Obcy skontaktują się z nami w ciągu 25 lat

WP.PL | dodano: 2014-02-11 (11:29) 232 opinii WP.PL Obcy skontaktują się z nami w ciągu 25 lat (fot. Graeme L. White, Glen Cozens/Uniwersytet Cornella/NASA)
  A A A
Jesteśmy coraz bliżej odebrania sygnału wysłanego przez obcą cywilizację. Zdaniem astronomów obecne technologie pozwolą nam przebadać miliony układów planetarnych dużo szybciej i efektywniej.

– Myślę, że znajdziemy ślad pozaziemskich istot w ciągu najbliższych 24 lat. Zamiast przyglądać się kilku tysiącom systemów planetarnych, przeanalizujemy ich milion – powiedział Seth Shostak z amerykańskiego programu SETI (z ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence).

Optymizm naukowca bierze się z danych zebranych przez Teleskop Kosmiczny Keplera, które sugerują, że tylko w naszej galaktyce znajdują się planety, na których mogłoby rozwinąć się życie. W ciągu czterech lat swojej pracy urządzenie wykonywało zdjęcia 150 tys. gwiazd co trzydzieści minut. W ten sposób astronomowie uzyskali dane o ponad trzech tysiącach planet.

Amerykańscy astronomowie w swoich badaniach skupili się na zbadaniu układów planet wokół „zaledwie” 42 tys. gwiazd, o których wiedzieli, że przypominają Słońce. Znaleźli wokół nich 603 obiekty, które sprawiały wrażenie podobnych do Ziemi. Jednak po dodatkowej analizie okazało się, że tylko 10 z nich faktycznie ma ziemskie rozmiary i znajduje się w odpowiedniej dla istnienia życia odległości od gwiazdy. Ta liczba jednak dalej jest niespodziewanie wysoka.

– W najgorszym wypadku jedna gwiazda na pięć posiada w swoim układzie co najmniej jedną planetę, na której mogłoby rozwijać się życie. To fascynująco wysoki współczynnik. Oznacza on, że w Drodze Mlecznej może w sumie znaleźć dziesiątki miliardów globów podobnych do Ziemi – powiedział Shostak w wywiadzie dla serwisu Space.com.

Naukowcy uważają, że co najmniej kilka z takich światów jest zamieszkiwanych przez inteligentne organizmy. Dlatego projekt SETI nie został zawieszony. Jego zadaniem jest „nasłuchiwanie” sygnałów z kosmosu za pomocą teleskopów. Odebrane fale radiowe i świetlne następnie są analizowane przez specjalnie pod tym kątem napisane programy komputerowe, aby określić, czy zostały one nadane przez istoty inteligentne.

Na pomysł „podsłuchiwania” kosmosu wpadł w 1960 roku amerykański astronom Frank Drake z Uniwersytetu Cornella (USA). Naukowiec posługiwał się radioteleskopem o średnicy 2 metrów, przy pomocy którego badał szum radiowy w przestrzeni wokół Ziemi, w okolicach gwiazd Tau Ceti i Epsilon Eridiani odległych od naszej planety o około 11 lat świetlnych. Swoje spostrzeżenia nagrywał wówczas na zwykłe kasety magnetofonowe.

Od czasu Drake’a możliwości technologiczne bardzo się zmieniły. Dzisiejsza aparatura pomiarowa jest dużo bardziej skomplikowana i umożliwia odbiór sygnałów w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Mimo to, utrudnieniem w badaniach jest właśnie fakt, iż przeczesywanie kosmosu wymaga analizowania całego zakresu fal osobno dla każdego napotkanego ciała niebieskiego, przez co wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi. Co więcej, jeśli nawet udałoby się naukowcom „podłuchać” jakiś sygnał, absolutnie nie wiadomo w jaki sposób go odkodować. Różnica pomiędzy technologią ziemską a obcą może stanowić barierę nie do przejścia. Astronomowie z projektu SETI jednak nie tracą nadziei, że w odpowiednim momencie uda się rozwiązać ten problem.

AB/amd, WP.PLPolub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 142 82.08%
nie 31 17.92%

Podziel sięOpinie (232)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Star 2017-08-21 (18:03) 3 miesiące 24 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Ha ha ha! Nie sądze że znajdą jakieś istoty w kosmosie. Myśle że Bóg stworzył tylko nas. I reszte wszechświata.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~barca 2016-03-31 (11:51) 1 rok 8 miesięcy 15 dni 5 godzin i 56 minut temu

Niestety ale moim zdaniem we wszechświecie jesteśmy sami jak palec. Życie w ziemskim rozumieniu rozwinęło się i może przetrwać tylko na ziemi, wystarczy wznieść się parę kilometrów w górę i życie nie może istnieć. Życie ziemskie jest anomalią w skali wszechświata i nie zaklinajmy rzeczywistości życia nie ma poza ziemią. Jedyną siłą która jest wspólna dla wszelkich miejsc we wszechświecie to grawitacja i może ją należy traktować jako życie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~M28 2016-04-28 (19:01) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 46 minut temu

Tak

odpowiedz

4
3
~tom 2015-09-05 (18:57) 2 lata 3 miesiące 10 dni 22 godziny i 50 minut temu

szukanie jest śmieszne . Skąd u diabła pomysł że ktoś bedzie wykorzystywał fale radiowe?. przecież inne byty mogą wykorzystywać zjawiska które my odbieramy jako naturalne np. ruchy galaktyk, ruch wirowy słońca. Może sam wszechswiat to jeden gigantyczny organizm.. Zauwazcie jakie są podobieństwa jąder atomów i elektronów z makroświatem gwiazdami i układami planetarnymi. Dodatkowo niektóre pierwiastki i substancje zachowują sie dziwnie np. woda czy neodym.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~artur 2015-11-01 (10:56) 2 lata 1 miesiąc 15 dni 6 godzin i 51 minut temu

myślenie życzeniowe

odpowiedz

2
2
~Nieznajomy 2015-05-23 (09:41) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 8 godzin i 6 minut temu

No tak ,a wielkie humanoidy wyjdą z zimnych mórz i będą pracować jako rolnicy ... Prosze was :)

odpowiedz

5
2
~pytanko~~ 2014-02-11 (17:02) 3 lata 10 miesięcy 5 dni i 45 minut temu

Witam wszystkich :D wchodzi tu też grupa dość inteligentnych osób wiec może ktoś odpowie mi na pytanie , które mnie ostatnio męczy. O toż widziałam 2 dni pod rzad takie jakby światło na niebie w tym samym miejscu i o dość podobnej porze coś ok 17 światło nie było mocno duże ale kształtem przypominało jakby płomień świeczki było widoczne ok 2-3 min później robiło się mniejsze i znikało :) może to tylko meteor a co wy o tym myślicie :) ???

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

1
0
~ski 54 2015-05-09 (11:56) 2 lata 7 miesięcy 7 dni 5 godzin i 51 minut temu

Jeżeli koś ma wątpliwości że tu byli, niech obejrzy sobie ''klocki lego'' w Pumapunku.

odpowiedz

28
5
~Marsjanin 2014-02-15 (18:14) 3 lata 10 miesięcy 23 godziny i 33 minuty temu

Paradoks Fermiego -€“ wyraźna sprzeczność pomiędzy wysokimi oszacowaniami prawdopodobieństwa istnienia pozaziemskich cywilizacji i brakiem jakichkolwiek obserwowalnych śladów ich istnienia.Wiek Wszechświata i liczba zawartych w nim gwiazd sugerują, że życie pozaziemskie powinno być czymś powszechnym. Pierwsze zwrócenie na to uwagi przypisuje się fizykowi nobliście Enrico Fermiemu przez zadanie w 1950 roku pytania: "Gdzie Oni są?€". Fermi zapytał, dlaczego, jeśli w Drodze Mlecznej istnieje wiele zaawansowanych pozaziemskich cywilizacji, nie znaleźliśmy dotąd żadnych ich śladów w postaci sond, statków kosmicznych albo transmisji radiowych.Niektórzy teoretycy traktują brak znalezionych dowodów jako dowód braku pozaziemskiego życia i skupiają się na wyjaśnianiu dlaczego go nie ma. Inni usiłują znaleźć wyjaśnienia niewykluczające istnienia takiego życia, znajdując przyczyny, dla których wciąż go nie wykryliśmy. Zwolennicy braku innego życia w galaktyce pokazują, że warunki potrzebne do powstania życia i jego ewolucji są bardzo rzadkie albo nawet unikalne dla Ziemi.Nawet jeśli warunki takie już wystąpią, nie jesteśmy w stanie oszacować, ile czasu może średnio zajmować powstanie życia a€ Ziemia z kilkuset milionami lat może pod tym względem być wyjątkowo szczęśliwym przypadkiem. Wreszcie sam fakt, że w ciągu kilku miliardów lat istnienia życia tylko jeden gatunek na Ziemi zbudował cywilizację, sugeruje że wejście na ten poziom jest również niezwykle rzadkim zjawiskiem. Powstanie inteligencji może być wyłącznie ewolucyjnym przypadkiem, wynikającym z patologicznej selekcji płciowej.Osobną możliwością jest powszechność zjawisk, które niszczą każde złożone życie, zanim osiągnie ono wystarczająco zaawansowany poziom. Zdarzenia, takie jak zlodowacenia, uderzenia gigantycznych meteorytów, bliskie supernowe i rozbłyski gamma, mogą regularnie sterylizować regiony, gdzie się ono pojawia.Sztuczne sygnały radiowe są emitowane z powierzchni Ziemi od 1895 roku. Oznacza to, że do tej pory jedynie inteligencje w odległości mniejszej niż 55 lat świetlnych mogłyby zdążyć wykryć te sygnały i wysłać odpowiedź w kierunku Ziemi. Jeśli uwzględnimy dodatkowo, że pierwsze sygnały były bardzo słabe i tłumione przez atmosferę, możemy przesunąć datę pierwszych wykrywalnych z przestrzeni aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, co oznacza, że tylko obcy w odległości dwudziestu paru lat świetlnych mogliby do tej pory odpowiedzieć. Przekonanie, że ludzie są jedynymi istotami myślącymi stworzonymi we wszechświecie, było do niedawna najbardziej rozpowszechnione. Choć nie odpowiada to dokładnie hipotezie jedynej Ziemi, podobnie jak ona jest wariantem silnej zasady antropicznej: wszechświat jest taki, jaki jest, gdyż jego celem jest istnienie ludzkości.- - "Jedynym dowodem na istnienie cywilizacji pozaziemskich jest ten że się z nami nie kontaktują"- A.Einstein

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

14
1
~aaa 2014-02-24 (14:53) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 2 godziny i 54 minuty temu

A może życie znajdujące się na innych planetach jest na niższym poziomie technlolgiczyny niż my i nie potrafiom dać znać o swoim istnieniu

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
2
~Chujwamdupge 2015-04-03 (14:24) 2 lata 8 miesięcy 13 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Zals... MI WAS

odpowiedz

1
2
~Chujwamdupge 2015-04-03 (14:24) 2 lata 8 miesięcy 13 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Aha... No comments ...

odpowiedz

7
5
~Widzewiak z Wałcza 2014-02-13 (10:32) 3 lata 10 miesięcy 3 dni 7 godzin i 15 minut temu

Widziałem dziwny obiekt jakieś 2 lata temu latem w Wałczu ( zach-pom ), pisały o tym lokalne gazety, w niedalekiej Pile również obserwowano te obiekty. Lato, godz 18, centrum miasta, czas obserwacji 40-50sek, odległość początkowo 30m następnie obiekt oddalał się, absolutnie czarny, nie wydający dzwięku, obracający się wokół własnej osi, o ciężkim do opisania kształcie, ruch prostoliniowy ... wiecie może co to mogło być oraz co wynikło z dyskusji licznego grona obserwatorów tego obiektu?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
5
~piotr 2014-02-15 (20:29) 3 lata 10 miesięcy 21 godzin i 18 minut temu

fajne ciolki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
7
~asd 2014-03-17 (01:12) 3 lata 8 miesięcy 29 dni 16 godzin i 35 minut temu

A czemu oni tylko szukają na planetach takich jak ziemia? Może kosmici mieszkają na miliony razy większej planecie od Ziemi i po prostu nas nie zauważają i dlatego się nie kontaktują

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
2
~Bogdan 2015-01-30 (19:09) 2 lata 10 miesięcy 15 dni 22 godziny i 38 minut temu

To tylko wymówka po to aby nie stracić ciepłych posadek.

odpowiedz

11
2
~WOW 2014-08-16 (14:01) 3 lata 4 miesiące 3 godziny i 46 minut temu

Chyba wszyscy zapomieliście o dziurach i tunelach czaso-przestszennych Kochani przeciesz takie cos Obcy mogą wykorzystywać a nawet tworzyć :) teoria względności wiedocznie cieżko nas znaleśc albo od dawna tu są :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
4
~Cżłowiek 2014-09-09 (14:57) 3 lata 3 miesiące 7 dni 2 godziny i 50 minut temu

Byli tu i będą. Ziemia to jeden wielki ośrodek badawczy. Żyjemy w ogromnym terrarium, obudźcie się wreszcie...

odpowiedz

22
1
~g 2014-07-26 (18:33) 3 lata 4 miesiące 19 dni 23 godziny i 14 minut temu

My jesteśmy obcy

odpowiedz

4
0
~mila 2014-05-25 (16:33) 3 lata 6 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 14 minut temu

zapisow orginalnych czarnych skrzynek nie mozemy odzyskac mimo , ze sa na rzut kamieniem od nas

odpowiedz