Jak e-papieros wpływa na zdrowie?

PAP | dodano: 2012-08-06 (16:03) 51 opinii PAP Jak e-papieros wpływa na zdrowie? (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu badają wpływ papierosa elektronicznego na zdrowie. Dotychczasowe wyniki badań, prowadzone w innych ośrodkach, nie są jednoznaczne i nie odpowiadają na wszystkie pytania - tłumaczą.

Badania od czerwca prowadzi zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Sobczaka - szefa Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej w sosnowieckim instytucie. W skład zespołu wchodzą specjaliści z zakresu chemii, medycyny, biologii i toksykologii. Pierwsze wyniki ich pracy mogą być znane we wrześniu.

Prof. Sobczak od wielu lat zajmuje się toksykologią dymu tytoniowego. Do zbadania e-papierosów skłoniła go rosnąca popularność tych urządzeń - stoiska z takimi produktami można spotkać niemal w każdym hipermarkecie. Widać je często na ekranach kin i w telewizji.

"Pozostaje pytanie, czy tego typu urządzenia nie skłonią młodych ludzi, którzy nie sięgnęli po zwykłego papierosa, do wypróbowania papierosa elektronicznego. Tymczasem nie do końca zbadane są kwestie bezpieczeństwa związane z ich używaniem" - zauważył prof. Sobczak.

E-papierosy to urządzenia najczęściej przypominające tradycyjne papierosy. Zamiast tytoniu zawierają specjalny płyn, którego jednym ze składników jest nikotyna. Płyn jest podgrzewany, a powstający w ten sposób aerozol trafia do płuc metodą inhalacji.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że zwykłe papierosy są bardziej szkodliwe niż te elektroniczne. W tych ostatnich nie dochodzi do spalania i wydzielania w ten sposób szkodliwych substancji. Nie oznacza to, że nie mają żadnego wpływu na zdrowie.

Nie wiadomo np. jakie dawki nikotyny są z e-papierosów emitowane do płuc; nie wiadomo, czy ta zawartość nikotyny rozkłada się równomiernie. Wyniki dotychczasowych badań, prowadzonych w innych krajach, nie są jednoznaczne - tłumaczy prof. Sobczak.

Zawartość kartridża e-papierosa podgrzewa się do temperatury - według różnych danych - od 100 do 200 stopni Celsjusza, aby powstał aerozol. "Powstaje pytanie, czy w tej temperaturze zachodzą jakieś przemiany chemiczne, które prowadzą do powstania związków szkodliwych. Tego nie wiadomo" - zaznaczył naukowiec.

Prof. Sobczak zwrócił uwagę, że w poszczególnych krajach różnie traktuje się papierosy elektroniczne. W większości z nich e-papieros zakwalifikowany został jako wyrób tytoniowy, a nie produkt medyczny, który może być pomocny w nikotynowej terapii zastępczej.

"Światowa Organizacja Zdrowia zajęła wyraźne stanowisko, że dopóki nie zostaną przeprowadzone kompleksowe badania, włącznie z klinicznymi, dotyczące tych urządzeń, producenci nie mają prawa reklamować tych wyrobów jako skutecznych środków nikotynowej terapii zastępczej" - podkreślił prof. Sobczak.

Najwcześniej, prawdopodobnie już we wrześniu, naukowcy z sosnowieckiego instytutu zbiorą dane na temat składu aerozolu emitowanego przez e-papierosy. Dłużej, do przyszłego roku, trzeba będzie poczekać na wyniki badań dotyczących cytotoksyczności i genotoksyczności.

Zakład Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej zajmuje się rozpoznawaniem występowania i szkodliwością substancji chemicznych, głównie metali ciężkich i substancji organicznych w środowisku życia człowieka. Specjaliści wykonują eksperckie oceny potencjalnej obecności substancji chemicznych.

(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 27 79.41%
nie 7 20.59%

Podziel sięOpinie (51)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Andi 2016-09-21 (02:18) 1 rok 1 miesiąc 17 godzin i 8 minut temu

Paliłem analogi 31 lat średnio 1,5 paczki . Polskie, ruskie zazwyczaj czerwone. 1,5 roku temu zacząłem palić e fajka. Nawet łatwo mi to przyszło. Przede wszystkim sama ciekawość i różnorodność smaków zrobiła swoje. Po roku e palenia u kolegi zapaliłem analoga, po jakimś czasie drugiego, potem częściej itd. aż znowu wpadłem w palenie analogów. Właściwie to paliłem hybrydowo, i to było najgorsze. E papieros zaczął mnie gryzć w gardło a analog wchodził jakoś łagodnie. Zacząłem zmieniać olejki ale bezskutecznie. Myślałem że może trafiam na jakieś podrobione liquidy i że to jest problemem. Niestety głód palenia zacząłem w przewadze zaspokajać analogami. Obiecywałem sobie że od jutra rzucę analogi ale niestety obiecywałem tak sobie pół roku. Wrócił kaszel, chrypa, ból gardła, odksztuszanie i cała reszta. Szukałem motywacji do rzucenia analogów. Wpadłem na pomysł że za niewydane pieniądze na analogi cos sobie kupię do komputera. Tak też zrobiłem a potem usilnie trzymałem się postanowienia. Po jakiś 3-4 dniach od odstawienia analogów zaczął wracać smak e palenia. E fajek przestał gryzć w gardło i ustępowały chrypy itd. Dlatego wiem że hybrydowo nie da się palić w moim przypadku i podejrzewam że i wielu innych bo wtedy wygra analog. Zabija walory e palenia, jest silniejszy i bardziej organizm za nim tęskni. Jeżeli miałbym doradzać to aby przejść na e palenie trzeba to zrobić stanowczo i zdecydowanie. Ktoś kto robi to pierwszy raz będzie miał łatwiej. Dla niego to będzie nowość. E papieros, olejki, poszukiwanie swojego smaku, wymiana doświadczeń i wiele innych atutów za. Dla kogoś kto już jakiś czas palił e fajka ponowne próby z analogami mogą się niedobrze skończyć. Tak było w moim przypadku. Nie mam jakiegoś cudownego e papierosa. Jakieś dwie baterie Ego-w i zwykłe atomizery górno i dolno grzałkowe. Myślę że lepsze e papierosy lepiej oddają smaki olejków. Ja palę tylko tytoniowy więc to mi wystarcza. Ponieważ skończył mi się prąd w baterii w czasie pisania tego postu więc będę kończył. Idę podłączyć ładowanie do cudownego urządzenia, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy a jednocześnie dalej cieszyć paleniem. Pozdrawiam wszystkich.....

odpowiedz

0
0
~Mk 2014-06-27 (15:15) 3 lata 3 miesiące 24 dni 4 godziny i 11 minut temu

Tak naprawdę, to nikotyna jest bardzo mało szkodliwa. Jest silnie uzależniająca - to fakt (choć też tylko w połączeniu z inhibitorami MAO, których w e-fajce brak), ale nie jest szkodliwa. A okres jej półtrwania w organiźmie to ok. 2 godzin. Natomiast w e-fajce brak wszelkich metali ciężkich i innych badziewi i trucizn.

odpowiedz

28
2
~ejaracz 2012-08-24 (16:36) 5 lat 1 miesiąc 27 dni 2 godziny i 50 minut temu

kto finansuje te badania? producenci e- papierosów czy koncerny tytoniowe? to wazne - bo wyniki badań będa zależne od sponsora:)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Oinnue 2013-05-28 (11:03) 4 lata 4 miesiące 23 dni 8 godzin i 23 minuty temu

Prof. Sobczak na konferencji prasowej przedstawił już kompleksowe wyniki badań nad składem liquidów i areozoli. Jedyne czego powinniśmy się obawiać to produktów z niepewnych źródeł. Są już firmy które sprzedają bezpieczne liquidy. Z badań wynika, że nie można mówić o zjawisku biernego palenia, substancje szkodliwe są albo nieobecne (lub ich stężenia są niemożliwe do wykrycia - tak niskie, że aparatura pomiarowa ich nie "zauważa"), albo obcene w stężeniu kilkaset lub nawet kilka tysięcy razy niższym, niz ma to miejsce w tradycyjnych papierosach. Proszę nie brać dosłownie tego, co wypisują pseudo-dziennikarze o e-papierosach. Sam nie palę ani zwykłych, ani elektroniczych, ale jako student kierunku biochemicznego zainteresowałem się tematem. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania nad wpływem e-palenia na organizm przy wieloletnim użytkowaniu, nie można mówić w 100%, że jest to całkowicie zdrowe. Natomiast jestem pewny jednego: są nieporównywalnie zdrowsze niż tradycyjne papierosy i nie ma podstaw do zakazu (powtarzam zakazu, a nie regulacji prawnej) ich stosowania. W produkcach od sprawdzonego producenta/dystrybutora nie ma możlwiości pojawienia się nitrozoamin, o których szczególnie alarmują nierzetelni dziennikarze. Polecam wszystkim (w szczególności ludziom, którzy mają zamiar wypowiedzieć się na temat szkodliwości e-palenia) przeczytać raport prof. Sobczaka i przede wszystkim śledzić zapowidziane konferencje światowe omawiające problematykę e-papierosów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~iii 2013-03-25 (20:38) 4 lata 6 miesięcy 25 dni 22 godziny i 48 minut temu

Paliłam papierosy od 18 lat. CZERWONE!! po 2 paczki dziennie. Mąż kupił mi e-papierosa, śmiałam sie z niego.. Dziś minął 46 dzien. Nie palę tych smrodów. Palę e papierosa. Polecam wszytskim rewelacja. Mam nadzieje ze dzieki temu rzuce całkiem. Pozdrawiam i nie bądzcie naiwniakami, kupcie e paierosa, i sie nie trujcie. pozdro

odpowiedz

20
1
~rk78 2012-08-06 (22:24) 5 lat 2 miesiące 14 dni 21 godzin i 2 minuty temu

Ja również dzięki nim rzuciłem palenie, bezproblemowo. Przy użyciu 10% silnej woli, której musiał bym potrzebował rzucając normalnie czy przy użyciu niedziałających plastrów i gum.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
5
~Znawca 2013-01-25 (03:03) 4 lata 8 miesięcy 26 dni 16 godzin i 23 minuty temu

Wszystkie dopalacze zostały zakazane oprócz e-papierosa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Adam 2013-01-27 (16:15) 4 lata 8 miesięcy 24 dni 3 godziny i 11 minut temu

e papieros to nie dopalacz

odpowiedz

0
0
~Adam 2013-01-17 (16:22) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 3 godziny i 4 minuty temu

Ja pale tydzien e fajke i jak narazie ok nie ciagnie mnie do tradycyjnego papierosa

odpowiedz

1
7
~Pal z głową 2013-01-04 (10:39) 4 lata 9 miesięcy 17 dni 8 godzin i 47 minut temu

E-papieros, a dokładnie substancje, którym nasączana jest wata jest silnie TRUJĄCA i może szybciej doprowadzić do zgonu niż zwykły papieros. Dlaczego zlikwidowano sklepy z dopalaczami, a na truciznę w liquidach nadal jest zgoda. Są kraje w których e-papieros jest zakazany.

odpowiedz

3
3
~uwolniony 2013-01-01 (12:55) 4 lata 9 miesięcy 20 dni 6 godzin i 31 minut temu

Z pewną dozą rezerwy podchodziłem do tematu e-papierosa. Paliłem 40 lat po 40 sztuk dziennie. Kupiłem go miesiąc temu i od momentu wyjścia ze sklepu nie wziąłem do ust papierosa analogowego. Kaszel palacza, który mnie rano dusił przeszedł po trzech dniach. Ważna rada dla początkujących... Uwierzcie, ze to działa i nie zachłystujcie się e-papierosem w pierwszych dniach bo będziecie się czuć jak pojemnik z nikotyną :-) Spokojnie można popalać a organizm sam podpowie kiedy chce kolejną dawkę nikotyny a kiedy nie :-) Polecam wszystkim !

odpowiedz

2
1
~hotmail 2012-12-01 (09:05) 4 lata 10 miesięcy 20 dni 10 godzin i 21 minut temu

Ja również żałuje że nie wpadłam wcześniej na e-papierosy.Palilam z męzem ok 40 lat analogi. I jestemy bardzo szczęsliwi,są zajebiste.A badania? pewnie bedą finansowane przez koncerny tytoniowe a i wplywy do skarbu panstwa się zmniejszą.Opinie mnie nie interesuja,ja wiem ze są supeeer!!!!!

odpowiedz

2
1
~IVA 2012-11-28 (21:27) 4 lata 10 miesięcy 22 dni 21 godzin i 59 minut temu

POLECAM WSZYSTKIM PALACZA W MOIM DOMU JUZ NIKT NIE PALI PAPIEROCHOW MOJ MAZ JUZ TRZY MIECHY PALIE E-PAPIEROSA I CZUJE SIE REWELACYJNIE A TERAZ DOLACZYLISMY DO NIEGO JA Z SYNEM I JESTESMY SZCZESLIWI Z TEGO POWODU TAK JAK INNI O CZYM SWIADCZA KOMENTARZE I NAMAWIAMY INNYCH PALACZY Z POZYTYWNYM SKUTKIEM !!!!!!!

odpowiedz

6
1
~zaiks 2012-11-22 (17:34) 4 lata 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

prawda taka jest ,ze akcyze zrobia. bydlaki . e papieros ma nikotyne - jest szkodliwy ale nie ma kleju, papieru nieznanego pochodzenia i oczywiscie subst. smolistych i pewnie kilka setek innych paści mielonych na nocnej zmianie . sam pale e-papierosa i jest mi z tym dobrze. ci lekarze to niech marchewke badaja bo do tej pory nie wiedza czy zdrowa jest

odpowiedz

5
4
~straszny palacz 2012-11-15 (01:10) 4 lata 11 miesięcy 6 dni 18 godzin i 16 minut temu

e-papierosy są super !!!!!!!!! ja nie pale 1 miesiąc !!! próbowałem wcześniej wszystkiego i nic , lipa !! POLECAM KAŻDEMU palaczowi !!! ja namówiłem już 6 osób na e-p. PANOWIE PALACZE Z 5 minut sexsu zrobiło mi się teraz 15 i za 30 min znowu mogę !!!! dla mnie jest to atut wilki !!!!

odpowiedz

7
0
~dymkowicz 2012-11-11 (20:10) 4 lata 11 miesięcy 9 dni 23 godziny i 16 minut temu

nic dodac nic odjać -w pełni popieram pozytywny wplyw e-fajek paliłem 45 lat próbowałem wszystkiego -to zadziałało nareszcie od miesiąca nie ciągnie mnie do zwykłych ,oby tak dalej

odpowiedz

1
0
~maja 2012-11-10 (09:22) 4 lata 11 miesięcy 11 dni 10 godzin i 4 minuty temu

tez pale epapierosa, u mnie w pracy wskazane jest niepalenie-nikt nie wie,ze popalam bo pale właśnie tego wspaniałego e

odpowiedz

4
1
~kristofer7205 2012-11-04 (09:03) 4 lata 11 miesięcy 17 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Witam wszystkich,paliłem 30 lat normalne papierosy a teraz pale e papierosa od 1 września jest różnica kolosalna na samopoczuciu,na kasie,na innych osobach,palę prawie wszędzie w ustach mam teraz normalnie a nie tak jak poprzednio w jak w trampku po przebiegu czuję się super!!!!!jeśli chodzi o szkodliwość to wszystko jest szkodliwe nawet powietrze co tu dużo mówić,to co jemy,pijemy itd,będę dalej palił e papierosa i żaden badacz mnie od tego nie odciągnie !!!!!!!!!

odpowiedz

5
2
~PAWLO 2012-11-01 (14:41) 4 lata 11 miesięcy 20 dni 4 godziny i 45 minut temu

E PAPIEROSY SĄ SUPER ,PALĘ JE OD 1,5 ROKU .15 LAT PALIŁEM ANALOGI .CZUJE SIĘ WSPANIALE,I JA SAM JESTEM DLA SIEBIE LEKARZEM I SAM WIEM CO JEST DLA MNIE LEPSZE.NIE JESTEM W STANIE CAŁKIEM POZBYĆ SIĘ NAŁOGU.PROPAGANDY RZĄDOWEJ NIE SŁUCHAM,TE BADANIA TO Z PEWNOŚCIĄ ICH SPRAWKA WRAZ Z KONCERNAMI TYTONIOWO|| FARMAUCETYCZNYMI.

odpowiedz

7
1
~moni 2012-10-01 (20:54) 5 lat 19 dni 22 godziny i 32 minuty temu

Ja e-papierosa palę o 7 miesięcy. Zwykłe papierosy paliłam 23 lata, średnio paczkę dziennie. Czuję się o niebo lepiej, nie śmierdzę tylko pachnę perfumami. Polecam wszystkim. Nie wiem czy rzuce całkiem, ale póki co mam dymka do kawy, piwa itd. Super sprawa a i nie mała kasa w kieszeni zostaje. Będzie nagonka bo koncerny tytoniowe tracą klientów, to trzeba coś z tym zrobić, zresztą jak zawsze w naszym kochanym kraju.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco