Kleopatra popełniła samobójstwo

wp.pl | dodano: 2010-06-30 (13:41) 16 opinii wp.pl Kleopatra popełniła samobójstwo (fot. wikipedia)
  A A A
Choć do tej pory uważano, że egipska władczyni zmarła po ukąszeniu przez jadowitego węża, zdaniem niemieckiego naukowca, istnieją dowody, że popełniła ona samobójstwo. - podaje „Daily Telegraph”.

Kleopatra rządziła Egiptem w latach 51 – 30 przed naszą erą, jako ostatni faraon. Była niebywale piękna, jej urokiem zachwycał się Juliusz Cezar, była żoną jego głównego wodza - Marka Antoniusza.

Profesor Christoph Schaeffer, historyk z Uniwersytetu w Trieście, od lat fascynuje się historią Starożytnego Egiptu. Myśl o agonalnej śmierci Kleopatry w wyniku ukąszenia przez węża, nie pasowała do jego koncepcji. Jego zdaniem, Królowa Egiptu wypiła trującą miksturę, która miała jej zapewnić wieczną chwałę najpiękniejszej kobiety świata. Wraz ze specjalistami od starożytnych mikstur oraz toksykologami wyruszył do Aleksandrii zbadać obydwie teorie.

Śmiercionośna fiolka mogła zawierać wywar z opium, cykuty i tojadu. W starożytności trucizny te były znane z przynoszenia szybkiej, bezbolesnej śmierci. Jad egipskiej kobry, a to właśnie on dotychczas uważany była za przyczynę zgonu Kleopatry, powoduje natomiast kilkunastogodzinną, a nawet kilkudniową agonię w niewyobrażalnym bólu.

Zdaniem profesora Schaeffer’ wersja wydarzeń, w której Kleopatra z własnej woli wypiła trujący koktail jest bardziej prawdopodobna. „ Kleopatra chciała podtrzymać swój mit, w chwili śmierci nadal roztaczać aurę piękna, pozostać Boginią, Królową Egiptu, na wieczność”.

Co wiesz o starożytnym Egipcie?

amoPolub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 9 52.94%
nie 8 47.06%

Podziel sięOpinie (16)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~naleśniczekzserkiem 2015-04-19 (15:40) 2 lata 5 miesięcy 29 dni 14 godzin i 13 minut temu

No, nie do końca... Przecież jak się węża wkurzy to gryzie mocno i dużo i wtedy wystarczy nawet 5 s, a wąż sam z siebie nie gryzie delikatnie i jednorazowo. No i też jaka mądra kobieta, która przechytrzyła prawie wszystkich chciała się otruć?! No błagam!! Wg mnie mogli tak samo napisać, że jechała se autem i jakiś pirat ją potroncił! na to samo wychodzi jak dla mnie!

odpowiedz

0
0
~zmora 2013-03-12 (21:20) 4 lata 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 33 minuty temu

Nikt z pradawnych nie twierdził, że była piękna. Powodzenie u mężczyzn zdobywa się nie tylko urodą. Nie popełniła samobójstwa. To było zabójstwo na zlecenie Oktawiana.

odpowiedz

0
0
~Arek Bichta 2013-03-04 (23:28) 4 lata 7 miesięcy 14 dni 6 godzin i 25 minut temu

Lejesz miód na serce moje.

odpowiedz

0
0
~zenon 2010-07-01 (14:18) 7 lat 3 miesiące 17 dni 15 godzin i 35 minut temu

Historyczne przeoczenie.
Tak się składa, że pradawna linia faraonów została przerwana wtedy, kiedy na tron Egiptu wstąpił generał Aleksandra Wielkiego, który przybrał przydomek Ptolomeusz. Dziwne, że historycy pomijają ten fakt milczeniem, bo przecież ciągłość dynastii zapewnia przedstawiciel rodu, a Ptolomeusz był Grekiem, a nie Egipcjaninem

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Naaja 2010-07-01 (12:15) 7 lat 3 miesiące 17 dni 17 godzin i 38 minut temu

Panie Boże spuść nogę i kopnij....
mocno w głowę autora tekstu i redaktora. Jak można tak pomylić postacie historyczne. Kleopatra VII był owszem żoną Marka ale ANTONIUSZA nie żyjącego w II w n.e. AURELIUSZA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~zyga 2010-07-02 (22:01) 7 lat 3 miesiące 16 dni 7 godzin i 52 minuty temu

To było morderstwo
z przyczn politycznych przez Oktawiana

odpowiedz

0
0
~Arkadiusz Bichta 2010-07-01 (16:38) 7 lat 3 miesiące 17 dni 13 godzin i 15 minut temu

Kleopatra mogła trafić gorzej...
Znaczy się, Cezar Gajusz miłościwie panował ludowi i przewodził Senatowi rzymskiemu po Tyberiuszu. To nieścisłość chronologiczna. Jak nazwać ten dziwoląg ustrojowy, który wtedy istniał w Rzymie? Kleopatra, wiadomo, była królową. A Rzym to nic innego jak "cesarstwo parlamentarne". (Wszak mieliśmy w historii i mamy współcześnie monarchie parlamentarne). "Parlamentarność" była jednak czysto fikcyjna. Cezar oficjalnie nosił tytuł "primus inter pares", czyli był pierwszym wśród (równych sobie) senatorów, ale w rzeczywistości żaden "parlamentarzysta" bez zgody cezara nie śmiał ze strachu zabrać głosu. Jak się cezarowi coś nie spodobało, taki rzymski arytokrata szybko lądował na samej górze listy proskrybcyjnej. Ciekawe, że można się było z niej wykupić, na przykład gdy ten arystokrata miał ładną żonę lub córkę. Pieniędzy tamci cesarze nie cenili. W tego rodzaju rozgrywkach celował zwłaszcza stary Tyberiusz. Jak się czytało te wszystkie dokumenty, nie wiadomo było w pewnym momencie, czy śmiać się do rozpuku, czy też usiąść i rzewnie zapłakać. I w tym sensie królowa Kleopatra, oczywiście wyłączając jej tragiczny koniec, miała szczęście, że trafiła na w miarę porządnego imperatora. Mądry, zapewne przystojny (ale łysiał i miał z tego powodu kompleksy ; ) i w porywach szlachetny. A takich legionistów jak cezarowi, podobno nie będzie już nigdy...

odpowiedz

0
0
~Arkadiusz Bichta 2010-07-01 (15:34) 7 lat 3 miesiące 17 dni 14 godzin i 19 minut temu

Lovestoranci, mordercy, samobójcy?
Ale sensacja. Kleopatra popełniła samobójstwo, przystawiając sobie do piersi jadowitego węża, we własnym pałacu. Prawdopodobnie była to kobra. Cezar już nie żył, Marek Antoniusz popełnił samobójstwo bodajże na jeden dzień przed królową Egiptu, a Oktawian, czyli późniejszy cezar August chciał ją najpierw upokorzyć, zwabiając wraz z dziećmi do Rzymu i czyniąc \"łupem\" swojego triumfu (oznaczało to dla tej kobiety skucie łańcuchem i maszerowanie przy rydwanie imperatora na oczach wiwatującego - oraz szydzącego - tłumu), potem zaś uśmiercić. Zabił również domniemanego syna Juliusza Cezara, Cezariona, chociaż inni historycy twierdzą, że Cezarion był synem Antoniusza, a Juliusz został przez swoją umiłowaną królową oszukany. August też źle skończył, otruty przez swą przezacną małżonkę, Liwię (... zwaną \"Trucicielką\". Ta dopiero jako Livia divina, za sprawą Klaudiusza mogła uniknąć kary bogów). A potem wszyscy cesarze z dynastii julijsko-klaudyjskiej, czyli Kaligula, Tyberiusz (oraz jego brat, Germanik, który miał zostać cesarzem), Klaudiusz i Nero (adoptowany syn tego przedostatniego) kończyli życie tragicznie. Następnie nastąpił tzw. rok trzech cesarzy (bunt Galby) i dopiero Wespazjan przerwał tę nieszczęsną passę. Ten zrzekł się władstwa jako starzec i - podobno - umarł w pokoju. Klątwa nieszczęśliwej, zakochanej kobiety? Może William Szekspir miałby tutaj co nieco do powiedzenia? A tak naprawdę... do tej pory w niemałej części były to tylko przypuszczenia historyków starożytności i literackie, oraz hollywoodzkie \"fantasma(n)gorie\" ; )) Jeżeli temu niemieckiemu badaczowi udało się udokumentować ąż takie szczegóły dotyczące prywatności tej wspaniałej władczyni po ponad dwóch tysiącach lat - congratulations, bravissimo, und bravo!

odpowiedz

0
0
~kler 2010-07-01 (15:20) 7 lat 3 miesiące 17 dni 14 godzin i 33 minuty temu

ANTONIUSZ
Też chciałam napisać o Antoniuszu ale ktoś mnie ubiegł! Teraz widać jak bardzo rzetelne są informacje w serwisach internetowych!!! Żenada!!! Marni redaktorzy!!!

odpowiedz

0
0
~Octavius 2010-07-01 (14:46) 7 lat 3 miesiące 17 dni 15 godzin i 7 minut temu

totalne paplanina
nie wiem kto pisze te bzurne artykuły,ale wiem jedno,jest poprostu ignorantem!!!!....jaka jest różnica między zadaniem sobie śmierci przy pomocy jadu węża(ugryzienia)a trucizną?!Z tego artykułu ktoś,kto nie zna historii starożytnej wywnioskowałby ,że Kleopatra mogła ulec wypadkowi,który jest teraz podważany!

odpowiedz

0
0
~k 2010-07-01 (13:24) 7 lat 3 miesiące 17 dni 16 godzin i 29 minut temu

Kleopatra
Podobno zostala zamordowana

odpowiedz

0
0
~mw 2010-07-01 (12:37) 7 lat 3 miesiące 17 dni 17 godzin i 16 minut temu

różnica
Różnica pomiędzy autorem tego tekstu a rzetelnym dziennikarzem jest taka, jak między Antoniuszem, a Aureliuszem. Nadeszły czasy nieuków i amatorów.

odpowiedz