Grzyb, który hoduje sobie obiad

PAP | dodano: 2013-10-31 (13:56) 2 opinie PAP Grzyb, który hoduje sobie obiad (fot. SXC.hu)
  A A A
Grzyb Morchella crassipes zachowuje się jak Baba Jaga z baśni o Jasiu i Małgosi. Najpierw karmi bakterie, a potem je zjada – informuje „New Scientist”.

Pilar Junier ze szwajcarskiego Universite de Neuchatel prowadziła wraz z kolegami badania nad żyjącym w glebie grzybem Morchella crassipes i jego relacji z bakterią Pseudomonas putida. Aby śledzić przepływ substancji pokarmowych, naukowcy oznakowali grzyba izotopem węgla C13. Po pięciu dniach izotop pojawił się w komórkach bakterii.

Jednak pomiędzy piątym a dziewiątym dniem eksperymentu liczba bakterii zaczęła spadać, a znakowane izotopem składniki odżywcze powróciły do grzyba. W tym samym czasie grzyb zaczął wytwarzać skleroty – twarde, bulwkowate zgrubienia, w których przechowuje zapasy pokarmu na ciężkie czasy.

Junier uważa, że grzyb najpierw hoduje bakterie dostarczając im pożywienia, a później sam je zjada. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób to robi – zapewne wykorzystuje trawiące enzymy. Dotychczas nie odnotowano podobnego zjawiska wśród grzybów, natomiast w roku 2011 Debbie Brock z Washington University w St Louis (stan Missouri), udokumentowała zjawisko "hodowli" bakterii u ameby Dictyostelium discoideum.

pmw/ agt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 9 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~hering75 2013-11-02 (12:16) 3 lata 10 miesięcy 17 dni 8 godzin i 42 minuty temu

Wielkie halo. Człowiek też tuczy, a później zabija i zjada.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco