Zamach bioterrorystyczny groźniejszy niż sądzono

PAP | dodano: 2013-07-29 (19:19) 3 opinie PAP Zamach bioterrorystyczny groźniejszy niż sądzono (fot. AFP)
  A A A
Potencjalny atak terrorystyczny z użyciem niebezpiecznych zarazków może się okazać znacznie groźniejszy niż się wydawało – wykazały nowe symulacje komputerowe opublikowane przez „Scientific Reports”.

Alessandro Vespignani z Northeastern University w Bostonie wraz ze swym zespołem sprawdzał, jak może się rozprzestrzeniać użyty przez terrorystów wirus ospy prawdziwej. W jego ocenie, minie co najmniej kilka dni, a raczej kilka tygodni, zanim uda się w ogóle wykryć, że doszło do zamachu. W tym czasie zarażonych może zostać wiele osób.

Amerykanie wzięli pod uwagę dwa warianty. W jednym pięciu zakażonych wirusem ospy terrorystów porusza się po Londynie i - najdłużej jak to możliwe - stara się zarazić jak najwięcej osób. W drugim scenariuszu założono, że zostaje zakażonych 10 osób, które początkowo nie zdają sobie z tego sprawy.

Okazało się, że w obydwu wariantach zakażenie rozprzestrzenia się równie szybko. Nie ma przy tym znaczenia, w jak dużej metropolii do niego dojdzie - w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku. Wszędzie może ono postępować podobnie.

- Zanim dojdzie do wykrycia ataku bioterrorystycznego, może się ono rozprzestrzenić po całym kontynencie - twierdzą autorzy raportu. W okresie zaledwie dwóch tygodni ogniska epidemii ospy mogą się pojawić na znacznych obszarach Europy. Podobnie może być w Ameryce, Azji i Afryce oraz na Półwyspie Arabskim.

Do niedawna wydawało się, że żeby powstrzymać epidemię, wystarczy szybko zaszczepić wiele osób przeciwko ospie oraz wprowadzić kwarantannę. Przeprowadzone symulacje tego jednak nie potwierdzają. Wynika z nich, że te działania wcale nie muszą być tak skuteczne, jak się zakłada, szczególnie w krajach biedniejszych.

Minie wiele dni zanim lekarze się zorientują, że mają do czynienia z ospą. Okres inkubacji choroby trwa od 7 do 17 dni. Pierwsze objawy zakażenia, takie jak gorączka, osłabienie i uczucie rozbicia, pojawiają się zwykle po 9 dniach, ale trudno je wiązać z ospą. Po kilku następnych dobach dają o sobie znać dreszcze i wymioty oraz bóle głowy i pleców, dolegliwości te jednak również mogą świadczyć o wielu innych dolegliwościach.

Dopiero po około dwóch tygodniach pojawia się charakterystyczna dla ospy plamkowo-grudkowa wysypka, z czasem przechodząca w pęcherzykową, występującą głównie na twarzy i kończynach.

Czy atak terrorystyczny z użyciem ospy prawdziwej jest w ogóle możliwy?

Alessandro Vespignani przyznaje, że od ponad 30 lat nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia ospą na świecie. Chorobę tę uważa się za całkowicie wytępioną. Zarazki te nadal są przechowywane jedynie w dwóch laboratoriach na świecie – w Rosji i USA. Takie przynajmniej są oficjalnie zapewnienia.

Wirus ospy jest jednak wysoce śmiertelny - umiera na niego co trzecia zakażona osoba, jeśli nie jest leczona i nie była zaszczepiona. Dla potencjalnych terrorystów to ważny argument, tym bardziej, że zarazki te wcale nie muszą być tak trudne do zdobycia, jak się sugeruje.

Zamach z użyciem wirusa ospy jest również niebezpieczny dla samych terrorystów. Nawet jeśli nie obawiają się, że sami mogą się zarazić i zginąć, to muszą się liczyć z tym, że wywołanej przez nich epidemii nie sposób kontrolować. Może się ona szybko rozprzestrzenić na wiele kontynentów i jest w stanie dotrzeć do kraju lub regionu, z którego wywodzą się zamachowcy.

zbw/ krf/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 2 66.67%
nie 1 33.33%

Podziel sięOpinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Sw 2013-08-24 (10:40) 4 lata 2 miesiące 28 dni 9 godzin i 28 minut temu

a ostatnim udokumentowany zamach bioterrorystyczny zrobili globalne zbiry z cia, ktorzy uzyli przeciwko miejscowym pakistanskim nomadom zarazkow wirusa ospy prawdziwej, faktycznie byly setki albo tysiace ofiar smiertelnych, przypadek udokumentowany kilka lat temu mial miejsce.

odpowiedz

0
0
~AkleN 2013-07-31 (15:22) 4 lata 3 miesiące 21 dni 4 godziny i 46 minut temu

Więc czy B. LADEN przyczynił się do jedenastego września, on gdyby to zaplanował zrobiłby to w ten oto sposób.

odpowiedz

1
1
~tse 2013-07-29 (21:01) 4 lata 3 miesiące 22 dni 23 godziny i 7 minut temu

Symulacje komputerowe? Równie dobrze już sprawdzili wszystko w realu na mniej groźnych zarazkach.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco