Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1215 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1114 94.49%
nie 65 5.51%

Podziel sięOpinie (1215)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Gosia 2015-03-28 (11:14) 4 dni 7 godzin i 19 minut temu

Nie palę już 9 m-cy!!!!! jestem szczęśliwa i dumna z siebie,że po kilkunastu latach tego wstrętnego nałogu, udało się!!! bez żadnych wspomagaczy,tylko silną wolą osiągnęłam sukces !!!

odpowiedz

4
1
~Asia 2014-04-12 (11:54) 11 miesięcy 20 dni 6 godzin i 39 minut temu

Ja również rzuciłam palenie z DESMOXANEM. Było to moje trzecie podejście. Od dłuższego czasu przygotowywałam się do tego psychicznie. Jakoś od ponad roku papierosy zaczęły mi po prostu śmierdzieć. A paliłam od 15 lat, z przerwami na dwie ciąże. Nie miałam żadnych skutków ubocznych, wręcz przeciwnie bardzo schudłam. Jestem bardzo szczęśliwa,ponieważ byłato moja najlepsza decyzja. Żałuję tylko, że tak późno. Trzymam kciuki za wszystkich pragnących uwolnić się od tego paskudnego nałogu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

28
0
~borys 2014-11-05 (21:51) 4 miesiące 26 dni 20 godzin i 42 minuty temu

Rzucanie palenia jest banalnie proste, robiłem to już z 200 razy więc wiem co mówię. Aleeee po ośmiu latach palenia powiedziałem sobie dość rzucania - robię to ostatni raz. Wypaliłem ostatniego, jak zwykle pysznego i niezwykle aromatycznego szluga (szkoda, że tylko te ostatnie smakowały tak dobrze) i poszedłem spać. Rano wstałem i nie palę i tak już trzeci tydzień. Desmoksany, tabexy i inne prochy są dla mięczaków - prawdziwi twardziele nie palą. Trzymcie się expalacze, wolni od nikotyny i szczęśliwi ludzie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~joanna1234 2015-03-24 (20:11) 7 dni 22 godziny i 22 minuty temu

nie palę od 13,02,2015 ale mam chrypę rano strasznie kaszlę sucho czy ktoś miał takie objawy po odstawieniu papierosów,czym się leczyc ratujcie;

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~koki 2015-03-22 (20:08) 9 dni 22 godziny i 25 minut temu

Ja juz nie pale miesiac i jestem najszczesliwszym czlowiekiem pod sloncem polecam ksiazke alana carra prubowalem zucic z desmoksanem i nicorette ale nie palilem po 3 dni i na zakupach kupowalem papierosy ksiazke przeczytalem od niechcenia i bylem w szoku i w sumie jeszcze jestem dzisiaj miesiac jak nie pale i wcale mi nie brakuje a palilem 15 lat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~joanna1234 2015-03-21 (16:03) 11 dni 2 godziny i 30 minut temu

ja nie palę od 13,02,2015.ale dziś przeżywam kryzys bo mam straszny kaszel krtaniowy .Nie wiem czy to objaw rzucenia palenia czy wirusówka czy przeziębienie .Wzięłam rano antybiotyk troszkę lepiej napiszcie czy po miesiącu odstawienia ktoś miał podobne objawy

odpowiedz

2
0
~viceroy79 2015-03-14 (00:00) 18 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Dziś mija rok bez dymka. Okazji miałem mnóstwo do zapalenia. Ale tak jakoś było głupio po tym wszystkim przez co musiałem przejść. Straszne bóle głowy, zatoki, zaparcia, bóle kości, bóle stawów, zero energi, nerwice, rozdrażnienie. Było minęło, od czasu do czasu łyknę sobie resztki desmoksanu jak mam chandrę. Co do pieniędzy nie zaoszczędziłem nic, ale i nieżałowałem sobie i rodzinie: lody, ciasteczka, babeczki, cukiereczki, itd. W tym roku muszę schudnąć i tyle w tym temacie. Paliłem łącznie z szkołą średnią 20 lat!!! Jak się chce to można rzucić nie wpadając jednocześnie w inny nałóg. Życzę wszystkim wytrwałości w decyzji.

odpowiedz

3
0
~Nie bakom już 2015-01-27 (01:50) 2 miesiące 5 dni 16 godzin i 43 minuty temu

Jestem ze Śląska kużyłech ponad 23 lota .Pedzioł żech nie byda i tak to leci dziś jest 27 dzień bez .Podstawa to odciąć się od paliwa czyli piwa i innych alkoholi . ZAPAMIĘTAJCIE . TYLKO NASZ CHARAKTER I SILNA WOLA MOŻE UDOWODNIĆ ŻE JESTEŚMY W STANIE PRZENIEŚ GÓRY WIĘC NIE ŁĄMCIE SIĘ JADYMY DURCH BEZ CYGARYTY POZDRO LUDZIE ZE ŚLĄSKA , P.S a za pieniądze z fajek pojada se do Australi zawsze tam chciałem polecieć . Obierzcie cel i jazda.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~dana16166 2015-02-28 (11:54) 1 miesiąc 4 dni 6 godzin i 39 minut temu

