Czy można umrzeć z przejedzenia?

WP.PL | dodano: 2013-03-20 (11:36) 11 opinii WP.PL Czy można umrzeć z przejedzenia? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Kobieta, która w 1984 roku trafiła do izby przyjęć Royal Liverpool Hospital, miała w swoim brzuchu gigantyczną kolację. Jej pępek został dosłownie wypchnięty na zewnątrz i wyglądała jakby była w bardzo zaawansowanej ciąży. W żołądku kobiety zmieściły się: dwa kilogramy podrobów, stek, dwa jajka, pół kilograma sera, ćwierć kilograma grzybów, kilogram marchwi, kalafior, dwie kromki chleba, dziesięć brzoskwiń, cztery gruszki, dwa jabłka, cztery banany, kilogram śliwek, kilogram winogron i dwie szklanki mleka. Żołądek dzielnie walczył z naporem ponad 9 kilogramów jedzenia, jednak w końcu pękł, a pacjentka zmarła z powodu sepsy. Czy każdy z nas może zjeść tak dużo, żeby spowodowało to śmierć?

Przypadki patologicznego obżarstwa oraz ludzi, którzy „zawodowo” zajmują się pochłanianiem ogromnych ilości jedzenia, przestudiowała Mary Roach, dziennikarka od lat zgłębiająca sekrety ludzkiego organizmu. Jej nowa książka pt. „Gulp” (ang. łyk) ukaże się w USA na początku kwietnia 2013 r.

Normalny żołądek się broni

Przeciętny ludzki żołądek ma pojemność od 1 do 3 litrów i wcale nie tak łatwo jest go rozerwać. Organ, którego podstawową funkcją jest rozdrabnianie pokarmu oraz wstępne trawienie białek i tłuszczów, posiada szereg mechanizmów, które zabezpieczają go przed niebezpiecznym przepełnieniem. Wie o nich każdy z nas. Kiedy zjemy choćby odrobinę za dużo, doświadczamy nieprzyjemnego uczucia przepełnienia. Rozciągnięte ściany żołądka wysyłają sygnał do mózgu, który jest jednoznacznie interpretowany jako hasło „stop”. Po przekroczeniu tej granicy niemal żaden zdrowy człowiek nie jest w stanie dobrowolnie przełknąć ani kęsa więcej. W tym samym momencie następuje też rozluźnienie mięśnia dolnego zwieracza przełyku, co ułatwia wydalenie powietrza z żołądka i może spowodować cofanie się jedzenia do przełyku i wymioty.

To naturalne odruchy zapewniające większości z nas bezpieczne objadanie się. Nie musimy się zastanawiać – nasze ciało mówi, kiedy przestać jeść. Zdarzają się jednak przypadki, w których te mechanizmy zawodzą lub da się je oszukać. Kto jest narażony na śmierć z przejedzenia? Ile może się zmieścić w ludzkim żołądku?

Płukanie żołądka, bulimia i zawody w jedzeniu hot dogów

W 1891 roku do szpitala w Sztokholmie przywieziono mężczyznę, który przedawkował pigułki z opium. Lekarze postanowili więc przeprowadzić, standardowo w takich przypadkach stosowane, płukanie żołądka. Do przełyku ledwo utrzymującego się w pozycji półsiedzącej pacjenta wprowadzili rurę i przez lejek wlewali ciepłą wodę. Kiedy woda wydostawała się z powrotem, ponawiali czynność. Za każdym razem wydawało się, że udaje się wlać nieco więcej wody. Nie wzbudziło to jednak niepokoju, chociaż powinno… Sekcja zwłok mężczyzny wykazała dziesięć równoległych pęknięć w ścianie żołądka. Ten bardzo dobrze udokumentowany przypadek okazał się tak dramatyczny ze względu na zatrucie opium. Działanie leku zablokowało naturalne mechanizmy obronne i żołądek Szweda nie opróżniał się z wody tak, jak powinien. Krótko mówiąc – wymioty nie były efektywne i wpompowywana w żołądek woda rozpychała go coraz bardziej aż do tragicznego finału. Z dokumentacji wynika też, że żołądek pacjenta zaczął „przeciekać” już po czwartym litrze wlanej w niego wody. Potwierdzałoby to opinię, że przeciętnie narząd ten nie jest w stanie zmieścić bez szwanku więcej niż trzy litry jednocześnie.
Żółć produkowana jest przez:

Inne przypadki śmierci z powodu pęknięcia żołądka mają smutny element wspólny. Jest nim wodorowęglan sodu, substancja, która znajduje się w wielu lekach zobojętniających sok żołądkowy. Przy kontakcie z kwasem solnym, ten związek sodu reaguje, wytwarzając dużą ilość gazu (dwutlenku węgla). W pustym lub lekko wypełnionym żołądku spowoduje to najwyżej uciążliwe odbijanie lub wzdęcie. W przypadku patologicznych obżartuchów konsekwencje mogą być o wiele bardziej tragiczne. W swojej nowej książce Mary Roach opisuje m.in. przypadek pewnej trzydziestoletniej bulimiczki z USA. Kobietę znaleziono martwą na kuchennej podłodze, jej brzuch był rozdęty przez ponad 9 litrów słabo przeżutych hot dogów, płatków śniadaniowych, brokułów i napojów. Poza tym znaleziono przy niej pudełko po sodzie oczyszczonej (roztwór sody, czyli właśnie wodorowęglanu sodu, to często stosowany domowy sposób na walkę ze zgagą, która z kolei jest powszechnie znaną konsekwencja przejedzenia).

Żołądki bulimików poddawane są brutalnemu rozciąganiu przez długi czas. Ten swoisty „trening” powoduje, że dochodzi do tak spektakularnych przypadków przejedzenia - zwykły człowiek nie mógłby zjeść aż tak dużo. Nie trzeba jednak cierpieć z powodu bulimii, aby przyzwyczaić żołądek do gigantycznych ilości pożywienia. Na całym świecie popularne są zawody w jedzeniu na czas, w których zwycięża osoba, która zje najwięcej.

W zawodach w jedzeniu na czas biorą udział nawet dzieci. Jeden z takich konkursów, który wygrała nastolatka, odbywał się jesienią w Chinach.

Rekordziści pochłaniają po kilka kilogramów hot dogów w dziesięć minut i żyją. Jak to robią? Zawodnicy tej kontrowersyjnej dyscypliny zwierzyli się Mary Roach, że w dużej mierze zawdzięczają to sile woli i przezwyciężeniu psychicznej blokady po przekroczeniu punktu, w którym organizm broni się przed zjedzeniem kolejnych porcji pokarmu. Twierdzą też, że na skutek długoletniego treningu potrafią rozluźniać żołądek oraz – co szczególnie obrzydliwe – połykać z powrotem cofającą się do przełyku treść pokarmową. To ważne – sędziowie w takich konkursach dyskwalifikują zawodników, którym jedzenie wypływa z ust na zewnątrz (!).

Dołącz do nas na Facebooku!Zachcianki pod kontrolą. Jak opanować pokusę jedzenia?

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 12 70.59%
nie 5 29.41%

Podziel sięOpinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

24
7
~MojoJojo 2013-03-22 (09:59) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 6 godzin i 58 minut temu

Chcesz wiedzieć jak schudnąć 15 kilo w 2 godziny? Mam niezawodną metodę! Stosowana przez ludzi światowej sławy: sportowców, aktorów i polityków. Żadnych ćwiczeń! Żadnych wyrzeczeń w jedzeniu! Bez efektu jojo! Trwały efekt! A więc na czym polega ta cudowna metoda? Utnij sobie nogę! (Zalecam dobrego chirurga). A teraz uwaga! Możesz schudnąć 30 kilo! Wystarczy, że utniesz drugą nogę! Nie musicie mi dziękować! Sprawdźcie to sami!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
8
~chudy 2013-03-22 (09:39) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 7 godzin i 18 minut temu

Schudłem 24,3 i dalej chudne a jem wszystko i pizza i piwo lody słodycze. Trzeba mieć wirusa hiv i waszystko jest jasne :) pozdrawiam

odpowiedz

3
0
~wniosek 2013-03-20 (18:24) 4 lata 6 miesięcy 27 dni 22 godziny i 33 minuty temu

zmarła na własne życzenie. Nawet jeśli żołądek nie daje sygnału - mam dość, to istnieje jeszcze zdrowy rozsądek. PS. "Wielkie żarcie", drugi raz nie dam rady obejrzeć.

odpowiedz

12
6
~Jotgie 2013-03-20 (12:27) 4 lata 6 miesięcy 28 dni 4 godziny i 30 minut temu

Właśnie sobie przeliczyłem, że jak mój syn miał 2 tygodnie - zostałem z nim sam w domu i płakał, więc dałem mu mleko. Wypił 250 ml (liczmy - gram) i jeszcze było mało więc mu "dołożyłem" jeszcze 150 gram. Potem policzyłem, że dałem mu ok. 10% wagi jego ciała. Żona jak wróciła chciał z nim jechać do lekarza na płukanie żołądka, jednak on leżał sobie sapiąc spokojnie w łóżeczko z oczami jak 5-złotówki! Nie wyobrażam sobie, bym był w stanie dzisiaj zjeść 10 kg (niestety) jedzenia!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
2
~agger 2013-03-20 (18:00) 4 lata 6 miesięcy 27 dni 22 godziny i 57 minut temu

Historia Polski też notuje jeden taki przypadek. Otóż, chodzi o naszego króla, który nazywał się Michał Korybut Wiśniowiecki. Nie dośc, że był zadeklarowanym gejem, to żarł na potęgę. Zmarł, po krótkim okresie panowania, właśnie podczas posiłku. Miał podobne objawy podczas umierania, jak te wyżej opisane. No cóż, powinno się jeśc, po to by życ, a nie życ, po to by jeśc.

odpowiedz

0
11
~schudij 2013-03-20 (17:57) 4 lata 6 miesięcy 27 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Schudłem 26 kg nie rezygnująć ze swoich ulubionych posiłków i nie głodując się!Nie rezygnując nawet ze słodyczy! Pozbyłem się bojlera na brzuchu!!Aż człowiek inaczej się czuje. Teraz jestem bardziej pewny siebie.Nie wstydzę sie już wyskoczyć na basen i nie mam tej strasznej zadyszki jak biegałem za autobusem:)nr GG do nich: CZYTERY PIENĆ SJEDEM DWA SZEJŚĆ IEDEN IEDEN ZEERO

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco