Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1253 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1131 94.49%
nie 66 5.51%

Podziel sięOpinie (1253)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~:-) 2015-09-05 (14:50) 1 miesiąc 3 dni 14 godzin i 16 minut temu

rzuciłem z wielu powodów, paliłem przez 8lat. po minimum paczkę dziennie... przepaliłem wille z basenem :P heh nie palę już 5dni, kawa bez papierosa? można? można... alkohol bez papierosa... można? można :) najlepiej na "starcie" testować siłę własnej woli... sposób na rzucenie - moja metoda : dzień wcześniej świętować rzucenie papierosów - palić i pić alko, tak aby wstać na wielkim kacu, albo jeszcze na lekkiej "bani" :) mi się nie chciało palić a już 5dni wytrzymałem i mam zamiar nie wracać do palenia wytrwałość i siła woli to podstawa, wsparcie bliskich również jest dobrym i wielkim +em

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Tommy Lee Jones 2015-09-12 (23:06) 26 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Mam 38 lat. Nie palę 10 miesięcy.Na początku wspomagałem się Desmoxanem.Nie mogę złego słowa powiedzieć -jest naprawdę dobry.Teraz nie raz myślę o paleniu,ale to walka-paliłem przez 21 lat.Wiem, że wygram ,miałem stan przedrakowy krtani, nie mogę przegrać!Mam dwoje niepełnosprawnych dzieci mam dla kogo żyć!Pozdrawiam tych co rzucili!!!

odpowiedz

3
0
~ghu123 2015-09-09 (15:30) 29 dni 13 godzin i 36 minut temu

Nie pale dwa dni i daje rade z nagłym przypływem chęci zapaleni :) Ale w nocy nie mogłam spać , dodatkowo miałam jakieś spięcia mięśni co jakiś czas ........ dziwne to było !!!!! Może taka reakcja na dotlenianie organizmu .

odpowiedz

2
0
~Pioter 2015-08-30 (17:46) 1 miesiąc 8 dni 11 godzin i 20 minut temu

13 lat paliłem, średnio 1 paczkę do półtorej paczki dziennie. Przestałem palić w styczniu tego roku i nie paliłem 5 miesięcy. O dziwo nie takie straszne było rzucanie palenia - ale fakt pomagałem sobie - w pierwszym tygodniu 2 razy poszedłem na saune co chyba najwięcej mi pomogło, a także biegałem. Z kolei w domu żeby nie myśleć o paleniu - filmy, porządki, gotowanie it. Nie było to takie trudne choć pierwsze 3 dni do najłatwiejszych nie należały. Po 5 miesiącach trafiła mi sie praca z palaczem i niestety powróciłem do nałogu. Dziś już wiem, że po rzuceniu palenia wydaje nam się że jeżeli zacznie się podpalać, to oznacza szybki powrót do nałogu. Dziś znowu walczę z nałogiem.

odpowiedz

0
0
~TERKA 2015-08-22 (21:22) 1 miesiąc 16 dni 7 godzin i 44 minuty temu

Nie palę miesiąc ale wszystko byłoby w porz,adku gdyby nie ten rozny co jakiśczas bolkrtani to oslabia sie to znów zwiększa ze nie mozna nic przełknac jak gdyby włożyłby ktoś jablko Czy koś miął podobne objawy reakcji organizmu prosze was o radę co może pomóc albo kiedy ten ból ustapi 'CIEZKA PRZEPRAWA CZY WYTRZYMAM..........

odpowiedz

3
0
~w 2015-08-22 (18:14) 1 miesiąc 16 dni 10 godzin i 52 minuty temu

nie pale juz 3 miesiace. rzucilam palenie natychmiast po rozmowie z moim doroslym synem, ktory powiedzial mi jak jestem dla Niego wazaz i nie chce, zebym skracala sobie zycie paleniem papierosow. tej rozmowy nigdy nie zapomne.pozdrawiam wszystkich serdecznie.

odpowiedz

1
1
~AVA 2015-08-13 (13:32) 1 miesiąc 25 dni 15 godzin i 34 minuty temu

Podobno w walce z nałogiem skuteczna jest akupunktura - a jeśli akupunktura w Warszawie to tylko Centrum Medycyny Naturalnej na Wierzbowej

odpowiedz

4
0
~wojt 2015-08-04 (12:19) 2 miesiące 4 dni 16 godzin i 47 minut temu

Trzeci dzień bez papierosa. Jest dobrze. Oczywiście jest całe mnóstwo dziwnych objawów odstawienia nałogu po 36 latach palenia.... Ale daję radę, kupiłem sporo owoców, jogurtów i żyję. Ps- nie mam wyjścia, muszę rzucić,he,he. Ponieważ pojawiła się na horyzoncie młoda kobieta :-),.... do tego uprawiająca biegi przełajowe... To jak ja miałbym bym ją dogonić z fajką w ustach,he,he,he :-)))

odpowiedz

5
0
~ankak 2015-08-03 (16:51) 2 miesiące 5 dni 12 godzin i 15 minut temu

Ja nie palę już 6 miesiać a mam taką ochotę na dymka że jak pomyślę to mnie szlak chce trafić ,rzuciłam sama beż żadnych wspomagaczy.. poprostu nie mogłam oddychac i musiałam nie palić a nie wiem dlaczego ,czy przez tabletki na spanie bellergot???nie iwem do tej pory a tak mnie czasem skręca np teraz mam ochiote na dymek!!!!!

odpowiedz

4
0
~**** 2015-08-03 (10:52) 2 miesiące 5 dni 18 godzin i 14 minut temu

Kolejna próba. 3 dzień bez. Jest całkiem dobrze. Przeczytałam książkę Allena Carra . Drukuję kolejny egzemplarz dla siostry. Najważniejsze to nie skusić się na tego jednego.Tak miałam przy poprzedniej próbie rzucenia. 3 miesiące nie palenia i tylko jeden papierosek. I zaczęło się . Powiedziałam dość. Nie będę niewolnikiem tego śmierdzącego nic nie dającego mi i moim bliskim nałogu . Jedynie smród, paniczny strach i ukrywanie się ze swoim wstydliwym nałogiem. Tak bardzo się wstydzę ,że jestem palaczką. Chcę być w końcu wolna i szczęśliwa !!! Mam nadzieję, że tym razem mi się uda.

odpowiedz

17
0
~graszyd 2015-04-16 (15:12) 5 miesięcy 22 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Dziś mija 25 dzień mego niepalenia,po 50 latach nałogu.Mam trochę inne doznania odwykowe.Chce mi się ku.....o pali¡ć.Ale szkoda mi tych dzionków przemęczony i nie zapalę.Najwyżej umrę zdrowszy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~Małgośka 2015-07-07 (18:26) 3 miesiące 1 dzień 10 godzin i 40 minut temu

6 dzień bez papierosa !!! pewnie, że czasami, a szczególnie po jedzeniu, chce mi sie palić, ale wtedy mówię sobie: 'Kurcze przecież wiem jak to smakuje, ani to smaczne, anie zdrowe i jeszcze na dodatek śmierdzące!!!!! 5 minut palenia i moje 6 dni pójdą na marene. O NIE!!!!!" - i taka własnie gadka mi pomaga ;-). Mąż nie pali 3 dzień! RAZE damy rade ;-). Trzymajcie sie dzielnie!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Mariola 2015-07-19 (19:33) 2 miesiące 19 dni 9 godzin i 33 minuty temu

Witam serdecawie . Pliłam wiele lat po 20szt i więcej. 23 lipca mina dwa miesiące jak nie palę. Rzuciłam palenie z dnia na dzień bez rzadnych wspomagaczy. Jestem dumna z siebie i trzymam za nas kciuki :-)

odpowiedz

6
0
~narrator 2015-07-15 (13:29) 2 miesiące 23 dni 15 godzin i 37 minut temu

Około dwa miesiące bez papierosa. Wcześniej, przez okres 8 lat paliłem 15-20 papierosów dziennie lub więcej. Tabex pomógł, chociaż to głowa była najważniejsza. Kuracji Tabexem nawet nie dokończyłem, odstawiłem bardzo szybko tabletki. Wciąż jednak jestem palaczem, tyle, że nie palącym. Trzymajcie się mocno swoich postanowień mordeczki, obyśmy okresy bez dymu mierzyli w latach.

odpowiedz

8
0
~Gosia 2015-03-28 (11:14) 6 miesięcy 10 dni 17 godzin i 52 minuty temu

Nie palę już 9 m-cy!!!!! jestem szczęśliwa i dumna z siebie,że po kilkunastu latach tego wstrętnego nałogu, udało się!!! bez żadnych wspomagaczy,tylko silną wolą osiągnęłam sukces !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Arek 2015-07-07 (03:58) 3 miesiące 2 dni 1 godzinę i 8 minut temu

A ja nie pale już tydzień bo kasy nie mam, nawet nie mam na to by podjadać po rzuceniu.

odpowiedz

50
2
~jakotako 2013-06-19 (17:25) 2 lata 3 miesiące 19 dni 11 godzin i 41 minut temu

Ja rzuciłem palenie dzięki książce Allen Carr - Easyway to quit smoking. Ilekroć sięgałem po papierosa to moja dziewczyna waliła mnie tą książką w łeb. Z powodu silnych bólów głowy odechciało mi się palić. Szczerze mogę polecić tą książkę dla wszystkich rzucających palenie, jednak nada się właściwie każda książka. Dla bardziej opornych polecam "Potop" albo Harego Pottera (uderzenia można zadawać całym zbiorem albo po razie z każdego tomu).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Mzuk62 2015-06-25 (10:38) 3 miesiące 13 dni 18 godzin i 28 minut temu

Należy przestać palić od razu , bezwarunkowo.Kłopoty z rzucaniem palenia wynikają z bardzo prostego powodu Podświadomie bardzo się boimy,że nam się uda i że nigdy już nie poczujemy tego wspaniałego zawrotu głowy przy pierwszym zaciągnięciu.Nasza świadomość jest jednak silniejsza i wystarczy sobie tylko to uzmysłowić i będzie wszystko ok.Ja na razie się trzymam bez żadnych poważniejszych objawów fizycznych.Jedynie podświadomość chyba usiłuje mnie wpędzić w lekką depresję.

odpowiedz

6
0
~Kolas76 2015-06-20 (14:50) 3 miesiące 18 dni 14 godzin i 16 minut temu

Piąty dzień bez fajki. Paliłem 21 lat. Paliłem bo lubiłem, paliłem bo chciałem, paliłem, bo sami wiecie dlaczego - po tylu latach, to jak nieodłączna cześć życia. Nie dam się, ręce trzymam na tyłeczku kobiety, częściej ją całuję, rolki wróciły do łaska, siłownia. Mam 39 lat, a chce znowu być jak 30 latek. Za zaoszczędzona kasę kupię Tygrysa 6 w skali 1:4. Ile muszę nie palić? Dwa lata, bo to koszt ponad 10 tyś zł. Albo z dymem, albo na marzenia. Trzymajcie się byli palacze.

odpowiedz

6
0
~staszek 2015-06-12 (07:11) 3 miesiące 26 dni 21 godzin i 55 minut temu

miałem motywacje urodziło mi sie dziecko i kupiłem tabex nie pake juz 15 dni, nie wiedziałem ze można czuc sie tak lekko. tabex jest dobry, polecam

odpowiedz