Bakterie w naszych nosach

PAP | dodano: 2013-01-02 (13:55) 3 opinie PAP Bakterie w naszych nosach (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) to bakteria, która kolonizuje ludzkie nosy dzięki białku wiążącemu się z białkami skóry - informuje pismo „PLOS Pathogens”.

Staphylococcus aureus to bardzo pospolity patogen, mogący wywołać poważną infekcję. Łatwo uodparnia się na typowe antybiotyki, tworząc oporne szczepy MRSA. Często występuje zwłaszcza we wnętrzu nosa. Jak wykazały badania, co piąta osoba ma w nosie gronkowce, związane z występującymi wewnątrz nosa komórkami, przypominającymi komórki skóry.

Prowadząc badania na myszach, naukowcy z Trinity College w Dublinie wykazali, że ulokowane na powierzchni bakterii białko zwane czynnikiem zlepnym B (clumping factor B, ClfB) ma wysokie powinowactwo do występującego w skórze białka lorikryny.

Ponieważ obecność bakterii w nosie sprzyja infekcjom, poznanie związanych z nosicielstwem mechanizmów ma duże znaczenie praktyczne. Wystarczy wprowadzić roztwór lorikryny do nosa, by zakłócić wiązanie się gronkowca z jego komórkami. Zapewne uda się znaleźć także inne sposoby, żeby gronkowiec przestał się czepiać.

pmw/ mrt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 7 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~ero 2013-01-02 (18:41) 4 lata 10 miesięcy 14 dni 23 godziny i 49 minut temu

Gronkowiec złocisty. To już wiem, co mi się tak świeci w nosie..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi