Epokowe odkrycie polskich naukowców

wp.pl | dodano: 2011-12-14 (22:27) 6 opinii wp.pl Epokowe odkrycie polskich naukowców (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Komórki macierzyste izolowane z poroża jeleni mogą wkrótce wyleczyć wiele dolegliwości – od wypadania włosów po odbudowę kości. Polscy naukowcy z Akademii Medycznej we Wrocławiu podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 8. grudnia we Wrocławskim Parku Technologicznym, zaprezentowali rezultaty swoich badań i omówili ich przyszłe, imponujące zastosowania – informuje RMF FM.

-Wszystko zaczęło się w... internecie – powiedział dr Cegielski reporterowi RMF FM. W trakcie badań trafiłem na ciekawy artykuł o niesamowitych właściwościach poroża jeleni. To jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków. Jego przyrost wynosi nawet dwa centymetry na dobę. To fenomen w świecie biologii, dlatego postanowiłem zbadać właściwości tych komórek - dodał naukowiec.

Poroże jeleni regeneruje się nawet 2 cm na dobę (źr. www.sxc.hu)


Dzięki uprzejmości wrocławskiego zoo, badacze otrzymali próbki poroża kilku jeleni, by móc przeanalizować ich budowę oraz właściwości w swoim laboratorium. Okazało się, że komórki macierzyste (komórki pnia) zlokalizowane w tkance poroża uczestniczą w niepowtarzalnych i niezwykle efektywnych procesach odnowy. Te życiodajne komórki wolniej się starzeją i produkują szereg kluczowych substancji, w tym tzw. czynniki wzrostu. Dzięki temu, tworzą one niezwykle odżywczy koktajl, który można wykorzystać na wiele sposobów. Naukowcy bardzo szybko zdali sobie sprawę, że komórki te mogą pomóc w rozwiązaniu wielu przewlekłych problemów zdrowotnych, na które nie ma obecnie leków.

Po zaledwie dwóch miesiącach wnikliwych i fascynujących badań, naukowcy zdołali stworzyć linię komórkową na podstawie komórek izolowanych z poroża zwierząt. W toku eksperymentów, opracowali optymalne warunki hodowli tej linii i udowodnili, że jej komórki w istocie są komórkami macierzystymi. Linię nazwano MIC-1 na cześć jej twórców - "M" - Marek, "I" - Ireneusz, a "C" - Całkosiński i Cegielski. Cyfra 1 symbolizuje jedyną kobietę w zespole badaczy - dr Elżbietę Gębarowską.

Badacze są pewni, że ich odkrycie już wkrótce znajdzie zastosowania w medycynie. Komórki MIC-1 stanowią, według nich, bazę do produkcji leków i surowców biotechnologicznych. Tłumaczą, że unikalne białka, które produkują oraz fakt, że dynamicznie proliferują (dzielą się) stanowi podstawę ich regeneracyjnych właściwości. W dobie rozwoju medycyny transplantacyjnej i regeneracyjnej, która rozwija się od lat 70. ubiegłego wieku, takie dokonania dają nadzieje na wyleczenie wielu chorób.

Grupa badawcza z Akademii Medycznej we Wrocławiu przewiduje, że terapia z zastosowaniem linii MIC-1 pomoże w regeneracji szeregu tkanek – mięśniowej, nabłonkowej, chrzęstnej oraz kostnej. Szczególne nadzieje wiążę się z odbudową tkanki chrzęstnej i kostnej. Komórki MIC-1 mają stymulować komórki chorej tkanki pacjenta do regeneracji, stanowiąc dla niej rusztowanie oraz źródło już wspomnianych „zbawiennych” czynników wzrostu.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 7 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tyr 2012-11-14 (06:02) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Kraj szykuje się do wojny bo wydaje więcej na zbrojenia niż na oświatę i naukę, a wy o jeleniach?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Grzegorz Oloś 2012-03-19 (20:09) 5 lat 6 miesięcy 11 godzin i 34 minuty temu

Tu nie komórki należy badać czy hodować - bo z nich żadnego pożytku w ludzkim ustroju nie będzie. Tu trzeba zbadać jakie białka ( i jakie geny) kryją się za tym fenomenem. Potem inżynieria genetyczna, sprawdzić czy to da się zrobić u myszy, psów, naczelnych i wreszcie ludzi. Długo to będzie i wyboista droga... Powodzenia.

odpowiedz

2
0
~cv1 2012-01-23 (00:31) 5 lat 7 miesięcy 28 dni 7 godzin i 12 minut temu

Tylko jakoś z wcieleniem jest gorzej bo hamują to koncerny farmaceutyczne

odpowiedz

2
0
~Majkel 2011-12-30 (21:32) 5 lat 8 miesięcy 20 dni 10 godzin i 11 minut temu

Jest tyle do odkrycia Np.sztuczna wątroba , trzustka , zęby żeby ludziom odrastały albo wyrastały nowe jest tyle do odkrycia że ludziom, naukowcom życia brakuje żeby ciało ludzkie poznać do końca

odpowiedz

2
1
~Poyu 2011-12-22 (10:16) 5 lat 8 miesięcy 28 dni 21 godzin i 27 minut temu

Pani Paulino, ani słowem nie wspomniała Pani, że hodowle komórek macierzystych z poroża jelenia są dobrym wyjściem ze względu na brak sprzeciwu obrońców praw człowieka, etyków i Kościoła Katolickiego. A jest to największy plus tego typu hodowli (z poroża jelenia), gdyż już od dawna prowadzi się inne hodowle komórek macierzystych. Z tym że są inne problemy, takie jak zgodność tkankowa, o której Pani wspomniała, a na co naukowcy jeszcze recepty nie znaleźli w przypadku komórek macierzystych jelenia, więc nie ma się czym ekscytować. "komórki wolniej się starzeją i produkują szereg kluczowych substancji, w tym tzw. czynniki wzrostu." Większość komórek wytwarza czynniki wzrostu. Bez nich po prostu ulegałyby apoptozie. Też mi odkrycie....

odpowiedz