Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1104 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1057 94.8%
nie 58 5.2%

Podziel sięOpinie (1104)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Kaco 2014-07-21 (08:21) 2 dni 1 godzinę i 40 minut temu

nie ważne ile razy próbujecie próbujcie bo bez prób nie ma efektów

odpowiedz

2
0
~Bartass 2014-07-13 (09:40) 10 dni i 21 minut temu

Witam, mam 31 lat, a paliłem 16. Dziś mija piąta doba jak nie palę, a paliłem 2,5 paczki dziennie, na mój nałóg wydawałem średnio 850-900 zl miesięcznie. Wspomagam się Desmoksanem i chociaż w dalszym ciągu odczuwam duży głód nikotynowy to jednak w znacznym stopniu ten środek go redukuje ;-) Mam nadzieję że przetrwam pierwsze 3 miesiące, potem już z górki ;-)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
12
~keram65 2014-02-10 (23:30) 5 miesięcy 12 dni 10 godzin i 31 minut temu

Palę od ponad 34 lat..I chyba nie przestanę. Owszem przemawiają do mnie lepszy oddech, powonienie, kondycjaryzyko zawału etc...Tylko czy ktoś przeprowadzał WIARYGODNE badania nad statystykami zgonów po rzuceniu palenia po 50-ce przy intensywności ponad 30 papierosów przez ponad 30 lat?!! Wg mnie substancje w papierosach trują. Ale trują nie tylko zdrowie,ale również usypiają/trują elementy szkodzące naszemu organizmowi! (Tak jak chemioterapia, radioterapia itp, itd). Nie wiem jaki jest odsetek procentowy poprawy zdrowia i jego pogorszenia po odstawieniu fajek ale oto kilka przypadków z tzw. autopsji... Kolega z pracy rzucił palenie zdnia na dzień....Po dwóch latach zmarł na raka mózgu. Moja mama ruciła palenie w wieku 60 lat. Po czterech latach zmarła z powodu tętniaka. Mój teściu rzucił palenie w wieku 65 lat. Po trzech latach zmarł na chłoniaka złośliwego. Moja znajoma rzuciła palenie w wieku 44 lat. Boryka się z problemami wzroku, słuchu po roku od rzucenia- wcześniej nic jej nie dolegało podobnie jak wcześniej wymienionym... Kora (Olga) Jackowska też rzuciła palenie i co?... Większość powie to od papierosów, ale nie o to mi chodzi... Paliłem długo i dużo. Rzucę palenie i co?... Co na to szanowni lekarze? Dziękuję za opinie typu: "wiem wszystko bo wiem", lub " jestem Polakiem, a każdy Polak to lekarz..." Oszołomom za rady dziękuję i życzę zdrowia (również psychicznego).

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
1
~asia 2014-07-09 (21:02) 13 dni 12 godzin i 59 minut temu

Ja równiez jestem w trakcie kolejnego rzucania palenia.Nie palę od 4 tyg ale nadal w mojej głowie 100 razy dziennie pojawia się papieros.Mam ochotę zapalic (czasem nawet bardzo)ale szkoda mi tych męczarni które juz są za mną.. .Desmoxan jest najlepszy przy rzucaniu.Juz po 3 dniach nie ciagnęło mnie do palenia i nawet nie byłam nerwowa jak zawsze przy rzucaniu.Na spokojnie przezyłam pierwsze dni a potem samo poszło.Trzymam kciuki za wszystkich rzucających :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~krysia 2014-05-04 (09:09) 2 miesiące 19 dni i 52 minuty temu

Po 17 latach palenia postanowilam rozstac sie z nałogiem.Kupilam desmoxan,nastawilam sie psychicznie że juz nigdy nie zapale i narazie nie pale 3tygodnie.Nie zauwazylam kiedy przestalam rano kaszleć,mąż mi zwrócił uwage że juz nie cherlam.Nie śmierdzą mi ubrania.Mam wiecej kasy.Przestalam palic bo zle sie czułam,zle mi sie oddychalo i potrzebowalam coraz wiecej papierosów.Zawsze bez papierosow bylam nerwowa a teraz jestem spokojna i szczęśliwa.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~ygloo 2014-07-09 (10:15) 13 dni 23 godziny i 46 minut temu

3 dni temu zacząłem 4 miesiąc bez papierosa. Jesuuuuu jak mi się chce palić!!! palę od 22 lat. To moje 3 poważne podejście. Pierwsze bylo 18 lat temu przed urodzeniem córki - wróciłem po 6 miesiącach Drugie - 4 lata temu - wróciłem po 4 miesiącach Chyba ten 4 miesiąc jest najgorszy. No taką mam chęć na papierosa że aż mi ślinianki ślinią ..... Ale cóż, wytrzymam, teraz mi po prostu szkoda zapalić. Mimo że jestem z tych, dla których palenie było przyjemnością. Trzymajcie kciuki. PS. o dziwo obecnym motywatorem rzucenia byla ... depresja

odpowiedz

9
4
~kasia 2014-04-28 (09:16) 2 miesiące 25 dni i 45 minut temu

3 miesiące temu rzuciłam palenie ,czuję się fatalnie,bardzo boli mnie żołądek,dlaczego?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
1
~lik 2014-07-06 (19:03) 16 dni 14 godzin i 58 minut temu

Rzuciłem palenie,zacząłem pić

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~BeRGoL 2014-07-06 (23:52) 16 dni 10 godzin i 9 minut temu

Jestem super nałogowcem. Paliłem 60 dziennie. Rzuciłem po 17.latach - polecam Desmoxan.

odpowiedz

4
0
~amag 2014-07-04 (18:12) 18 dni 15 godzin i 49 minut temu

Tak czytam wasze komentarze i też rzucam w tej chwili może mi się uda no bo ile można się truć

odpowiedz

3
0
~renè 2014-06-29 (15:34) 23 dni 18 godzin i 27 minut temu

Zaczelam popalac w wieku 14-15 lat, a gdy skonczylam 20 to juz palilam wszedzie bez ukrywania sie, nawet cala ciaze palilam. Probowalam 2 razy zerwac z nalogiem, ale niestety bez efektu. Myslalam, ze tak juz zostanie, ze umre z fajka w zebach. W zeszlym roku od maja nagle zaczelo sie cos ze mna dziac. Kolatania serca bez powodu, zlewne poty, zawroty glowy, skoki cisnienia, ucisk w klatce i uczucie duszenia sie. Zaczelam robic badania, kilka razy wyladowalam na pogotowiu. Bardzo si balam o swoje zdrowie i zycie, zwlaszcza ze mam male dzieci. Nie moge umrzec- pomyslalam wtedy. I wiecie co? Pierwsze co mi przyszlo do glowy to te cholerne fajki. Pomyslalam sobie, ze nie moze tak byc, mam dzieci, musze byc zdrowa. Itak ze strachu o swoje zdrowie powoli zaczelam mniej palic. Stopniowo zmniejszalam ilosc papierosow az doszlam do 2 dziennie. Kie edys pomyslalam sobie, ze wystarczy. Nie maja zadnego znaczenia 2 fajki dziennie. Od 3 pazdziernika 2013 nie pale. Nie zapalilam ani jednego papierosa. Co dziwne nie chce mi sie palic. Zapach dymu nie robi na mnie zadnego wrazenia, wrecz smierdzi. Okazalo sie, ze moje zle samopoczucie bylo wynikiem nerwicy lekowej i atakow paniki ale mimo wszystko nie chce juz palic. Przytylam, bo wszystko lepiej teraz smakuje, ale juz zabralam sie za diete i ruch. To moj wielki sukces. Zrozumialam, ze zdrowie jest najwazniejsze, ze powinnam dbac o siebie a nie niszczyc sie. Za pieniadze wydawane na papierosy kupuje sobie w nagrode co miesiac albo dobry kosmetyk, albo ciuch. Fajnie jest tez uczucie wolnosci jakie mam od kiedy nie pale. A w sumie palilam 25 lat. Mysle, ze nie ma lepszego leku jak wlasna wola...i troche strachu jak w moim przypadku.

odpowiedz

3
0
~Chwalę się 2014-06-18 (12:30) 1 miesiąc 4 dni 21 godzin i 31 minut temu

Paliłam przeszło 15 lat, jakoś tak zleciało. Myślenie o dziecku które chciałabym mieć, sprawiło, że wzięłam się za siebie. Chciałam profesjonalnej pomocy a nie żadne czary mary. Dlatego wybrałam seminarium Allen Carr Easyway. Działają od dwudziestu lat, w Polsce od iluś, zwracaja pieniadze jesli sie nie rzuca. Rewelacja! To jest to. Poszłam w ślady tych gwiazd, rodzimych i zagranicznych, w końcu nie mogą się mylić :) Ni e palę już od pół roku, staram się od dziecko. Jest dobrze. Nie przytyłam ani grama, wiedziałam co będzie się ze mna działo, itd. Wspaniala metoda!

