Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1187 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1103 94.76%
nie 61 5.24%

Podziel sięOpinie (1187)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~ygloo 2014-07-09 (10:15) 6 miesięcy 16 dni 21 godzin i 6 minut temu

3 dni temu zacząłem 4 miesiąc bez papierosa. Jesuuuuu jak mi się chce palić!!! palę od 22 lat. To moje 3 poważne podejście. Pierwsze bylo 18 lat temu przed urodzeniem córki - wróciłem po 6 miesiącach Drugie - 4 lata temu - wróciłem po 4 miesiącach Chyba ten 4 miesiąc jest najgorszy. No taką mam chęć na papierosa że aż mi ślinianki ślinią ..... Ale cóż, wytrzymam, teraz mi po prostu szkoda zapalić. Mimo że jestem z tych, dla których palenie było przyjemnością. Trzymajcie kciuki. PS. o dziwo obecnym motywatorem rzucenia byla ... depresja

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Aga 2015-01-23 (14:55) 2 dni 16 godzin i 26 minut temu

Witam! Mi dzisiaj mija równy tydzień od kiedy nie pale. Nie ukrywam, że długo paliłam aż 12lat paczkę papierosów miałam góra na dwa dni. Myślałam nieraz o rzuceniu palenia ale jakoś zawsze do tego wracałam po prostu nie miałam silnej woli... Dopiero zaczęłam nad tym poważnie myśleć kiedy mój mąż na święta do prezentu dokupił mi tabletki "Desmoxan" nie robię tutaj żadnej reklamy dla tej firmy chce tylko wyrazić swoją opinie. Pewnego dnia podjęłam decyzje że koniec z papierosami zmotywowałam się i zaczęłam kuracje. O dziwo te tabletki bardzo mi pomogły brałam (i biorę) je przez cały czas. Ostatnio wzięłam tylko jedną rano chciałam je odstawić i rzucić palenie bez ich pomocy ale niestety wieczorem nie mogłam wytrzymać bez papierosa. Nie wiem jak będzie gdy kuracja mi się skończy gdy pudełko od tabletek okaże się puste ale mam nadzieje że już do tego świństwa nie wrócę. Teraz codziennie ćwiczę i biegam, czuje się zupełnie, lepiej. Życzę powodzenia tym, którzy podjęli taką decyzje jak ja :)

odpowiedz

0
0
~Olo 2015-01-19 (08:40) 6 dni 22 godziny i 41 minut temu

Jedna wielka ściema. Skutki palenia mogą być zmniejszone, ale nie zniwelowane=usunięte.

odpowiedz

15
5
~byłypalacz 2014-10-17 (18:03) 3 miesiące 8 dni 13 godzin i 18 minut temu

Widzę że niektórzy tutaj mają jakiś interes w reklamowaniu Desmoxanu, tabexu i innych placebo. Ludzie nie dawajcie się robić w konia tym naciągaczom udającym w komentarzach byłych palaczy, którym te specyfiki pomogły. Uwierzcie mi, do rzucenia palenia nie potrzebujecie niczego oprócz silnej woli. Paliłem półtorej paczki dziennie przez 14 lat i byłem naprawdę silnie uzależniony. Gdy skończyły mi się papierosy, po dwóch godzinach chodziłem już po ścianach. Potrafiłem ubrać się o 2 w nocy i zasuwać na piechotę kilka przecznic na stację benzynową po fajki, bo nie mogłem wytrzymać do 7 rano gdy otwierali sklep pod domem, w którym na dodatek zapłaciłbym mniej. Palenie rzucałem w naprawdę trudnych warunkach. Wszyscy moi ówcześni znajomi (co do jednego) palili papierosy. Paliła również moja rodzina z którą mieszkałem. Z powodu tych utrudnień fajki udało mi się rzucić dopiero za czwartą czy piątą próbą. Niedługo mija 8 lat od ostatniego wypalonego przeze mnie papierosa. Życzę wam powodzenia w walce z nałogiem i niech moc będzie z Wami :-).

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

19
17
~keram65 2014-02-10 (23:30) 11 miesięcy 15 dni 7 godzin i 51 minut temu

Palę od ponad 34 lat..I chyba nie przestanę. Owszem przemawiają do mnie lepszy oddech, powonienie, kondycjaryzyko zawału etc...Tylko czy ktoś przeprowadzał WIARYGODNE badania nad statystykami zgonów po rzuceniu palenia po 50-ce przy intensywności ponad 30 papierosów przez ponad 30 lat?!! Wg mnie substancje w papierosach trują. Ale trują nie tylko zdrowie,ale również usypiają/trują elementy szkodzące naszemu organizmowi! (Tak jak chemioterapia, radioterapia itp, itd). Nie wiem jaki jest odsetek procentowy poprawy zdrowia i jego pogorszenia po odstawieniu fajek ale oto kilka przypadków z tzw. autopsji... Kolega z pracy rzucił palenie zdnia na dzień....Po dwóch latach zmarł na raka mózgu. Moja mama ruciła palenie w wieku 60 lat. Po czterech latach zmarła z powodu tętniaka. Mój teściu rzucił palenie w wieku 65 lat. Po trzech latach zmarł na chłoniaka złośliwego. Moja znajoma rzuciła palenie w wieku 44 lat. Boryka się z problemami wzroku, słuchu po roku od rzucenia- wcześniej nic jej nie dolegało podobnie jak wcześniej wymienionym... Kora (Olga) Jackowska też rzuciła palenie i co?... Większość powie to od papierosów, ale nie o to mi chodzi... Paliłem długo i dużo. Rzucę palenie i co?... Co na to szanowni lekarze? Dziękuję za opinie typu: "wiem wszystko bo wiem", lub " jestem Polakiem, a każdy Polak to lekarz..." Oszołomom za rady dziękuję i życzę zdrowia (również psychicznego).

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~akela 2015-01-05 (11:29) 20 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Palenie nas niszczy, to fakt. Paliłem prawie 40 lat, niedawno pozbyłem się nałogu, nieważne przy jakim wspomaganiu. Nie mam zwiększonego łaknienia, dym papierowsowy mi nie przeszkadza. Prowadze aktywny tryb życia. NATOMIAST choruje, łapię infekcje górnych dróg oddechowych, potem zapalenia oskrzeli itp komplikacje. Kaszlę potwornie. Teraz mam zapalenie płuc. Czy to jest normalna reakcja organizmu ? Czym się wzmocnić ?

odpowiedz

11
1
~Franek2222 2014-11-17 (20:21) 2 miesiące 8 dni 11 godzin i 1 minutę temu

W moim przypadku rzucenie palenia wyglądało tak: był rok 1996 31 grudnia prywatka popijanie wódeczki, za kołnierz nie wylewam .Paliłem dziennie około 3 paczek dziennie, moje palce wyglądały jakby mi się papier toaletowy przedarł. godzina 24 życzenia noworoczne poinformowałem obecnych , że wypalam ostatnią fajkę pokoju z wszystkimi. Reakcja była taka, że w tym samym czasie wszyscy ze śmiechu leżeli na podłodze. Powiedziałem sobie NIE. Przez pierwsze trzy miesiące stałem obok siebie ale udało się nie palę 18-ty rok. A tak naprawdę znaczny wpływ na tą decyzję miał w film o raku krtani . Udało się . Teraz muszę sobie poradzić z alkoholem bo stracę całą rodzinę , i wiem ,że z moim charakterem muszę zrobić to sam. Pozdrawiam wszystkich

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

28
3
~Sivane z Lublina 2014-06-09 (10:38) 7 miesięcy 16 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Czy wy tez odnosicie wrazenie, ze wiekszosc komentarzy pod tym artykulem to reklama tabletek?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
0
~magdalena19841 2014-11-20 (12:18) 2 miesiące 5 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Hej!!! Mam 30 lat paliłam od 15 roku życia dziś jest czwart dzień bez papierosa próbowałam już setki razy rzucić raz nie paliłam nawet dwa tygodnie i znów wróciłam do nałogu rzucałam na różnych specyfikach tabletki,gumy, cukierki ale jednak najważniejsza jest silna wola ja chcę udowodnić wszystkim niedowiarkom że potrafię nie palić są chwilę kiedy jest naprawdę ciężko ale siadam i mówię sobie będziesz piękna będziesz pachnieć i bardzo chcę przytyć mam taką nadzieję że bez fajek tak właśnie się stanie ponieważ wcześniej było rano tak pierwsze kroki do kuchni wstawiać wodę na kawę i papieros a teraz wstaję myję zęby robię kawkę a do kawki dwa ciastka kruche z jabłkiem mam nadzieję że mi się uda narazie to jest moim marzeniem nie palić nie palić nie palić!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~izostar 2014-10-18 (17:41) 3 miesiące 7 dni 13 godzin i 40 minut temu

Hej , nie palę od wczoraj i zaczął się najgorszy okres odstawienny , problem ze snem, łomoty w sercu i wszechogarniający niepokój. KIEDY TO MINIE??

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

17
0
~borys 2014-11-05 (21:51) 2 miesiące 20 dni 9 godzin i 30 minut temu

Rzucanie palenia jest banalnie proste, robiłem to już z 200 razy więc wiem co mówię. Aleeee po ośmiu latach palenia powiedziałem sobie dość rzucania - robię to ostatni raz. Wypaliłem ostatniego, jak zwykle pysznego i niezwykle aromatycznego szluga (szkoda, że tylko te ostatnie smakowały tak dobrze) i poszedłem spać. Rano wstałem i nie palę i tak już trzeci tydzień. Desmoksany, tabexy i inne prochy są dla mięczaków - prawdziwi twardziele nie palą. Trzymcie się expalacze, wolni od nikotyny i szczęśliwi ludzie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~Jestem Gość 2014-11-13 (22:15) 2 miesiące 12 dni 9 godzin i 6 minut temu

Witam, Nie palę dwa
Witam, Nie palę dwa miesiące. Od 5 dni leci trzeci miesiąc. Paliłem 18 lat około 25 paczek w miesiącu - wychodzi prawie paka na dzień. Zacząłem po dwóch tygodniach biegać i biegam do dzisiaj. Chyba już nie zapalę, szkoda mi tego okresu zmarnować. Posiłkowałem się desmoxsanem, który brałem 1,5 tyg. Zawsze przy rzucaniu palenia brałem jakieś tabletki, żułem gumy z nikotyną lub plastry przyklejałem. Najdłużej nie paliłem właśnie dwa miesiące i przez głupotę wracałem znowu. Teraz się zawziąłem . Ludzie rzucajcie fajki i uprawiajcie sport od razu bo inaczej będzie kicha. Bieganie cholernie motywuje do tego zmieniłem dietę i przytyłem tylko 2 kg od momentu rzucania. Jak widzę osobę palącą to uciekam bo dym pachnie zachęcającą :) Moja metoda którą polecam jest banalna: wspomagacze na początek (plastry też są dobre) + po dwóch tygodniach uprawianie sportu i unikanie jak ognia... palaczy :) Na razie mnie nie ciągnie.. no i odkładam 300 zł na funduszach bankowych - z tego co czytałem po 10 latach systematycznego niepalenia będzie na nowy samochód. Sprawdzę i napiszę za 10 lat czy dało radę uzbierać :) Życzę wszystkim powodzenia w rozstaniu z nałogiem.

odpowiedz

3
1
~Iro 2014-11-05 (13:37) 2 miesiące 20 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Prosta metoda na rzucenie: Wyznacz dzien na zucenie palenie jakies 2 tygodnie naprzod (budowanie sily psychicznej) i mysl o tym codziennie czytaj o ludziach z rakiem itd o kasie Upij sie okropnie dzien przez zuceniem zeby miec kaca giganta na drugi dzien na kacu nie chce sie palic fajki nie smakuja. Napisz na lodowce ze jestes niudacznikiem zyciowym i miernota jak zapalisz ponownie i jak zapalisz ponownie to niech splonie twoj dom a ty umzyj. Jak ci sie chce palic idz do lodowki i czytaj to zujac gume Kup gumy do zucia i wyciskane soki Pij duzo i zuj duzo. Codziennie idz na basen albo pobiegac Potezna szklanka wyciskanego soku pomaranczowego zabija glod nikotynowy. Ktory pojawia sie co chwile i znika po jakis 30 sek . Spij ile sie da bo jak spisz to nie palisz. I tak trzeba prztrwac 2 tygodnie potem juz nie palisz Pamietaj jak glod sie pojawia przypmnij sobie motywatory z lodowki i pij a potem zuje jakas pyszna gume. wrzucaj do sloiczka codziennie zaoszczedzone na paleniu pieniadze na koniec tygodnia wydawaj je na jakies przyjemnosci Probowalem wszystkie metody nie dzialaly dzieki tej opracowanej przeze mnie zucilem bardzo latwo DZIALa DZIALa DZIALa

odpowiedz

2
0
~Ld 2014-10-24 (20:35) 3 miesiące 1 dzień 10 godzin i 46 minut temu

właśnie mija mój 8 dzień bez fajki, paliłam 25 lat, paczkę dziennie. Uznałam jednak, że to JA decyduję o swoim życiu, a nie papierosy, które zamulają i przez nie staję się tępawa, uboższa o kilkanaście zł dziennie, nie czuję smaków, zapachów, a moje nawet najmodniejsze ciuchy są wstrętne, bo śmierdzą. Tak się zawzięłam, że nawet mnie nie ciągnie do papierosa, ale przez pierwsze trzy dni (wtedy jeszcze paliłam 6-4-3 papierosy dziennie) brałam tabex. Następnego dnia rzuciłam całkowicie i fajki, i tabex. Jestem bardzo zadowolona, chociaż mam suchy kaszel. Ponadto dziś jest pierwszy taki dzień, kiedy mam potężne zawroty głowy i strasznie mną buja. Czy ktoś też miał takie objawy odstawienia palenia?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~Kamilooo 2014-11-01 (22:44) 2 miesiące 24 dni 8 godzin i 37 minut temu

Mam 27 lat regularnie pale od 10lat zamierzam rzucic I jutro zaczynam swoj pierwszy dzien bez papierosa,wiem bedzie ciezko ale fajnie ze jest tu nas tyle mozna sie nawzajem wspierac, to powodzenia wszystkim!

odpowiedz

0
0
~mota 2014-10-28 (14:15) 2 miesiące 28 dni 17 godzin i 6 minut temu

zaczal sie trzeci miesiac niepalenia. uwielbialem sobie popalac, a juz widok palacej kobiety bardzo mnie podniecal, od razu przychodzila chec zapalenia. wiem ze to dziwne ale tak bylo ...i caly czas jest, z ta roznica ze nie siegam po fajki. pierwsze dwa tygodnie prawie bezsenne, oraz bardzo rzadkie wyproznienia. teraz w zasadzie nie mam checi, tylko te palace kobiety... tak bardzo mi o fajkach przypominaja...

odpowiedz

3
0
~cierpiący 2014-10-23 (12:07) 3 miesiące 2 dni 19 godzin i 14 minut temu

moj 4 dzień bez paierocha, mam nadzieje ze dotrwam pale od 17lat paczke dziennie mam nadzieje ze uda mi sie pokonać nałóg, choc ciezkie chwile. wspomagam sie Des...anem, nie podalem pelnej nazwy bym nie był posądzony o reklame :) ale powiem szczerze pomaga, Ci co razem z nim rzucali wiedzą o czym mowie :)

odpowiedz

7
1
~poloo 2014-05-05 (19:44) 8 miesięcy 20 dni 11 godzin i 37 minut temu

witam wszystkich rzucilem palenie papierosow 3 miesiace temu tak z marszu a palilem 2 paczki na dzien przez 20 lat przybralem na wadze 11 kil na dzien dzisiejszy ale jestem zadowolony z tego faktu ze udalo mi sie puki co nie palic znajomi co mie znaja to sa w szoku zycze wszystkim tego pozdawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Piotrek 2014-10-14 (21:02) 3 miesiące 11 dni 10 godzin i 19 minut temu

Witajcie. Mam 28 lat, paliłem od 17 roku życia po prawie dwie paczki dziennie. Nie pale tego świństwa od pół roku i można bez tego wytrzymać, trzeba chcieć i mówić sobie, że papierosy nie będą nam wytyczać rytmu życia. Mój dzień zaczynał się od kawy i 4 papierosków na śniadanie. Proszę uwierzyć w siebie, one nic nie dają. Nie prawdą jest, że uspokajają w trudnych chwilach a wręcz podnoszą nerwy jeszcze bardziej. Teraz już coraz lepiej się czuje i nie zamierzam wracać, ponieważ po badaniach lekarskich wiem jak spustoszyły mój organizm. Pozdrawiam i życzę zerwania z nałogiem. Trzeba powiedzieć nie pale i tego się trzymać, wiem że jest ciężko ale jak coś nas dopadnie to nie będzie już ratunku.

odpowiedz

11
1
~cardii 2014-10-13 (08:29) 3 miesiące 12 dni 22 godziny i 52 minuty temu

Palenie rzuciłem z dnia nadzień , nie wierzcie w żadne tabletki, bioprądy albo plastry bo to nic nie da. Problem leży w głowie (psychika). Musicie porozmawiać ze sobą co takiego dobrego daje wam papieros??? Paliłem od 16 roku życia, teraz mam 37. Moje płuca po badaniu spirometrycznym mają 60 lat, w dodatku zero kondycji , nie mogłem ostatnio z córką pograć w piłkę, ponieważ myślałem że wypluję płuca. nie wspomnę, że od początku przepaliłem ze 100 tyś. zł i co dostałem w zamian???? Cieszę się że w końcu dotarło to do mnie teraz , niż gdy było by już za późno. Gdybym mógł cofnąć czas to nigdy bym nie sięgnął. Nie w kwestii finansowej tylko zdrowotnej. Pozdrawiam i życzę Wszystkim pozytywnego myślenia w decyzji rzucenia palenia.

odpowiedz