanie.

Gdy myszy obu grup trzymane były w jednej klatce i żywione niskotłuszczową, bogatą w błonnik dietą, wszystkie pozostawały szczupłe, ponieważ „otyłe” zakażały się bakteriami „szczupłej" grupy. Myszy są koprofagami, to znaczy zjadają wzajemnie swoje odchody, co jest jeszcze jednym powodem, dla którego wszystkich wyników badań na myszach nie można bezpośrednio przenosić na ludzi.

Sposób odżywiania również nie był bez znaczenia. W przypadku diety opartej na tłustych hamburgerach ubogich w błonnik „szczupłe” bakterie miały gorsze warunki życiowe i nie działały skutecznie – wszystkie myszy były wówczas otyłe.

Także u ludzi dokonywano już “przeszczepów” bakterii jelitowych od zdrowej osoby, aby zmienić skład ich mikrobiomu. Bywało to skuteczne na przykład w eliminowaniu zakażeń opornej na antybiotyki clostridium difficile.

W przypadku odchudzania raczej nie będą stosowane bezpośrednie “przeszczepy” bakterii jelitowych od szczupłych osób, ponieważ są związane z ryzykiem przeniesienia gatunków chorobotwórczych. Naukowcy szukają raczej odpowiednich kombinacji bakterii i właściwego pożywienia.

pmw/ agt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~seba 2013-12-26 (06:10) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 14 godzin i 45 minut temu

Ja sprawdzilem em efektywnemikroorganizmy, na codzien sa polecane w hodowli zwierzat ale wiele osob przekonalo sie ze mozna je stosowac dla czlowieka, zmiany sa naprawde widoczne, lepsze trawienie, brak nieprzyjemnych zapachow, itp.

odpowiedz