Formy życia sprzed 100 tys. lat odkryto pod lodem

PAP | dodano: 2013-09-11 (13:30) 1 opinia PAP Formy życia sprzed 100 tys. lat odkryto pod lodem (fot. Joe Mastroianni)
  A A A
Fakt, że życie może istnieć w zimnych i ciemnych jeziorach znajdujących się głęboko pod lodem Antarktydy, fascynował naukowców od wielu dekad. Pozyskanie próbek z tych zbiorników pozostaje jednak wyzwaniem dla technologii.

Badacze z British Antarctic Survey (BAS) i Uniwersytetu w Northumbrii oraz Uniwersytetu w Edynburgu przeszukują okolice podlodowych jezior, przykrytych od 100 tys. lat grubą warstwą lodu. Stało się to możliwe częściowo dlatego, że lodowce topnieją i cofają się w niespotykanym tempie wraz ze wzrostem temperatury na biegunach. Naukowcy wzięli pod lupę jezioro Hodgson na Półwyspie Antarktycznym, które pod koniec ostatniej epoki lodowcowej było pokryte ponad 400 metrami lodu, a obecnie uważane jest za wyłaniające się jezioro podlodowe - pokrywa je zaledwie 3-4 metry lodu.

Przewiercając się przez lód badacze wykorzystali specjalne techniki, aby dotrzeć do osadów na dnie jeziora, które ma 93 metry głębokości i średnicę ok. 1,5 km. Zbiornik ten to niegościnne środowisko dla jakiejkolwiek formy życia, jednak warstwy mułu na dnie to swoista kapsuła czasu kryjąca DNA mikroorganizmów. Na ślady mikrobów sprzed niemal 100 tys. lat natrafiono na głębokości ok. 3,2 metra.

- Zaskoczyło nas, jak dużą bioróżnorodność stwierdziliśmy. To pierwszy raz, kiedy zidentyfikowano mikroorganizmy żyjące w osadach podlodowego jeziora na Antarktydzie, wskazujące, że życie w środowisku uznawanym za ekstremalne może istnieć - powiedział główny autor badania David Pearce z Uniwersytetu w Northumbrii. Dodał, że to, iż te organizmy są w stanie przeżyć w takich warunkach, może oznaczać, że wypracowały na to unikalne sposoby.

Część znaleziska stanowią pozostałości DNA, świadczące o różnorodnych formach bakterii żyjących w jeziorze, w tym o szeregu ekstremofilów (organizmów tolerujących skrajne i nieprzewidywalne warunki do życia). Jedna z sekwencji DNA jest powiązana z najstarszymi organizmami znanymi na Ziemi, a część materiału genetycznego aż w 23 proc. różniła się od genomu znanych nauce bakterii. Wiele gatunków może być zatem nowych dla nauki.

W grudniu ubiegłego roku, z powodu problemów technicznych, wiercenie do innego jeziora podlodowego Ellsworth Brytyjczycy musieli wstrzymać. Nieco później Amerykanie dowiercili się do jeziora Whillans, leżącego niemal kilometr pod lodem Antarktydy, ale jeszcze nie poinformowali o swoich dokonaniach. Natomiast w marcu okazało się, że DNA wykryte przez Rosjan w próbkach wody z jeziora Wostok, okrzyknięte zwiastunem nowej formy życia, jest tylko zanieczyszczeniem.

mrt/ agt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 15 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~xD 2013-09-13 (22:08) 4 lata 8 dni 22 godziny i 48 minut temu

Ciekawe kiedy odkryją zakonserwowane w tym lodzie rybki z ery dinozaurów :)

odpowiedz