Pacyficzny pierścień ognia

WP.PL | dodano: 2013-11-22 (14:36) 3 opinie WP.PL Pacyficzny pierścień ognia (fot. Na zdjęciu wyspa, kóra wyłoniła się u wybrzeży Japonii)
  A A A
Ocean Spokojny otacza bardzo niebezpieczna strefa. Na długości 40 tys. km rozmieszczone są aż 452 wulkany, które stale zagrażają mieszkańcom pobliskich miast i wiosek. Co więcej, obszar ten jest również strefą potężnych trzęsień ziemi.

Tak zwany pacyficzny pierścień ognia tworzy granica styku płyt tektonicznych Ziemi. Linia ta przebiega wzdłuż wybrzeży Nowej Zelandii, Indonezji, Filipin, Japonii, Alaski, Kalifornii, Meksyku, Gwatemali, Kolumbii i Peru oraz znajdujących się w ich pobliżu rowów oceanicznych. Często do tej strefy zalicza się również wschodnie tereny Antarktydy, gdzie zgodnie z najnowszymi badaniami ciągle znajdują się aktywne wulkany.

Dowiedz się więcej: Aktywny wulkan ukryty pod lodem

Płyty tektoniczne ciągle podlegają przesunięciom i na przemian trą lub odsuwają się od siebie. Podczas takich procesów może dojść np. do wypiętrzenia się góry lub wulkanu, jak również może to wywołać trzęsienie ziemi. Nic więc dziwnego, że w pierścieniu ognia rejestruje się 81 proc. z wszystkich najsilniejszych wstrząsów na świecie.

Co więcej, na tym obszarze znajduje się aż 75 proc. z jak dotąd odkrytych aktywnych wulkanów. Wiele z nich wybucha średnio co kilka lat, wyrządzając wiele szkód miejscowej ludności. Cień strachu pada najczęściej na mieszkańców północnej części Nowej Zelandii, ponieważ tamtejszy wulkan Ruapehu budzi się co roku. Na szczęście naprawdę groźne, silne eksplozje zdarzają się tam „jedynie” raz na 50 lat.

Natomiast jednym z najgroźniejszych wulkanów w pierścieniu ognia jest Krakatau. Wybucha on znacznie rzadziej niż Ruapehu, jednak każda jego eksplozja niesie za sobą ogromne zniszczenia. W 1883 roku w wyniku pięciokrotnego wyrzutu gazu i pyłów zniszczona została cała wyspa!

O ile wulkany znajdujące się nad powierzchnią wody są stale obserwowane i naukowcy są w stanie przewidzieć siłę nadchodzących wybuchów, to o wielu takich górach znajdujących się na dnie oceanu nie mają pojęcia. W wyniku wybuchów podwodnych wulkanów wzdłuż pierścienia ognia ciągle powstają nowe wysepki. 21 listopada 2013 roku takie zjawisko miało miejsce u wybrzeża Japonii.

Nie była to zresztą jedyna oznaka ostatniej aktywność wulkanicznej i sejsmicznej w obrębie pierścienia ognia. W listopadzie niemal każdego dnia gdzieś w tym obszarze zarejestrowano silne trzęsienia ziemi o sile ponad 6 stopni w skali Richtera. Natomiast w październiku Filipiny doświadczyły najsilniejszych wstrząsów od lat. Miały one siłę aż 7,4 w skali Richtera. Podczas tego trzęsienia ziemi zginęło 200 osób, a setki tysięcy zostało pozbawionych domu.

Również wulkany w pierścieniu ognia zachowują się bardzo niespokojnie. Na przykład góra Sinabung, znajdująca się w Indonezji, w 2010 roku obudziła się po 400 latach uśpienia i od tego czasu straszy coraz potężniejszymi wybuchami. W połowie września 2013 roku, aby uniknąć ofiar, należało ewakuować 15 tys. osób z pobliskich wiosek i miast. W wyniku kolejnej eksplozji, która miała miejsce pod koniec października, zginęło dwoje ludzi.

>> Zobacz niezwykłe zdjęcia wulkanu Sinabung <<


Naukowcy zauważyli też, że częstotliwość erupcji nagle wzrosła. Już 5 listopada nastąpił kolejny wybuch. Tym razem ponownie uniknięto ofiar dzięki szybkiej ewakuacji. Przez następnych kilka dni sejsmolodzy zabronili komukolwiek zbliżać się do tych terenów, gdyż spodziewano się kolejnych erupcji. Od tego czasu wulkan cały czas jest niespokojny. Sejsmolodzy nie są w stanie oszacować, kiedy mieszkańcy wiosek będą mogli powrócić do swoich domów.

Badacze mają jednak nadzieję, że nagły wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej w obrębie pierścienia ognia jest tylko chwilowy.

AB / Osa, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 9 69.23%
nie 4 30.77%

Podziel sięOpinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
5
~aaa 2013-11-25 (08:06) 3 lata 10 miesięcy 23 dni 3 godziny i 14 minut temu

moim zdaniem tak sie dzieje gdy pod plaszcem ziemi dochodzi do powstania ogromnego cisnienia ktore szuka swojego ujscia i moj pomysl jest taki ze gdyby zrobic otwory ktore kontrolowalyby te cisnienie pod ziemia specjalne odwierty mozna by bylo zapobiec wybuchom wulkanow gdzy cisnienei pod ziemia byloby by kontrolowane na bierzaco

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco