Neandertalczycy mogli krzyżować się z Homo sapiens

wp.pl | dodano: 2010-04-21 (12:08) 111 opinii wp.pl Neandertalczycy mogli krzyżować się z Homo sapiens (fot. Wikipedia )
  A A A
Głównym zadaniem naukowców było przebadanie tzw. regionów mikrosatelitarnych w chromosomach, które stanowią genetyczny odcisk palca, indywidualny ślad. Na tej podstawie możliwe było stworzenie drzewa wskazującego zmienność genetyczną. Jedynym wytłumaczeniem obserwowanej zmienności w czasie było połączenie genomu Homo sapiens i Homo neanderthalensis.

Zdaniem badaczy z Nowego Meksyku, krzyżowanie nastąpiło w historii dwukrotnie. Pierwszy etap mógł mieć miejsce 60 tys. lat temu w regionie Śródziemnomorskim, a kolejne około 45 tys. lat temu we wschodniej Azji. Było to możliwe po tym jak przedstawiciele Homo sapiens wyemigrowali z rejonu Afryki. Prof. Long i jego współpracownicy nie zaobserwowali charakterystycznych genów w genomie współczesnych mieszkańców tego kontynentu.

Populacja, która powstała w wyniku połączenia plemion Neandertalskich i ludzkich 60 tys. lat temu rozprzestrzeniła się na Europę, Amerykę Północną i Zachodnią część Azji, z kolei druga grupa opanowała Wschodnią Azję i Oceanię.

Odkrycie może rzucić światło na niedawno odnalezione w Jaskini Denisowa w Rosji kości, datowane na 30-48 tys. la temu. DNA wyizolowane ze znalezionych kostek paliczka, nie pasowało ani do Neandertalczyków ani do Homo sapiens. Uznano, że jest to jakiś nowy gatunek hominida, zamieszkujący ten sam teren. Być może, okaże się, że jest to właśnie przedstawiciel gatunku stworzonego w wyniku spółkowania obu powyższych gatunków.

Międzynarodowe środowisko antropologów i genetyków, zgromadzone na konferencji, żywo zareagowało na przedstawiona pracę. Wielu spośród odnalezionych dotychczas , potencjalnych przodków człowieka nie zostało jeszcze uszeregowanych według ewolucyjnej drabiny. Przeprowadzenie dalszych badań zgromadzonego materiału może pomóc w rozwikłaniu tajemnic ludzkiej ewolucji.

amoPolub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 6 50%
nie 6 50%

Podziel sięOpinie (111)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~krzesło 2013-07-30 (22:41) 4 lata 3 miesiące 24 dni 7 godzin i 52 minuty temu

''Uznano, że jest to jakiś nowy gatunek hominida, zamieszkujący ten sam teren. Być może, okaże się, że jest to właśnie przedstawiciel gatunku stworzonego w wyniku spółkowania obu powyższych gatunków. '' Gatunek to osobniki podobne, mogące się krzyżować i dające płodne potomstwo. Krzyżówki dwóch różnych gatunków są bezpłodne, np. muły.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
7
~lala 2010-04-24 (13:05) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 17 godzin i 28 minut temu

haha
Ludzie czy wy naprawdę wierzycie w to, że pochodzimy od małpy?! Nie no żal mi was bardzo bardzo.. że nabieracie się na takie głupoty!! Pochodzimy od Boga, a nie od małpy..!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
2
~maximus 2010-04-24 (13:53) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 16 godzin i 40 minut temu

Czemu nie napiszą prawdy!?
Miliony lat temu na ziemie przyleciała nieznana nam cywilizacja, już samo, że przylecieli oznaczało, że byli bardzo wysoce rozwiniętą cywilizacją, żyli, badali i mieszali różne gatunki w tym także swój. Była to cywilizacja istot bardzo inteligentnych i charakteryzowała się zerowym stopniem agresji. Po pierwsze na celu mieli stworzenie silnych istot w miarę rozumnych którzy będą dla nich pracować i budować im nowy dom, jednak okazało się, że to co stworzyli, czyli homo sapiens zaczyna zagrażać im samym i wymknęli się z poza ich kontroli, jak to w przyrodzie bywa nawet najlepszy naukowiec nie jest w stanie przewidzieć efektu końcowego swojego badania, tzw. efekt uboczny. Wtedy jak się okazało, że potrafimy zabijać siebie nawzajem jak żadna inna cywilizacja, nasi stwórcy opuścili ziemię a nas pozostawili samych sobie. Możecie uznać moje słowa za bajki, naprawdę nie przejmuje się tym, napisałem to do odbioru przez ludzi którzy posiadają prawdziwy mózg a nie gąbkę wchłaniającą największy syf. To nasi przodkowie, bo tak możemy ich nazwać stworzyli piramidy i inne cuda obecnego świata i do tej pory niektórym z nas pomagają. Jeżeli ktoś używa często słowa "niemożliwe lub nie ma takiej możliwości" pochodzi tylko od małpy i neandertalczyka i nie ma w nim ani kropli krwi wyższej cywilizacji. Pamiętajcie tylko jedno! sami tworzymy jutro!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

1
3
~biblista 2010-08-14 (10:09) 7 lat 3 miesiące 9 dni 20 godzin i 24 minuty temu

Pytanie do niedowiarków, i krytyków Biblii
Bóg stwarzał świat w okresie 6 symbolicznych dni , w siódmym odpoczął i podziwiał swoje dzieła! Bóg powiedział do Mojżesza i innych proroków 1 dzień u mnie może być 1000 lat 10000 lat a może być także 1000000 lat . Opis i mowa o sześciu dniach to symbol 6 okresów lub etapów stwarzania, bardziej etapów , i z tym nauka współczesna się zgadza. Niech ktoś mi odpowie na pytanie. Jeżeli księga rodzaju została spisana , około 3,5tyś lat temu , gdzie nauki antropologiczne ,astrologiczne ,a tym bardziej geologiczne nie istniały , to ten który wymyślił Biblię a w szczególności Księgę Rodzaju , skąd mógł znać kolejność powstawania świata i życia , bo nad tym głowią się do dziś naukowcy, bo opisany proces stwarzania jest w 100 % zgodny z procesem powstawania świata i ewolucji . co po prostu wymyślił sobie ?, traf tak spowodował że zgadł? No ateiści wiejscy czekam na odpowiedż , ale naukową i rzeczową.Pytanie! Opisujący bądż wymyślający stwarzanie świata przez Boga ,skąd miał wiedzę że taka była kolejność?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Ania 2011-01-08 (15:12) 6 lat 10 miesięcy 15 dni 15 godzin i 21 minut temu

Badania genetyczne prowadzone przez m.in. Matthiasa Kringsa wykazały prawie 30 genetycznych różnic uniemożliwiających krzyżowanie się homo sapiens z homo neanderthalensis. Ewentualne hybrydy byłyby prawdopodobnie i tak bezpłodne (tak jak w przypadku muła). Hipoteza mieszania się tych dwóch gatunków fascynuje naukowców od wielu lat. Erik Trinkaus przedstawił wiele interesujących argumentów wspierających ją. Zdjęcie w artykule przedstawia rekonstrukcję słynnego dziecka z Lagar do Velho w Portugalii. Trinkaus przeprowadził dokładne badania szkieletu, i doszedł do interesujących wniosków: czaszka dziecka wskazuje na przynależność do homo sapiens, natomiast szkielet- do homo neanderthalensis. Szkielety neandertalczyków miały mocną budowę po dopasowaniu się do warunków klimatycznych. Wcześniejsi homo sapiens mieli zdecydowanie dłuższe i cieńsze kończyny, co wskazywało na ich tropikalne pochodzenie. Dopiero później, po ostatnim maximum zimna, przed ca. 20 000 latami szkielet homo sapiens dopasował się do mroźnego klimatu. Od tego momentu szkielet człowieka mniej różni się szkieletu neandertalczyka. Dziecko z Lagar do Velho jest jednak datowane na o. 5 do 6 tys. przed zlodowaceniem. Większość paleoantropologów przyjmuje, że szkielet z Portugalii mależy do homo sapiens. Erik Trinkaus nie uwzględnił faktu, iż dziecko miało ok. 4 lat- było zatem anatomicznie nierozwinięte. Prehistorycy przyjmują obecnie za wykluczone krzyżowanie się neandertalczyka z człowiekiem. Choć oba gatunki żyły obok siebie przez ok. 60 tys. lat, nie ma na razie żadnych dowodów na to, że moglibyśmy być potomkami hybryd tych dwóch gatunków. Ale wszyscy czekamy niecierpliwie na kolejne sensacje, przede wszystkim ze strony paleogenetyków.

odpowiedz

1
0
~Kocik 2010-09-05 (16:32) 7 lat 2 miesiące 18 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Neandertalczycy
Jezeli mozliwa byla krzyzowka Neandertalczykow z czlowiekiem, to nie ma najmnieszych watpliwosci, ze jestesmy wynikiem takich skrzyzowan. Sex potrafi byc tak urozmaiciny, ze WSZYSTKIE krzyzowki bylyby na swiecie, gdyby byly mozliwe. Panie z pieskami to nieomal utarty schemat storopanenski, faceci z krowami, kozami a nawet swinmi to w niektorych srodowiskach "normalne". Jak ktos jezt seksoholikiem, znadzie partnera we wszystkim co sie rusza, jak ktos jest ulomny i partnera-czlowieka znalesc nie moze - wali zwierzata. A wiec jak te krzyzowki z Neandertlczykiem bylu mozliwe i dawaly potomkow, to niewatpliwie jestesmy taka krzyzowka!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Astra 2010-04-24 (12:59) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Drzewo genealogiczne
Drzewo" poznania dobra i zła"...brzmi znajomo?? Adam i Ewa...krytykujcie dalej Biblie,jakoś powoli to co w niej zawarto ,uzyskuje naukowe potwierdzenie,dziwne, co??

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

0
3
~Dr. Dorota Klemens 2010-08-15 (00:39) 7 lat 3 miesiące 9 dni 5 godzin i 54 minuty temu

Biblia
Osoby, które negują istnienie Stwórcy nie są zgłebieni w informacje jakie potwierdzaja autentyczność Biblii oraz jej doskonałość i dosłownie mówiąc czarno na białym widać Boską dłoń, która brała udział w jej powstaniu.

odpowiedz

0
0
~cwana 2010-07-19 (19:30) 7 lat 4 miesiące 4 dni 11 godzin i 3 minuty temu

hm
To całkiem możliwa teoria, bo ponoć w jakiejś jaskini będącej pozostałością po neandertalczykach znaleziono w jakiejś szkatułce prowizoryczne szminki, nie jakieś cudo, ale coś będącego modelem prehistorycznego prymitywnego kosmetyku, której używały neandertalki (domyśleć się można że do malowania ust). A to świadczy że neandertalczycy już myśleli abstrakcyjnie - może właśnie to odziedziczyliścmy po nich?

odpowiedz

0
0
~[..] 2010-05-13 (16:01) 7 lat 6 miesięcy 10 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Ciekawe czy analizowali DNA...
... kosmatych europejczyków z kwadratowymi paszczękami...

odpowiedz

0
1
~Irbisek 2010-05-13 (15:45) 7 lat 6 miesięcy 10 dni 14 godzin i 48 minut temu

Nie tylko MOGLI ale TO ROBILI ...
A tak naprawde to NIE ONI sie łaczyli s homo sapiens ale INNE wyzej stojace cywilziacje je ze sobą łaczyly genetycznie ... Obie rasy nie parzyly sie ze soba .. bo sie zwalczali bo sie siebie wzajemnie ...

odpowiedz

0
0
~Kasiajg 2010-05-13 (12:56) 7 lat 6 miesięcy 10 dni 17 godzin i 37 minut temu

Ta osoba wygląda jak córka mojej sąsiadki
No wypisz wymaluj, tylko gdyby ją w kitkę uczesać i inaczej ubrać.

odpowiedz

0
0
~ktoś_666 2010-05-09 (12:33) 7 lat 6 miesięcy 14 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Chociaż Neandertalczycy wymarli
to pozostał po nich jakich ślad, prawdopodonie w każdym z nas można by było znaleść jakieś geny pochodzące włanie od nich. Odkrycie że człowiek współczesny jest mieszaną 2 ras było by naprawdę ciekawe.

odpowiedz

1
1
~Janusz 2010-05-05 (15:47) 7 lat 6 miesięcy 18 dni 14 godzin i 46 minut temu

Efektem tego powstał Rydzyk

odpowiedz

2
0
~atom 2010-04-28 (21:55) 7 lat 6 miesięcy 26 dni 8 godzin i 38 minut temu

Neandertalczycy żyją...!
Dalej żyją pośród nas. Wałujew jest tego dowodem....

odpowiedz

0
0
~MGM 2010-04-24 (14:43) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 15 godzin i 50 minut temu

WIĘC CZEMU...
...zginęła rasa Neandertalczyków?.To jest podstawowe pytanie,a nie stwierdzenie,że mogli się ze soba krzyżować.

odpowiedz

0
1
~XXX 2010-04-24 (14:19) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 16 godzin i 14 minut temu

Biblia
niech ci od księgi genesis sie schowają, bo jest ona przerobionymi nieco mitami sumeryjskimi to pow pierwsze, po drugie ewolucja istnieje, niemożliwym byłoby stworzenie nagle wszystkiego, po trzecie to jest artykuł naukowy wiec wybaczcie świętojobliwe dzieci, ale Biblia nie ma tu nic wspolnego. Jak wam brakuje dowodów to sobei spójrzcie z naukowo-historycznego punktu widzenia na powstawanie wiary. Acha, dodam jeszcze, że chrześcijaństwo to najkrwawsza wiara, wiec nei wkrecajcie kitów o dobru i miłosierdziu i bla bla bla... dowód? wyprawy kryzowe, podboje ziem majace na celu chrystianizację, inkwizycja, wojny "za wiare" wieźcie sobei te banialuki i zabobony wsadzćie gdzie słońce nie dochodzi i do kościoła krzyżem leżeć a nie czytać naukowe artykuły. Gdyby nie renesans nadal tkwilibyśmy w srodniowieczu.

odpowiedz

0
0
~Mi 2010-04-24 (14:14) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 16 godzin i 19 minut temu

O kolega na zdjęciu coś słabo z ewolucja Maćka

odpowiedz

0
0
~fred 2010-04-24 (13:34) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 16 godzin i 59 minut temu

adam i ewa
Jeśli to wszystko co jest napisane w Biblii to prawda to my wszyscy pochodzimy ze związku kazirodczego. Skoro bóg stworzył Adama I Ewe a oni mieli tylko trzech synów tzn, że ci tzej synowie musieli pukać swoją mame Ewe.. No bo kogo innego?..

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~foofoo 2010-04-24 (14:05) 7 lat 6 miesięcy 30 dni 16 godzin i 28 minut temu

I tak powstał
Niesiołowski

odpowiedz