Hipnotyzujący strażacy

WP.PL | dodano: 2013-06-28 (10:58) 16 opinii WP.PL Hipnotyzujący strażacy (fot. Fotolia.com)
  A A A
Hipnoza budzi ciekawość badaczy od XVIII wieku. Po wielu latach badań naukowcy doszli do wniosku, że jest to stan psychicznym, w którym znacznie zwiększa się podatność na sugestie. Wbrew obiegowej opinii wykorzystanie tej metody nie musi ograniczać się wyłącznie do terapii za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychologa, lecz może pomagać poszkodowanym jeszcze na miejscu wypadku.

Osoba w stanie hipnotycznym funkcjonuje jak we śnie, jednak cechuje się pewnym poziomem świadomości, zupełnie innym niż podczas normalnego stanu. Co ciekawe, nie wszystkich można wprowadzić w stan hipnozy, a jest to ściśle związane z wyjściową podatnością na sugestie – im niższa tym trudniej kogoś zahipnotyzować.

Wyniki badań opublikowanych na łamach czasopisma International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis wskazują, że hipnoza wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu u 75 proc. badanych pacjentów. Odkrycia te zdają się potwierdzać inne eksperymenty badaczy zajmujących się hipnozą, którzy donoszą o łagodzącym ból wpływie hipnozy na osoby z ciężkimi poparzeniami czy otwartymi ranami, a nawet podczas pielęgnacji kobiet po porodzie.

Jak podaje serwis medicalxpress.com elementy hipnozy mogą okazać się przydatne dla strażaków, którzy często spotykają się z ofiarami wypadków, pożarów czy katastrof budowlanych. Brygada strażacka z francuskiej Alzacji testuje obecnie techniki oparte na hipnozie, które mają pomóc osobom znajdującym się na miejscu wypadku. Ofiary traumatycznych wydarzeń znajdują się w różnym stanie emocjonalnym, jednak najważniejsze jest, aby zachowały spokój. Hipnoza ma pomóc strażakom w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym oraz w zmuszeniu go do stosowania się do poleceń.
Jakie osoby są podatne na hipnozę?


Podczas akcji ratowniczej niezwykle ważne jest współpraca pomiędzy ratownikami a ofiarami, co znacznie utrudnia szok, w którym znajdują się ranni. Wprowadzenie ich w stan zwiększonej podatności na sugestie powinno nie tylko ułatwić pracę ratowników, ale również zwiększyć szanse na przetrwanie

Hipnozą interesowało się także wojsko. Jak wynika z raportów ujawnionych przez The Black Vault, amerykańskie służby próbowały znaleźć zastosowania hipnozy dla armii zarówno w celach militarnych jak i podczas szkolenia samych żołnierzy. Wieloletnie eksperymenty, których zasady etyczne budzą wiele wątpliwości, doprowadziły mundurowych do stwierdzenia, że stany hipnotyczne nie należą do najprzydatniejszych narzędzi na polu walki. Zaprzestano też prób wykorzystania hipnozy do kontroli umysłu, mimo że wiązano z nią spore nadzieje podczas przesłuchań.

Hipnoza niczym lek

Hipnoza w naturalny sposób pierwsze zastosowania znalazła w psychoterapii. Terapeuci twierdzą, że mogą dzięki niej dotrzeć do skrywanych na co dzień zakamarków świadomości pacjenta. Hipnoterapia pomaga leczyć depresję, lęki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu oraz stres pourazowy. Jej wykorzystywanie do celów terapeutycznych dozwolone jest tylko dla terapeutów z dyplomem lekarskim lub psychologicznym. Nie trzeba mieć natomiast szczególnych uprawnień, aby za pomocą hipnozy pomagać ludziom w rzucaniu palenia lub pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Instrukcje stosowania hipnozy w leczeniu syndromu jelita drażliwego ukazały się nawet w instrukcjach dla lekarzy w Wielkiej Brytanii. Ma to być sposób na wspomaganie leczenia farmakologicznego oraz substytut znieczulenia.

Coraz więcej kontrowersji budzi natomiast stosowanie hipnozy w psychoterapii, gdzie podejrzewa się traumę przeżytą w dzieciństwie przez pacjenta. Stan hipnotyczny ma w tym wypadku pomagać lekarzowi odkryć zatarte wspomnienia z przeszłości. Jednak naukowcy zrzeszeni w dwóch dużych, amerykańskich stowarzyszeniach American Medical Association oraz American Psychological Association uważają, że technika ta może być bardzo niebezpieczna. Powodem protestów przeciw hipnozie w leczeniu traumy z dzieciństwa jest brak jakichkolwiek dowodów na to, że przywoływane wydarzenia są prawdziwe, a nie zostały wygenerowane przez pacjenta pod wpływem sugestii terapeuty.

Rozwój neurobiologii i neuropsychologii pozwolił na analizę aktywności obszarów mózgu osób zahipnotyzowanych. Nie udało się znaleźć konkretnych sygnałów, spójnych dla wszystkich badanych, które można by przypisać stanowi hipnozy. Podważa to w znacznym stopniu twierdzenia na temat jej rzeczywistego wpływu na nasz mózg i budzi coraz więcej krytyki ze strony sceptyków.

Agata Kukwa,WP.PL
(red.adu)


Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 4 50%
nie 4 50%

Podziel sięOpinie (16)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Marek 2013-07-01 (08:30) 4 lata 4 miesiące 21 dni 3 godziny i 38 minut temu

Hipnotyzer tusk zahipnotyzowal caly Narod,siedza jak barany,jeszcze becza ale sa POsluszne.

odpowiedz

0
1
~ew 2013-07-01 (06:38) 4 lata 4 miesiące 21 dni 5 godzin i 30 minut temu

Ludzie, dwa razy się zastanówcie, zanim zdecydujecie się na hipnoterapię! Hipnoza może bardzo zaszkodzić, całkowicie zmienić twoją osobowość, sposób myślenia. Będziesz już kimś innym, ale nie będziesz sobą. Ci tzw. lekarze, używający hipnozy kierują się własnym osądem, bardzo często się mylą i kierują złą diagnozą!

odpowiedz

0
2
~Enmerkar 2013-07-01 (03:13) 4 lata 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 55 minut temu

Najwyraźniej to działa tylko u osób wierzących w nią, podobnie jak z duchami i krasnoludkami. Moim zdaniem hipnoza to jedna wielka bzdura.

odpowiedz

9
1
~barbara 2013-06-30 (10:35) 4 lata 4 miesiące 23 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

Hipnoza to jest zaprogramowanie umysłu .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
14
~Sara 2013-06-30 (09:52) 4 lata 4 miesiące 23 dni 2 godziny i 16 minut temu

Test = Osoby podatne na sugestię to przeważnie niewierzący,lub mało znający P.Święte.Zło ma do nich wtedy większe dojście, tzw kanał.Przestrzegam wszystkich przed takimi praktykami !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

7
1
~aneta32 2013-06-30 (17:51) 4 lata 4 miesiące 22 dni 18 godzin i 17 minut temu

Nigy wiecej hipnozy. Raz dalam sie na to nabrac i sie podobno calkowicie skompromitowalam. Nigy bym takich rzeczy nie mowila na rzezwo jak w hipnozie i nie robilabym. Nigdy wiecej. Znajomi poznali moje sekrety, o ktorych nawet maz nie wiedzial.

odpowiedz

8
11
~Gizmo 2013-06-30 (17:44) 4 lata 4 miesiące 22 dni 18 godzin i 24 minuty temu

Z moich obserwacji wynika, że bardziej niebezpieczne dla psychiki jest permanentne uczestnictwo w szopkach kościelnych.

odpowiedz

3
8
~Ola 2013-06-30 (14:56) 4 lata 4 miesiące 22 dni 21 godzin i 12 minut temu

Poddalam sie hipnozie parokrotnie :) jest tto cos niesamowitego ,wstalam z krzesla jak nowo narodzona, bardzo mi pomogla na wiele schorzen.Jak tylko bede miala okazje znowu sie jej poddam bo to cos wspanialego. Bzdura jest to ,ze podczas hipnozy spisz i nie wiesz co sie z Toba dzieje .Umysl jest caly czas swidomy wszystkiego i hipnotyzer nie jest w stanie nic zrobic czegoTy nie chcesz

odpowiedz

22
1
~medialny syf 2013-06-30 (12:30) 4 lata 4 miesiące 22 dni 23 godziny i 38 minut temu

Hipnozę to na bieżąco mają dzieci oglądające MTV i VIVĘ oraz to co uznaje się za modne i zachowanie cool. Reklamy i iny stf także czasem korzysta z hipnotyzujących form mowy lub obrazu to też bywa, że jest w internecie.

odpowiedz

11
2
~Tatienne11 2013-06-30 (11:49) 4 lata 4 miesiące 23 dni i 19 minut temu

Caly art jest pozytywny ale oczywiscie Wp musialo strzelic tytul Hipnoza jest niebezpieczna. Zaczynam myslec, ze Wp jest zalosna mieszanina zlej negatywnej energii i wrecz niebezpiecznym manipulatorem.

odpowiedz