Paliłam 38 lat, wiele razy rzucałam z preparatami zawierającymi nikotynę, bez skutku. Aż nabawiłam się astmy. Dopiero udało się rzucić papierosy jak w internecie przeczytałam za darmo książkę Allana Carr "prosta metoda rzucić palenie" Dodatkowo, to nie reklama, wspomagałam się Desmoxanem, ten bez nikotyny ale blokujący konieczność zapalenia. Po czterech dniach nie paliłam, duuuużo piłam wody z plasterkiem cytryny. Na noc nieraz ziołową tabletkę na wyciszenie lub meliskę. 13 Marca minie 1 rok. Jestem wolna, szczęśliwa. Staram się być aktywna fizycznie, opłacało się. Wszystkim życzę powodzenia i wytrwałości. Przez cały rok nie miałam papierosa w ręku, ani razu nie zaciągnęłam się i TO JEST DLA MNIE KLUCZ DO RZUCENIA PAPIEROSÓW. Mój organizm był w totalnej rozsypce ale wytrwałam bo to przecież "tylko" objawy odstawienia. Błogosławię Pana Allana i desmoxan.

odpowiedz

3
0
~babaj 2015-02-27 (11:03) 1 miesiąc 5 dni 7 godzin i 30 minut temu

Prawda jest taka że wszystko dzieje się w głowie i każdy musi znaleźć impuls do rzucenia dla siebie. Ja paliłam ponad 20 lat, rzucałam dwukrotnie w ciąży bez żadnego problemu, a potem też bez problemu wracałam do palenia. Po prostu lubię palić i wcale nie zamierzałam rzucić. Ale mój mąż, również w tym roku, tradycyjnie od Nowego Roku zamierzał rzucić palenie, a wówczas moja młodsza córka spytała "mamusiu, a ty byś nie mogła razem z tatą?". No i obiecałam Jej że to zrobię. No i mąż popala (choć mało), a ja od dwóch miesięcy nie paliłam. Ciągnie mnie, nie powiem, czasem miałabym ochotę na dymka, ale przypomina mi się obietnica dana córce i przechodzi. :-)

odpowiedz

25
19
~keram65 2014-02-10 (23:30) 1 rok 1 miesiąc 21 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Palę od ponad 34 lat..I chyba nie przestanę. Owszem przemawiają do mnie lepszy oddech, powonienie, kondycjaryzyko zawału etc...Tylko czy ktoś przeprowadzał WIARYGODNE badania nad statystykami zgonów po rzuceniu palenia po 50-ce przy intensywności ponad 30 papierosów przez ponad 30 lat?!! Wg mnie substancje w papierosach trują. Ale trują nie tylko zdrowie,ale również usypiają/trują elementy szkodzące naszemu organizmowi! (Tak jak chemioterapia, radioterapia itp, itd). Nie wiem jaki jest odsetek procentowy poprawy zdrowia i jego pogorszenia po odstawieniu fajek ale oto kilka przypadków z tzw. autopsji... Kolega z pracy rzucił palenie zdnia na dzień....Po dwóch latach zmarł na raka mózgu. Moja mama ruciła palenie w wieku 60 lat. Po czterech latach zmarła z powodu tętniaka. Mój teściu rzucił palenie w wieku 65 lat. Po trzech latach zmarł na chłoniaka złośliwego. Moja znajoma rzuciła palenie w wieku 44 lat. Boryka się z problemami wzroku, słuchu po roku od rzucenia- wcześniej nic jej nie dolegało podobnie jak wcześniej wymienionym... Kora (Olga) Jackowska też rzuciła palenie i co?... Większość powie to od papierosów, ale nie o to mi chodzi... Paliłem długo i dużo. Rzucę palenie i co?... Co na to szanowni lekarze? Dziękuję za opinie typu: "wiem wszystko bo wiem", lub " jestem Polakiem, a każdy Polak to lekarz..." Oszołomom za rady dziękuję i życzę zdrowia (również psychicznego).

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

4
0
~dymnik 2015-02-22 (20:15) 1 miesiąc 9 dni 22 godziny i 18 minut temu

Jest 8 dzień niepalenia głowa pęka ciśnienie 220/120 . Wytrzymam paliłem 40 lat po paczce dziennie. za 7 dni niepleni wziołem 100zł i poszedłem na zkupy kupiłem sobie nwigcję na giełdzie

odpowiedz

9
0
~Just 2015-02-02 (07:19) 1 miesiąc 30 dni 11 godzin i 14 minut temu

Ja nie pale drugi tydzień.. Może mało ale moje uzależnienie było bardzo silne. Jak byłam na " głodzie" to jak menel szukałam choć na ziemi kawałka papierosa. Wstydzę się tego ale tak było. Zawsze jak rzuciłam palenie to palilam jeszcze wiecej. Pale od 12 lat.Teraz wzięłam Desmoxan ( sceptycznie nastawiona ) Jednak faktycznie chęć zapalenia zzmalała.Odstawilam jednak desmoksan i liczę na własne siły. Wczoraj miałam ciężki dzień...nie zapalilam. Usiadłam wieczorem i zaczęłam rozmyslac. Poczułam się wolna. Cały czas papieros kierował moim życiem. Był obecny , śmierdział i nie pozwalał o sobie zapomnieć. A ja biegam do sklepu szybciutko kupic paczkę. Na święta wiadomo trzeba było kupić więcej bo sklepy zamknięte będą. A teraz.....Jestem WOLNA. I tak mnie ta radość rozpiera, ze wiem NIGDY WIECEJ PAPIEROSOW!!!! Jak już zaczęłam to to skończę. Tym bardziej ze mój mąż tez nie pali. Pozdrawiam i wszystkim zycze siły w zerwaniu z nalogiem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

40
5
~Sivane z Lublina 2014-06-09 (10:38) 9 miesięcy 23 dni 7 godzin i 55 minut temu

Czy wy tez odnosicie wrazenie, ze wiekszosc komentarzy pod tym artykulem to reklama tabletek?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

4
1
~ktoś 2015-02-17 (02:23) 1 miesiąc 15 dni 16 godzin i 10 minut temu

Ja nie pale prawie 2 miechy a paliłem 15 lat po 2 paczki dziennie. Dałem radę z pewnymi tabletkami i silną wolą( 60% tablety znanej firmy 40% silna wola). No i teraz czuję że żyje Panie i Panowie:)

odpowiedz

6
1
~cierpiący 2014-10-23 (12:07) 5 miesięcy 9 dni 6 godzin i 26 minut temu

moj 4 dzień bez paierocha, mam nadzieje ze dotrwam pale od 17lat paczke dziennie mam nadzieje ze uda mi sie pokonać nałóg, choc ciezkie chwile. wspomagam sie Des...anem, nie podalem pelnej nazwy bym nie był posądzony o reklame :) ale powiem szczerze pomaga, Ci co razem z nim rzucali wiedzą o czym mowie :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~Papa 2015-02-08 (19:15) 1 miesiąc 23 dni 23 godziny i 18 minut temu

Dzisiaj mija czwarty dzien bez papierosa .Mam juz 53 lata palilem okolo 33lata. Dzisiaj po wieliu latach poczulem jak pachnie wlasny pierd .Dziwne ale prawdziwe.Ciekawe jak dlugo wytrzymam .

odpowiedz

4
0
~Aga 2015-01-23 (14:55) 2 miesiące 9 dni 3 godziny i 38 minut temu

Witam! Mi dzisiaj mija równy tydzień od kiedy nie pale. Nie ukrywam, że długo paliłam aż 12lat paczkę papierosów miałam góra na dwa dni. Myślałam nieraz o rzuceniu palenia ale jakoś zawsze do tego wracałam po prostu nie miałam silnej woli... Dopiero zaczęłam nad tym poważnie myśleć kiedy mój mąż na święta do prezentu dokupił mi tabletki "Desmoxan" nie robię tutaj żadnej reklamy dla tej firmy chce tylko wyrazić swoją opinie. Pewnego dnia podjęłam decyzje że koniec z papierosami zmotywowałam się i zaczęłam kuracje. O dziwo te tabletki bardzo mi pomogły brałam (i biorę) je przez cały czas. Ostatnio wzięłam tylko jedną rano chciałam je odstawić i rzucić palenie bez ich pomocy ale niestety wieczorem nie mogłam wytrzymać bez papierosa. Nie wiem jak będzie gdy kuracja mi się skończy gdy pudełko od tabletek okaże się puste ale mam nadzieje że już do tego świństwa nie wrócę. Teraz codziennie ćwiczę i biegam, czuje się zupełnie, lepiej. Życzę powodzenia tym, którzy podjęli taką decyzje jak ja :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~ygloo 2014-07-09 (10:15) 8 miesięcy 23 dni 8 godzin i 18 minut temu

3 dni temu zacząłem 4 miesiąc bez papierosa. Jesuuuuu jak mi się chce palić!!! palę od 22 lat. To moje 3 poważne podejście. Pierwsze bylo 18 lat temu przed urodzeniem córki - wróciłem po 6 miesiącach Drugie - 4 lata temu - wróciłem po 4 miesiącach Chyba ten 4 miesiąc jest najgorszy. No taką mam chęć na papierosa że aż mi ślinianki ślinią ..... Ale cóż, wytrzymam, teraz mi po prostu szkoda zapalić. Mimo że jestem z tych, dla których palenie było przyjemnością. Trzymajcie kciuki. PS. o dziwo obecnym motywatorem rzucenia byla ... depresja

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~Olo 2015-01-19 (08:40) 2 miesiące 13 dni 9 godzin i 53 minuty temu

Jedna wielka ściema. Skutki palenia mogą być zmniejszone, ale nie zniwelowane=usunięte.

odpowiedz