Tajemnice Bitwy pod Grunwaldem

PAP | dodano: 2012-04-23 (10:12) 152 opinii
  A A A
Inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem co roku gromadzi tłumy widzów. Jednak nadal przebieg bitwy kryje wiele tajemnic (źródło: prezydent.pl/wikipedia/licencja GNU 1.2)


Po ponad 20 latach od zakończenia prac archeologicznych na Polach Grunwaldu mają zostać wznowione badania miejsca bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. Archeolodzy liczą, że dzięki nowoczesnym technikom uda się odkryć nieznane wcześniej ślady walk.

Planom wznowienia badań na Polach Grunwaldzkich i innych miejscach związanych z tzw. wyprawą letnią z 1410 r. poświęcona będzie konferencja organizowana w poniedziałek przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Na zamku w Nidzicy spotkają się naukowcy i specjaliści od poszukiwań archeologicznych z Torunia, Olsztyna, Łodzi, Lublina i ze Śląska.

Mają oni ustalić cele badawcze na najbliższe lata i opracować program badań z wykorzystaniem metod stosowanych we współczesnej archeologii.
- Wiążemy z tym ogromne nadzieje. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowych technik pozwoli zupełnie inaczej spojrzeć na to, co się wydarzyło pod Grunwaldem - powiedział Szymon Drej, dyrektor muzeum grunwaldzkiego.

Poprzednie prace archeologiczne na Polach Grunwaldzkich prowadzono w latach 1958-1990. Jak podkreślają muzealnicy od tamtej pory nastąpił znaczący postęp technologiczny. Wykorzystanie nowoczesnych metod geoinformatycznych może rzucić nowe światło na przebieg bitwy.

Badania będą miały charakter interdyscyplinarny. Poza archeologami mają w nich uczestniczyć hydrolodzy, klimatolodzy i specjaliści z innych dziedzin. Mieliby oni ustalić m.in. dokładną lokalizację doliny wyschniętego obecnie Wielkiego Strumienia, w której rozegrała się średniowieczna bitwa.

Według dyrektora muzeum - mimo opisów zachowanych w Rocznikach Jana Długosza i anonimowej Kronice Konfliktu - wokół przebiegu bitwy grunwaldzkiej "nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi".

Prowadzone w przeszłości prace archeologiczne nie przyniosły spodziewanych efektów. Wydobyto wówczas zaledwie 28 fragmentów uzbrojenia, głównie części bełtów i grotów strzał, ułamki broni siecznej i rękawic.

Odnaleziono wtedy również szczątki ok. 300 uczestników bitwy, wszystkie w rejonie kaplicy pobitewnej, wzniesionej w miejscu obozu krzyżackiego. Zdaniem archeologów oznacza to, że nadal nie odkryto miejsc pochówków kilku tysięcy poległych.

Nowe badania miałyby uwzględniać nie tylko na same Pola Grunwaldzkie, ale także pozostałe obszary związane z ówczesnymi działaniami wojennymi - drogi dojścia obu armii, przeprawy i kierunki ucieczki Krzyżaków.

Jako pierwsze zostaną przebadane ruiny zamku w Kurzętniku i dawne brody na Drwęcy, przy których 11 lipca 1410 r. zetknęły się po raz pierwszy wojska polskie i siły Zakonu. Na poniedziałkowej konferencji dyrekcja muzeum podpisze list intencyjny z gminą Kurzętnik o współpracy przy staraniach o granty na te badania.

Zdaniem dyrektora Szymona Dreja badania archeologiczne na szlaku armii polsko-litewskiej mogą przyczynić się do upadku "sienkiewiczowskiego mitu o szlachetnych rycerzach króla Jagiełły i złych Krzyżakach".

- W rzeczywistości wojska idące pod Grunwald paliły mijane wsie krzyżackie, grabiły i prawdopodobnie zabijały ludność cywilną. O płonących wsiach wroga wspominają źródła, potwierdziły to wcześniejsze wykopaliska archeologiczne - przypomniał dyrektor muzeum.

Na masową mogiłę ponad 70 mieszkańców, poległych od ciosów białej broni, natrafiono w Ulnowie, niedaleko dawnego obozowiska wojsk polsko-litewskich. Według historyków do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Dąbrównie, gdzie miejscowa ludność spłonęła żywcem w kościele obleganym przez wojska Jagiełły.(PAP)

mbo/ hes/ krf/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 79 73.83%
nie 28 26.17%

Podziel sięOpinie (152)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
2
~ROB. 2012-04-23 (22:31) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 5 godzin i 59 minut temu

CIEKAWOSTKĄ tej bitwy był fakt że po stronie krzyżaków walczyły oddziały Piastów, a więc polskiej dynastii, w przeciwieństwie do Jagiellonów, którzy byli uważani za Litwinów.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

5
5
~greg 2012-04-23 (20:44) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 7 godzin i 46 minut temu

co ciekawe niemcy nazywaja ta bitwe pod Tanenbegiem (czy jakkolwiek sie to pisze), to jest przemyslana propaganda poniewaz pod Tanenbergiem rozegrala sie wygrana przez niemcow bitwa z czasow II WŚ. dlatego jak dzieciaka mowisz kto tam wygral mowia ze niemcy.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
2
~knight 2012-04-24 (00:49) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 3 godziny i 41 minut temu

I co w tym takiego? To normalne, że armie palą wioski - to stara taktyka spalonej ziemi by nie przysłużyły sie wsparciem logistycznym dla wroga! To samo robili inni az po ruskich kiedy Niemcy ich zdradzili w 1941 r. tez palili by niemcom sie nic nie dostalo ani jedna kura czy jajo ze wsi. normalka. Jak chce sie wygrac wojne z twardzym przeciwnikiem musisz byc jeszcze twardzy. amen

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

37
49
~Antyszlachcior 2012-04-23 (20:31) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 7 godzin i 59 minut temu

Ta bitwa pokazała w jakim "poważaniu" Polacy mieli Litwinów. Mało uzbrojeni Litwini byli tak zwanym "mięsem armatnim". My się dziwimy, że oni nas nie lubią, gdy kojarzą Polaków z panami (którzy ich wyzyskiwali i traktowali jak śmieci). W późniejszych wiekach na ziemiach wschodnich osiedlała się głównie szlachta (pochodząca z rycerstwa), która uważała te wielkie połacie ziem jak swoją własność. Litwini, Rusini, Kozacy byli naszymi sługusami. Ta nasza I Rzeczpospolita była budowana na nieszczęściu innych. Dzisiaj niektórzy się burzą, że nas zachód dyma. A my też kiedyś innych dymaliśmy...

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

16
2
~Badacz badaczy 2013-07-15 (08:56) 4 lata 3 miesiące 7 dni 19 godzin i 34 minuty temu

Byłbym ostrożny by dzisiejsi niektórzy "badacze" nie napisali nam odwrotnej historii. Badać winni ludzie sprawdzeni pod względem obiektywizmu i braku podszytem fałszem idei "robienia" nowej historii wbrew faktom i w imię idiotycznej "europejskości" na której wyjdziemy jak "Zabłocki na mydle".

odpowiedz

0
11
~kera71 2012-09-25 (18:58) 5 lat 27 dni 9 godzin i 32 minuty temu

Do samego końca Krzyżacy probowali doprowadzić do pokoju-2 nagie miecze nie symbolizują powiększenia pola bitwy tylko tak jak normalnie poddania(próby zapobieżenia bitwie.Krzyżacy wiedzieli ,że nie mają szans(ilośc wojska)jakość w uzbrojeniu nie była tak duża

odpowiedz

27
0
~GupiRomek 2012-04-23 (20:11) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 8 godzin i 19 minut temu

Zakon Krzyżacki po szeregu "sukcesów" w Ziemi Swiętej, już jako okrzepły krzewiciel i obrońca wiary pojawił się na ziemiach Siedmiogrodu jednak nie zagrzał tam miejsca, ponieważ Bela Węgierski nie wykazał zrozumienia dla, wyprzedzających swoją epokę,działań świętych rycerzy, którzy w paleniu całych wiosek wcale nie plasowali się przecież w ówczesnych czasach na pierwszym miejscu.Lud Siedmiogrodu żegnał ich ze łzami w oczach i tylko co bardziej złośliwi kronikarze pisywali, że były to raczej łzy szczęścia.Krzyżacy tułali się jakiś czas to tu, to tam aż Konrad Mazowiecki po krótkiej gadaninie z Henrykiem Brodatym uległ czarowi rycerzy z krzyżem na płaszczach i po wielodniowej bibie podarował im kawałek gruntu i niewyczerpalne pokłady własnej naiwności.Zakon skwapliwie przyjął podarunek i rozpoczął działalność w sferze ochrony granic konradowej bidy a wkrótce rozszerzył pakiet usług o nawracanie pogan.Rycerze krzyżaccy rychło zapomnieli o wszystkich pogadankach z Konradem i zaczęli szarpać również jego kumpli nie zapominając o działalności misyjnej wśród Prusów, co przeprowadzali z taką skutecznością, że całe wioski podpalały się same w religijnym szale a dęby uginały się pod ciężarem nawróconych.Ostatniego Prusa słowo Boże dopadło o świcie w roku 1283 i przygwoździło do ziemi i tak już brunatnej od krwi jego pobratymców.Misja krzewienia chrześcijaństwa została zakończona sukcesem, nie było już kogo nawracać bo jakże tu prowadzić duchowe rozważania z trupami? Wkrótce szlachetnych rycerzy-mnichów poznali mieszkańcy innych ziem i równie byli z tego szczęśliwi a na Litwie niewiasty tak polubiły rycerzy krzyżackich, że same oddawały im na kolana swoje pociechy rychło o nich zapominając.W tym czasie liczebność niepokalanych wojowników Marii Panny wzrosła ogromnie a młodzi braciszkowie w zamkowych zaciszach ćwiczyli pilnie pod okiem i ciałem starych mistrzów na chwałę Pana i zakonnych sejfów.Sielanka trwała i trwała aż znalazł się brzydki król Władysław, który zlał Wielkiego Mistrza i paru jego kolesiów co nieco zahamowało rozwój wrzoda na pupie Europy Wschodniej, ale jednocześnie dowiodło słabości rozumu i zdrowego rozsądku w starciu z maszynerią wykorzystującą fałsz i obłudę w stopniu perfekcyjnym.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
8
~? 2012-07-16 (07:38) 5 lat 3 miesiące 6 dni 20 godzin i 52 minuty temu

A, co na to współczesny mistrz-krzyżak Donald Von Półtusk?

odpowiedz

4
5
~oo 2012-04-24 (10:51) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 39 minut temu

Gdyby Krzyzacy byli Niemcami,to niebyloby tam tylko 25 000 Krzyzakow,raczej wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego .Poza tym,nikt nie okreslal siebie wtedy Polak albo Niemiec.Kowal z Gdanska,Szewc z Krakowa........ale nikt nie uzywal narodowosci.Moda na narodowosci powstala w 16/17wk. w Europie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
1
~Jarod 2012-05-30 (19:45) 5 lat 4 miesiące 22 dni 8 godzin i 45 minut temu

Czego by nie powiedzieć, to jedno jest niezmienne: Niemcy do tej pory nie mogą nam wybaczyć tej porażki.

odpowiedz

7
3
~zbyszko 2012-04-23 (19:24) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 9 godzin i 6 minut temu

Maciarewicz , niech on wyjaśni wszystkie wątpliwości. Jaki był udział w tym służb ruskich.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Mini 2012-04-24 (00:51) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 3 godziny i 39 minut temu

Ostatnio w katalogu biura podróży Almatur wpadł mi w oczy obóz rycerski - uważam, że to świetna sprawa, że organizują coś takiego. I gdybym miała możliwość, na pewno bym pojechała na taki obóz:)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
12
~roman 2012-04-24 (08:28) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 20 godzin i 2 minuty temu

Po co to się robi po tylu latach .Prawdy nikt sie nie dowie.Przeciesz trzeba zatrudnic sztab ludzi żeby sobie miło spędzali czas za pieniądze podatników .Potem powstaną filmy fikcyjne które ktoś będzie musiał kupic i tak ta karuzela ogłupiania ludzi będzie się kręcić.Polacy obudżcie się za duzo pieniędzy idzie na takie fikcyjne bzdety. Dajcie zarobić tym fachowcom których praca rozwija Polską gospodarkę a tak daleką przeszłość zostawcie w spokoju.A może coś się znajdzie i schowa się do kieszeni.Pozdrawiam ludzi myślących logicznie a nie naukowo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~p 2012-04-24 (10:55) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 35 minut temu

pamietam ze Krzyzacy z Polakami razem napadali na dzikie nie-chrzescijanskie plemienia zanim bandyci sie ''pokłócili'' i na siebie napadali

odpowiedz

4
3
~dd 2012-04-24 (10:48) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 42 minuty temu

Chrzescijanstwo,Litery Lacinskie,Cyfry Arabskie (tak naprawde pochodza z indii).........co wlasciwie jest polskie? Podstawa Polskiego Panstwa jest europejska cywilizacja,a nie krzyz.

odpowiedz

1
3
~oo 2012-04-24 (10:40) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 50 minut temu

Kiedy na terenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego powstawaly Miasta i pierwsza burżuazja ,na terenach dzikiego wschodu plemienia sobie łby rozwalali.

odpowiedz

1
7
~ii 2012-04-24 (10:31) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 17 godzin i 59 minut temu

my w Polscy nie uczymy Historii,raczej Bajki i Basnie

odpowiedz

4
6
~polak 2012-04-24 (03:22) 5 lat 5 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 8 minut temu

jak w tych spalonych wioskach mieszkali zwolennicy krzyżaków to prawidłowo, że ich spalili - księża katoliccy dadzą im dyspensę

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~kajtek 2012-04-24 (09:03) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 27 minut temu

Ale mam nadzieję, że badania potwierdzą, że bitwę wygrali Polacy.

odpowiedz

5
0
~draz 2012-04-24 (08:46) 5 lat 5 miesięcy 28 dni 19 godzin i 44 minuty temu

to były fajne czasy ;) gdzie jednostak była siłą, a nie technologiczne nuklearne bronie itp ;)

odpowiedz