odpowiedz

0
0
~SuicideSilence 2014-06-17 (15:47) 1 miesiąc 5 dni 18 godzin i 14 minut temu

Ja w końcu powiedziałam sobie DOŚĆ i nie palę 18 dzień. Paliłam ponad 2 lata, niby to nie było tak długo ale zdążyłam się silnie uzależnić. Teraz czuję się znacznie lepiej, nawet schudłam 2kg :P pomogła mi silna wola oraz to, że codziennie czytałam w internecie o szkodliwości palenia, oglądałam te paskudne obrazki zniszczonych płuc itp. ;) życzę każdemu powodzenia i wyjścia z nałogu.

odpowiedz

2
3
~mk84 2014-05-07 (22:47) 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 14 minut temu

Ja palę 3-6 papierosów dziennie, 2 paczki na tydzień w każdym razie, a i tak nie mogę się odzwyczaić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~kris.babka 2014-06-10 (07:40) 1 miesiąc 13 dni 2 godziny i 21 minut temu

Ja od wczoraj nie pale... paliłem od 13 roku życia.. dzisiaj mam 24lata, i poniżej 2 paczek nieschodziłem od 18r..... ze względu na finanse i zdrowie, postanowiłęm rzucić palenie... i co pomaga? mi DESMOXAN ANI TABEX NIE POMÓGŁ, paliłem, jadłem tabletki i nic.... udałem się w zeszłym tygodniu na odtrucie falami elektromagnetycznymi- fajna sprawa wychodzisz i nie masz ssania na fajke, ale nawyki zostają a przy mocnych uzależnieniach i odruchowe ssanie na fajke jest.... mi pomogło na 5h, ale dużo ludzi chwali tę metodę i nie pali dzięki niej.... a mi szczerze pomógł kac po grillu, zamulony leżałem wczoraj ani jeść ani palić.... mówię spróbuje wytrzymać, i najgorszy moment po południu kiedy kac przeszedł, a jarać się chciało, ale wmawianie sobie dam rade, to bedzie twój 1 dzień od 11 lat bez fajki... okazalo się sukcesem.... jestem nerwowy, przejaw braku nikotyny wyrwał mnie ze snu o 5h za wcześnie....ale licze żę to przejdzie

odpowiedz

5
0
~Sivane z Lublina 2014-06-09 (10:38) 1 miesiąc 13 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Czy wy tez odnosicie wrazenie, ze wiekszosc komentarzy pod tym artykulem to reklama tabletek?

odpowiedz

8
2
~ferdek k. 2014-04-18 (15:09) 3 miesiące 4 dni 18 godzin i 52 minuty temu

jak to czytam to mi ..............ja palę ponad 20 lat,na dzień dzisiejszy do 2 paczek dziennie i co powiecie???Rekord w rzucaniu 1 dzień.To jest silna wola cooo?Jak bym wytrzymał jeden tydzień to bym nie palił z szacunku dla samego siebie że tyle wytrzymałem...POMOCY!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

5
2
~Alex 2014-04-20 (13:49) 3 miesiące 2 dni 20 godzin i 12 minut temu

Napiszę krótko: Desmoxan + zwykła aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu (spacer, bieganie, rower, pływanie). Nie palę ponad rok (paliłem 7 lat, 20+ fajek dziennie), nigdy przez ten czas mnie nie ciągnęło do papierosów. Nie rzucaj od razu. Daj sobie czas, dojrzej do tej decyzji, zaplanuj dokładnie moment rozpoczęcia kuracji (najlepiej wiosna, lato), przemyśl, na co wydasz zaoszczędzone pieniądze i zacznij to robić. To wystarczy. Powodzenia!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~renia21 2014-06-02 (19:48) 1 miesiąc 20 dni 14 godzin i 13 minut temu

Tabletki Desmoxan pomagają ale bez silnej woli to rzucenia palenia się obejdzie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Piotr 2014-06-02 (18:37) 1 miesiąc 20 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Rzuciłem palenie 5 godzin temu i już nigdy nie zapalę, a paliłem tylko 11 lat więc myślę, że się uda:)

odpowiedz