Dlaczego plotkujemy?

wp.pl | dodano: 2012-10-22 (10:39) 10 opinii wp.pl Dlaczego plotkujemy? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Czym właściwie jest plotka? Według słownika PWN jest to „niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii”. Jednak im dłużej badaniem tego zjawiska zajmują się naukowcy, tym trudniej jest znaleźć jego jednoznaczną definicję, a sami badacze twierdzą, że plotka nie musi być wcale negatywna lub zawierać informacje nieprawdziwe.

O czym były pierwsze plotki?

Profesor John Hardy z University College London stwierdza na łamach czasopisma New Scientist, że plotkowanie było niegdyś świetnym sposobem na rozpoznanie potencjalnego partnera. Ludzkość ewoluowała z niewielkich skupisk, wręcz wiosek, w których każdy znał każdego. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się kto z kim sypia lub chciałby sypiać, było porozmawianie na ten temat z kimś innym. W ten sposób unikano konfliktów i bezpośrednich konfrontacji w przypadku, gdy potencjalny partner lub partnerka byli już zajęci. Informacje o innych członkach społeczności przekazywane z ust do ust pozwalały również ustalić, kto zajmuje jaką pozycję i ile ma władzy, jednak większość plotek opierała się głównie o sprawy łóżkowe. Dlatego prof. Hardy uważa, że był to istotny czynnik wpływający na efektywne rozmnażanie. Są jednak przesłanki by twierdzić, że plotki mają też za zadanie chronić innych członków grupy.

Plotka chroni grupę

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadził badania, których wyniki opublikowano w Journal of Personality and Social Psychology. Dotyczyły one wpływu plotek na utrzymanie porządku w społeczeństwach. Kiedy widzimy nieuczciwe zachowanie, nasz organizm reaguje przyspieszonym biciem serca, które wraca do normy, gdy tylko mamy możliwość przekazania informacji o oszustwie komuś innemu. Naukowcy tłumaczą, że wynika to z potrzeby chronienia społeczności. To również spadek po naszych praprzodkach, którzy podnosili alarm, gdy zauważali zbliżające się niebezpieczeństwo. Chodziło o to, aby ostrzec innych i według badaczy to właśnie jest powód, dla którego opowiadamy o złym, w naszym mniemaniu, zachowaniu innych ludzi. W ten sposób rozładowujemy swoją frustrację i zaspokajamy altruistyczną potrzebę dbania o bezpieczeństwo innych członków „stada” (a przynajmniej tak było kiedyś).

Hipotezę tę zdają się potwierdzać wyniki eksperymentów Lisy Feldman Barrett i jej zespołu, które ukazały się w czasopiśmie Science. Naukowcy odkryli, że zasłyszane na temat danej osoby negatywne plotki nie tylko wpływają na naszą opinię o niej, ale również sprawiają, że poświęcamy jej znacznie więcej uwagi, zupełnie tak jakbyśmy wiedzieli, że należy ją obserwować z najwyższą czujnością. Dzięki wymianie informacji na temat innych jesteśmy w stanie stwierdzić kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. O ile oczywiście informacje te są prawdziwe.

Psycholog Charles Walker z St. Bonaventure University wykazał, że plotki o zabarwieniu negatywnym rozchodzą się dużo szybciej, niż te pozytywne. Dokonał tego przeprowadzając bardzo prosty eksperyment, który polegał na wypuszczeniu do grupy studentów dwóch informacji, jedna była korzystna dla nich, a druga dotyczyła zaostrzenia kar za łamanie zasad odwiedzin w akademikach. Oczywiście druga wieść rozeszła się w mgnieniu oka. To samo dotyczy oczywiście informacji o innych ludziach. Co ciekawe, aż 60 do 70 proc. plotek ma charakter negatywny, ale tylko wtedy, kiedy plotkujący ma poczucie, że nikt oprócz rozmówcy go nie słyszy ani nie dowie się o jego słowach. Kiedy poprosi się o zapisanie plotki na papierze lub nagranie jej na dyktafon, nagle przybiera ona dużo bardziej neutralny wydźwięk. Dlatego właśnie pomówienia najłatwiej rozchodzą się za plecami głównego zainteresowanego.

Wszystkiemu winna ewolucja

Ciekawy pogląd na genezę plotkowania przedstawił również antropolog Robin Dunbar w swojej książce “Grooming, Gossip, and the Evolution of Language”. Zauważył on, że rozmawianie o innych było nieodłącznym elementem w walce o przetrwanie naszego gatunku. Autor porównuje to do iskania wśród pawianów i innych naczelnych, które w ten sposób nawiązują i podtrzymują relacje z innymi członkami stada.

Dunbar twierdzi, że to ewolucja stoi za plotkami, ponieważ z czasem pierwsi ludzie skupiali się w coraz większe grupy, co wiązało się z brakiem czasu na iskanie, a tym samym na bycie na bieżąco z każdym współplemieńcem. Kiedy tylko wykształcił się język, ludzie nauczyli się rozmawiać o sobie nawzajem, nawet jeśli nie wszyscy bohaterowie konwersacji znajdowali się w pobliżu.

Agata Kukwa

(red.mnd)


Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~kawusia 2012-10-27 (19:41) 4 lata 10 miesięcy 23 dni 12 godzin i 1 minutę temu

plotkarze częściej chorują na paranoję ! NAUKOWO UDOWODNIONE !!!

odpowiedz

10
1
~ada 2012-10-23 (12:39) 4 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Za rozpuszczanie plot w pracy wywalono kilka paniuś. I skończyły się ploty. Szef nie miał dla nich litości.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~patron 2012-10-23 (09:25) 4 lata 10 miesięcy 27 dni 22 godziny i 17 minut temu

Ludzie przyjmują chętnie negatywne opinie o innych, bo to ich samych dowartościowuje i leczy ich kompleksy. Na zastanowienie się czy to co słyszą rzeczywiście jest prawdą są zbyt leniwi, a zdolności do refleksji uczy się w młodym wieku, o ile oczywiście przebywa się w myślącym środowisku. Niestety zło wyrządzone przez plotki jest praktycznie nie naprawialne nawet wówczas gdy wreszcie wszyscy dojdą do wniosku, że zostali wprowadzenie w błąd. Słusznie nasza poetka W.Szymborska powiedziała;- "ludzie głupieją hurtowo ale mądrzeją detalicznie".

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~Klara 2012-10-23 (11:43) 4 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 59 minut temu

Najwiecej plotkuja ci ktorzy sami niedomagaja, obgadujac innych lecza swoje kompleksy .A oszczerstwa sluza do tego aby komus zaszkodzic , wywolywane jest to zazwyczaj przez zadrosc .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~stan 2012-10-23 (10:55) 4 lata 10 miesięcy 27 dni 20 godzin i 47 minut temu

plotki są i będą , gdyż zawsze są tacy którzy chcą zwrócić na siebie uwagę i tym samym dowartościować się , są to najczęściej matołki , którzy nic nie potrafią , ale najlepsze w tym jest to że całe stada naiwnych ludzi wtóruje im i idzie za nimi jak to cielę na rzeż , i tańczą jak im grają , nie dziwię się wrogom , którzy taką sytuację wykorzystują na maxa , ale wielu ludzi wydawałoby się inteligentnych robi to samo . Do takich celów wykorzystuje się młodych matołków , podatnych na wszystko co im się podsunie pod nos . Po prostu temat rzeka i dlatego nie będę się więcej rozpisywał bo szkoda czasu na matołków

odpowiedz

8
2
~Jan 2012-10-22 (15:53) 4 lata 10 miesięcy 28 dni 15 godzin i 49 minut temu

he he kto lubi ten lubi ale prawdziwy facet nie powinien kłapać dziobem tylko trzymać język za zębami

odpowiedz