Co nam daje zmiana czasu?

wp.pl | dodano: 2013-03-29 (15:31) 42 opinii wp.pl Co nam daje zmiana czasu? (fot. www.sxc.hu)
  A A A


Oczywiste zalety zmiany czasu to zysk związany z oszczędnością prądu (w okresie letnim, ludzie zapalają światła nieco później wieczorem oraz nie muszą zapalać go tak wcześnie rano). Ponadto, zmiana czasu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, szlakach wodnych itp. Kierowcy pojazdów poruszają się, gdy jest jaśniej, a to redukuje liczbę kolizji i wypadków. Co więcej, w wyniku zmiany czasu, w wielu krajach spada liczba włamań oraz gwałtów, ponieważ ludzie wracając do swoich domów przed zmrokiem.

Większość ludzi szybko dostosowuje swoje organizmy do godzinowej zmiany w czasie, ale jest także wiele wyjątków. Dla tych, którzy mają regularny i ustabilizowany tryb życia, zmiana czasu wiąże się z trudnościami w „przestawieniu” się na nowy czas. Dla niektórych jest to tak uciążliwe jak jet-lag po podróży samolotem.

Wady, o których głośno mówią przeciwnicy zmiany czasu (jest ich dużo szczególnie w Stanach Zjednoczonych) to koszty związane z przestawieniem urządzeń elektronicznych, systemów informatycznych, zmiany rozkładów jazdy oraz lotów, a także koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników oraz zwiększenie liczby wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu. Ponadto, przy zmianie czasu, wzrastają także wydatki związane z klimatyzacją, która pracuje znacznie intensywniej w godzinach dziennych.

W Polsce nie ma jasnych doniesień na temat bilansu zysków i strat, które są konsekwencją zmiany czasu. W komunikacji kolejowej te pociągi, które są w trasie od godziny drugiej w nocy muszą stanąć na godzinę (na stacji kolejowej), aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Przy zmianie czasu z zimowego na letni, wszystkie pociągi, które są w trasie od godziny drugiej, są opóźniane o godzinę (w wyniku przesunięcia czasu do przodu).

Niestety, nie ma zgodności co do słuszności zmiany czasu z zimowego na letni, nawet w krajach, gdzie jest to praktykowane i nic nie wskazuje na zmianę ten tendencji. Zużycie prądu jest zależne od wielu innych czynników niż tylko długość górowania Słońca ponad horyzontem.

"Zmiana czasu nie ma sensu"

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że różnicowanie czasu letniego i zimowego w XXI wieku nie ma sensu, ponieważ obecnie wiele osób pracuje w pomieszczeniach, co i tak wiąże się ze sporym zużyciem prądu. Podobnego zdania jest Jacek Adamski, dyrektora departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Uważa on, że korzyści dla gospodarki związane ze zmianą czasu letniego na zimowy wcale nie są takie oczywiste. Jak powiedział, oprócz kilkudniowych problemów związanych z rozkładami kolejowymi, nie ma to akurat większego znaczenia.

- Z przeprowadzonych kiedyś, dawno temu wyliczeń wynika, że są wyraźne oszczędności w energetyce, ale wymaga to weryfikacji - uważa Jacek Adamski. Jest coraz więcej głosów w różnych krajach, by odejść od zwyczaju życia w czasie zimowym i letnim. Być może są słuszne - uważa ekonomista.

PL/amo/PAP

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 17 65.38%
nie 9 34.62%

Podziel sięOpinie (42)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
2
~ave 2013-03-30 (11:20) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 25 minut temu

Im więcej robimy rzeczy, które są bezsensowe tym bardziej tracimy zdolność do rozumnego myślenia....Tak naprawdę to większość energii zużywa przemysł a tacy zwykli obywatele w sumie wykorzystują może 10%. No ale zawsze jest pretekst żeby wmawiać pustakom "minute dla świata", globalne ocieplenie (co widać za oknem) oraz wiele innych idiotycznych pomysłów, które robią z ludzi bezmyślne zombie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~spejselek 2013-10-27 (11:12) 3 lata 10 miesięcy 30 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Myślę , że taka zmiana komuś by nie poszła na rękę , bo zimą żadnych oszczędności z tego tytułu nie widzę . - Na pewno energetyka robi większa kasę bo jednak już o 16 będzie trzeba żarówy palić kosztem zanieczyszczenia środowiska naszego kochanego oczywiście - przy tych nowych licznikach elektronicznych nawet energooszczędne żarówy nic nie dadzą - zawsze ze zmianą czasu jest chaos jakiś i nerwy , kiedyś czytałem artykuł , że jest większa ilość wypadków bo jednak godzinę mniej śpimy i organizm musi się przestawić w tydzień np więc jakaś tam teściowa może fiknąć - Teraz ze strony mnie zwykłego pracownika budowlanego który zapier... przy betoniarce rano zanim człowiek się bujnie to już widno by było a my od rana i tak kawa i szukanie łopaty do podparcia . a tak o godzinę już mniej się będzie pracować , w skali pół roku to jest bardzo wiele jak dla mnie 8 zł na godzinę to mam dwa wina dziennie w plecy . To są już ogromne straty na moim samopoczuciu i doinformowania się z kolegami przed sklepem Więc kolejna sprawa zmniejszenie informacyjne , kto gdzie i z kim Zrób my jakieś referendum jak z walc teraz już też dużo ludzi wstaje do pracy później , nie jak za komuny 0 5,30 na autobus

odpowiedz

0
7
~annja 2013-05-12 (16:56) 4 lata 4 miesiące 13 dni 21 godzin i 49 minut temu

Powinno zostać jest, zmiana czasu jest potrzebna, no sory ja nie chcę żeby w zimę o 8:30 jeszcze było ciemno? Mnie nie interesuje żeby było godzinę jaśniej w dzień bo ma być wszystko jak było. A WOGOLE MOGLBY CALY CZAS BYC CZAS ZIMOWY!!! Letni jest do bani,.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
1
~Majka 2013-03-30 (17:43) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 21 godzin i 2 minuty temu

"Oczywiste zalety zmiany czasu to zysk związany z oszczędnością prądu (w okresie letnim, ludzie zapalają światła nieco później wieczorem oraz nie muszą zapalać go tak wcześnie rano)." Czegoś tu nie rozumiem...co ma godzina do tego kiedy się światło zapala czy gasi? Ja na przykład zapalam światło dopiero kiedy ciemno się robi i mam wtedy w d*** która jest godzina.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~każdypies 2011-11-01 (13:30) 5 lat 10 miesięcy 25 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Zamiast likwidować czas letni winno się usunąć podstawowe ustawienie i dostosować do letniego. Czemu? A temu, że zmrok później nastawać będzie, a i rano wstając o 6 już nieco jaśniej będzie. Czy nie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
0
~li 2013-03-31 (16:32) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 22 godziny i 13 minut temu

zmiana na letni w marcu to wysyp zawałów i migren ,cały miesiąc trudno dojśc do siebie ,w czerwcu jestem totalnie przemęczona ,noc jest tak skrócona

odpowiedz

11
3
~kim 2013-03-31 (16:27) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 22 godziny i 18 minut temu

zostawacie czas zimowy -wieczory są potrzebne ,do czytania ksiązek ,siedzenia przy kominku rozmów z rodzina ,a słonce do godziny 21 w czasie letnim to zaburzenia snu u dzieci i starców ,zawały i inne takie

odpowiedz

6
1
~GumpBoy 2013-03-31 (07:27) 4 lata 5 miesięcy 26 dni 7 godzin i 18 minut temu

"Redachtó WP" a skąd żeś wyciągnął wnioski "po linii i na bazie", że napisałeś "W wielu krajach przeprowadzono badania, które w dość wyraźny sposób pokazują, jak zmiana czasu wpływa na oszczędność prądu oraz polepszenie wydajności pracowników w różnych sektorach przemysłu. Niemniej przedstawiciele krajów, w których zrezygnowano z przestawiania zegarków twierdzą, że praktyki te przyczyniły się do wzmożonej liczby wypadków, przypadków depresji i niewydajności w pracy, a oszczędność energii jest niewielka.", bo to co jest opisane w wielu uznanych publikatorach oraz publikacjach badaczy o tych zmianach, twierdzi dokładnie na odwrót od twoich "Hiobowych" teorii. Ale cóż można wymagać od WP to wielu już wie.

odpowiedz

2
17
~nats 2011-10-30 (12:14) 5 lat 10 miesięcy 27 dni 2 godziny i 31 minut temu

ja sie tam ciesze, ze dluzej pospie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
3
~zxc 2011-10-31 (15:33) 5 lat 10 miesięcy 25 dni 23 godziny i 12 minut temu

Niech mi ktoś może łaskawie wytłumaczy, w jaki sposób zmiana czasu na zimowy powoduje oszczędność energii. Na moim przykładzie: wstaję o 8, wracam do domu o 17. Rano światła nie zapalam - o 8 rano byłoby już jasno także bez zmiany czasu na zimowy. Wieczorem: zapalam światło o 17, gaszę o 23. Gdyby czas nie został zmieniony na zimowy, światło bym zapalał o 18, czyli godzinę później. Wniosek: zmiana czasu na zimowy powoduje zwiększenie rachunków, a nie oszczędność.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
4
~Aga 2012-10-11 (09:17) 4 lata 11 miesięcy 15 dni 5 godzin i 28 minut temu

Ja też uważam, że zmiana czasu jest bez sensu! Najlepszy jest czas letni. Ten zimowy powoduje, że jak wstaję jest ciemno, jak wracam z pracy jest ciemno, w pracy niezależnie od godziny zimą i tak włączamy światło. Moim zdaniem pan Tusk powinien przeprowadzić stosowne analizy i zlikwidować bałagan związany ze zmianą czasu. Może chociaż w ten sposób zapisze się w historii.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
~asd 2012-10-11 (10:24) 4 lata 11 miesięcy 15 dni 4 godziny i 21 minut temu

dla mnie zmiana czasu ma istotne znaczenie i czekam na nia, a p. Cymcyk, coz za adekwatne nazwisko do zegara..niech zajmie sie czyms wazniejszym, bylo dobrze, niech sie wiec nie wykazuja "madroscia", za ktora skasuje szmal, a pozostawi smrod

odpowiedz

17
1
~wtorek 2012-03-19 (13:48) 5 lat 6 miesięcy 7 dni i 57 minut temu

W artykule brakuje mi istotnej informacji: Jeśli w ogóle można na czyś oszczędzić, zmieniając czas, to oświetlenie (niegdyś świece). I tutaj sto lat temu oszczędności były niepodważalne. Ale dziś: oświetlenie dróg prowadzi się (teoretycznie) kiedy jest ciemno (powinny być czujniki zmierzchowe), w praktyce od zachodu do świtu (zegary z zapisanymi godzinami) a w rzeczywistości - różnie, np. w moim mieście po zmianie czasu na zimowy włączenie/wyłączenie oświetlenia ulic opóźnia się o godzinę względem zachodu/wschodu słońca. Oświetlenie biur, sklepów - i tak zwykle jest włączone. W domach - u mnie akurat przejście na czas zimowy zwiększa zużycie energii w pobliżu dnia przejścia, potem - zimą i tak włączam światło zawsze, kiedy jestem w domu. Pozostali, nieporównywalnie więksi konsumenci energii elektrycznej (przemysł, transport) zużywają ją w ilościach niezależnych od światła dziennego i nastawionego czasu, co najwyżej wystąpią przesunięcia dobowe. Postuluję więc: ustalmy sobie na stałe czas letni i przestańmy się wygłupiać z tym przestawianiem zegarów

odpowiedz

10
1
~anty 2012-03-14 (14:50) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 23 godziny i 55 minut temu

Wielki Manitu kazał zmieniac czas, to ludzie potulnie zmieniają. Tylko nikt nie ma odwagi - jaj, zeby powiedzieć NIE, a nasz Wielki Brat miał odwage i powiedział NIE. Teraz Turcja tez mówi NIE.

odpowiedz

3
3
~stary zgred 2012-01-12 (21:05) 5 lat 8 miesięcy 13 dni 17 godzin i 40 minut temu

Co nam daje zmiana czasu?USPRAWIEDLIWIA BAŁAGAN.jak to miło,że jest coś na co można zwalić własną nieudolność.Proponuję zmieniać czas 4 razy w roku.Dopiero będzie ciekawie.

odpowiedz

8
1
~eh 2011-10-29 (18:50) 5 lat 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 55 minut temu

"W Polsce od 1981 roku wprowadza się w marcu, a odwołuje w październiku." Bzdura - jeszcze w latach 90. na czas zimowy przestawiało się zegarki we wrześniu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~yyy 2011-10-31 (16:49) 5 lat 10 miesięcy 25 dni 21 godzin i 56 minut temu

ja zapalam światło jak jest ciemno i tyle ;] nie widzę sensu zmieniania czasu .

odpowiedz

19
1
~Rosomack 2011-10-30 (22:26) 5 lat 10 miesięcy 26 dni 16 godzin i 19 minut temu

miesięczne zamieszanie w biorytmie człowieka...

odpowiedz

4
3
~milo 2011-10-29 (20:14) 5 lat 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 31 minut temu

Rok temu mój kolega cofną przed snem, rano cofną drugi raz tak był kretyn zakręcony.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~aaa 2011-10-29 (20:09) 5 lat 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 36 minut temu

moim zdaniem to chore

odpowiedz