Jad gadów podstawą nowych leków

PAP | dodano: 2012-09-19 (16:54) 1 opinia PAP Jad gadów podstawą nowych leków (fot. SXC.hu)
  A A A
Jadowite gady mogą przyczynić się do rozwoju nowych leków na choroby ludzi, ponieważ zaadoptowały jad tak, że im nie szkodzi - sądzą naukowcy z Liverpoolu, którzy dzielą się swymi spostrzeżeniami w publikacji "Journal of Communications".

Jad węży i jaszczurek już teraz używany jest do produkcji leków, ale niektóre zawarte w nim związki chemiczne są często zbyt trujące dla ludzi. Liverpoolskie badania wykazały jednak, że gady "oswoiły" niektóre toksyny i bezpiecznie je użytkują w innych częściach ciała. To właśnie te "oswojone" toksyny mogą posłużyć do rozwoju nowych, skutecznych leków, jeśli zachowa się ich potencję, czyniąc je zarazem bezpiecznymi dla ludzkiego organizmu.

Naukowcy porównali genomy jadowitych węży i jaszczurek, by odtworzyć ewolucję, której podlegał jad. Ustalili, że był to proces "nieoczekiwanie dynamiczny". Związki chemiczne w jadzie tworzyły się w trakcie długiego procesu ewolucji, a następnie były dostosowane przez różne części organizmu gadów na różny użytek.

- Gruczoł z jadem u węży jest tyglem, z którego w drodze ewolucji powstają nowe funkcje cząsteczek. Niektóre są zachowane w jadzie dla zabijania zdobyczy, podczas gdy inne zaczynają pełnić nowe funkcje w innych tkankach ciała - mówi dr. Nicholas Casewell ze Szkoły Medycyny Tropikalnej w Liverpoolu. System sercowo-naczyniowy, serce i naczynia krwionośne, a także system nerwowy - to główne pola ataku wężowej trucizny, która od pewnego czasu odgrywa rolę w rozwoju niektórych leków na nadciśnienie, takich jak inhibitory ACE (grupy leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, a także w niektórych chorobach nerek).

- Trucizna niektórych jadowitych toksyn u węży oddziałuje ma te same fizjologiczne ścieżki, które lekarze chcą namierzyć, by leczyć różne medyczne stany - wskazuje dr Wolfgang Wuster z walijskiego uniwersytetu Bagnor. (PAP)

asw/ tot/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Hi 2012-09-19 (18:01) 5 lat 1 miesiąc 1 dzień 12 godzin i 43 minuty temu

To nic nowego Ameryki nie odkryliście :D

odpowiedz