Co nam daje zmiana czasu?

wp.pl | dodano: 2013-03-29 (15:31) 0 opinii wp.pl Co nam daje zmiana czasu? (fot. www.sxc.hu)
  A A A
Dwa razy do roku posłusznie zmieniamy czas w naszych zegarkach. Oczywiście, zmiana czasu ma potencjalnie wiele zalet, ale niestety także szereg wad.

Czas podstawowy, który obowiązuje w wielu państwach świata, w których wskazówek zegara nigdy się nie przesuwa, to tzw. czas zimowy. "Czas letni" to tylko stan przejściowy. W Polsce od 1981 roku wprowadza się w marcu, a odwołuje w październiku.

Polacy praktykują zmianę czasu z przerwami od roku 1919, lecz wcześniej stało się to oficjalne w Niemczech. Niemcy przesuwają oni wskazówki swoich zegarków już od I wojny światowej, kiedy to zauważyli, że doskonale wpływało to na samopoczucie i kondycję żołnierzy. Jednak to nie oni wpadli na ten pomysł. Po raz pierwszy zaproponował to Benjamin Franklin, jednak nie potraktowano tego poważnie. W 1907 roku William Willett wydał broszurkę pt. „Waste of Daylight” (tłum. „Strata światła dziennego), w której wyjaśnił korzyści ze zmiany czasu w okresie letnim. Sugerował, że przyniesie to oszczędności na oświetlaniu rzędu ok. 2,5 mln funtów. Z czasem monarchia przekonała się do jego pomysłu.

Obecnie zmiany czasu dokonuje się w ponad 70 państwach świata. Są w nich niemal wszystkie kraje Europy, prócz Islandii, Białorusi i Rosji. Czas ten określa się skrótem DST (ang. Daylight Saving Time) lub CEST (ang. Central European Summer Time). Mimo że czas letni nie został zaadoptowany we wszystkich regionach świata, w pewnych państwach przynosi oczywiste korzyści.

W wielu krajach przeprowadzono badania, które w dość wyraźny sposób pokazują, jak zmiana czasu wpływa na oszczędność prądu oraz polepszenie wydajności pracowników w różnych sektorach przemysłu. Niemniej przedstawiciele krajów, w których zrezygnowano z przestawiania zegarków twierdzą, że praktyki te przyczyniły się do wzmożonej liczby wypadków, przypadków depresji i niewydajności w pracy, a oszczędność energii jest niewielka. Tak jest między innymi w amerykańskim stanie Indiana, którego mieszkańcy usilnie bronią się przed wprowadzeniem czasu letniego, mimo że obowiązuje on we wszystkich pozostałych stanach USA.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 15 62.5%
nie 9 37.5%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!