Lasy rosną szybciej!
Podziel się:
mocno
wp.pl | dodano: 2010-02-04 (11:56) 0 komentarzy
(fot. Jupiterimages)
Obserwacje lasów we wschodniej części Stanów Zjednoczonych zmieniają dotychczasowe poglądy na temat tempa wzrostu drzew. „Proceedings of the National Academy of Science” informuje, że zmiany klimatu spowodowały, że drzewa rosną znacznie szybciej niż 200 lat temu.
Geoffrey Parker, amerykański ekolog, wysunął takie wnioski, po dwudziestu latach badań nad wzrostem drzew. Przeprowadzono je na 55 stanowiskach lasów mieszanych w Maryland, gdzie Parker i jego współpracownik Sean McMahon, mierzyli regularnie wysokość i obwód drzew, jak również wielkość zalesionego obszaru. Aby obliczenia były jak najdokładniejsze, badali drzewa w wieku od 5 do 225 lat.
Według ich obliczeń, przyrost lasów wynosi ponad 5 ton na hektar rocznie, co można porównać do wykiełkowania drzewa o średnicy 60cm w ciągu jednego roku. Stwierdzili ponadto, że ten zwiększony przyrost jest stosunkowo niedawnym zjawiskiem, ponieważ, gdyby drzewa rosły w tym tempie od momentu wykiełkowania, byłyby jeszcze większe.
Przyczyną takiego stanu rzeczy, mogą być zmiany klimatyczne. Na badanym obszarze stwierdzono wzrost poziomu CO2 o 12%, wzrost temperatury o 0,3 ˚C, a okres wegetatywny wydłużył się o 7,8 dnia. Parker i McMahon sugerują, że ten dodatkowy tydzień rozwoju i większy dostęp do dwutlenku węgla jest wystarczającym powodem do zwiększenia biomasy.
Odkrycie z Maryland nie stanowi ogólnoświatowej tendencji. Każdy ekosystem może w inny sposób reagować na zmieniające się warunki środowiska. Dowodzi jednak tego, że otaczająca nas przyroda zmienia się nie przez wieki, ale na naszych oczach.
amo


drukuj
wyślij znajomym









Zamieniamy Ziemię w pustynię
Naukowcy znaleźli sposób na niszczenie ...
Poziom Atlantyku podnosi się szybciej niż ...
Cukrowy plastik
Wysypisko na środku Atlantyku 