Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1298 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1158 94.22%
nie 71 5.78%

Podziel sięOpinie (1298)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Betti 2016-09-07 (21:50) 17 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Witam. Dwa tygodnie bez papierosa. Czuje sie swietnie, łatwo nie jest ale tragedii tez nie ma. Około 15 lat paliłam, duzo czasem ponad paczkę dziennie. Pare przerw tez miałam, jedna 2 letnia( ciaza i ponad rok karmienia) Desmoxan pomaga z uzależnieniem fizycznym z głowa trzeba poradzić sobie samemu. Pozdrawiam wszystkich niepalący i trzymam kciuki

odpowiedz

0
0
~artek-1977 2016-08-28 (07:27) 28 dni 11 godzin i 55 minut temu

Ja palłem 23 lata po 2 paczk,i udało mi się rzucić po przeczytaniu

odpowiedz

32
24
~keram65 2014-02-10 (23:30) 2 lata 7 miesięcy 14 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Palę od ponad 34 lat..I chyba nie przestanę. Owszem przemawiają do mnie lepszy oddech, powonienie, kondycjaryzyko zawału etc...Tylko czy ktoś przeprowadzał WIARYGODNE badania nad statystykami zgonów po rzuceniu palenia po 50-ce przy intensywności ponad 30 papierosów przez ponad 30 lat?!! Wg mnie substancje w papierosach trują. Ale trują nie tylko zdrowie,ale również usypiają/trują elementy szkodzące naszemu organizmowi! (Tak jak chemioterapia, radioterapia itp, itd). Nie wiem jaki jest odsetek procentowy poprawy zdrowia i jego pogorszenia po odstawieniu fajek ale oto kilka przypadków z tzw. autopsji... Kolega z pracy rzucił palenie zdnia na dzień....Po dwóch latach zmarł na raka mózgu. Moja mama ruciła palenie w wieku 60 lat. Po czterech latach zmarła z powodu tętniaka. Mój teściu rzucił palenie w wieku 65 lat. Po trzech latach zmarł na chłoniaka złośliwego. Moja znajoma rzuciła palenie w wieku 44 lat. Boryka się z problemami wzroku, słuchu po roku od rzucenia- wcześniej nic jej nie dolegało podobnie jak wcześniej wymienionym... Kora (Olga) Jackowska też rzuciła palenie i co?... Większość powie to od papierosów, ale nie o to mi chodzi... Paliłem długo i dużo. Rzucę palenie i co?... Co na to szanowni lekarze? Dziękuję za opinie typu: "wiem wszystko bo wiem", lub " jestem Polakiem, a każdy Polak to lekarz..." Oszołomom za rady dziękuję i życzę zdrowia (również psychicznego).

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

3
0
~Bartek 2016-07-11 (00:13) 2 miesiące 14 dni 19 godzin i 9 minut temu

Rzucilem palenie gdzy obudzilem sie nastpnego dnia po sporzywaniu alokoholu z papierosami mialem mocnego kaca i od tej pory nie pale :)

odpowiedz

2
0
~Łazior 2016-06-27 (18:09) 2 miesiące 29 dni 1 godzinę i 13 minut temu

witam, po przeczytaniu posta keram65 postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami. W wieku 57 lat rzuciłem palenie po 40 latach palenia i nadzień dzisiejszy nie pale już 2 i pół roku. Zawsze uprawiałem sporty, dużo czasu w górach zima i latem( wspinaczka i snowboard). Służyłem w wojskach powietrzno-desantowych 2 lata gdzie trzeba dużo pary.. Nigdy raczej oddechu mi nie brakowało. Po rzuceniu palenia zacząłem się czuć coraz lepiej - dosłownie mnie roznosiła chęć ruchu. Chodzilem więc z plecakiem na długie wędrówki po górach nawet po 40km dziennie. Pierwsze 6 m-cy super ! Potem złapałem zapalenie rozścięgna podeszwowego. Po wyleczeniu jednej stopy natychmiast złapałem w drugiej. Potem drętwienie stopy i stopniowo łydki i uda. Klasyczne objawy jak przy dyskopatii którą kiedyś miałem. Wrażenie braku oddechu - co chwile musiałem nabierać głęboko powietrza. Potem zacząłem słyszeć bicie serca czego przedtem nie miałem. Puls osiągnął 90-100 uderzeń i rzadko spada. Od kilku miesięcy dopada mnie co jakiś czas świąd w różnych miejscach ciała jakby uczulenie i po tabletce przechodzi. Serce wali coraz mocniej. od miesiąca mam grzybicę palców stóp i zanosi się prawdopodobnie na drożdżycę lub kandydozę a to już nie jest śmieszne. Poważnie myślę o powrocie do palenia. Zaznaczam, że w życiu bardzo rzadko chorowałem (końskie zdrowie). Wygląda to tak jakbym po pół roku od rzucenia palenia zaczął się sypać. Zapomniałem o klusce w gardle bolesnej czasami ale to miałem od kilku lat. Po rzuceniu nie ustapiła. Laryngolog sprawdził kamerką i stwierdził że nic nie ma a gardło śliczne jak na tyle lat palenia. Oczywiście jest wiele bezdyskusyjnych zalet rzucenia: białe gałki oczne, lepszy wzrok, brak smrodu itd. ale jednak coś w tym wszystkim jest dziwnego i mysle że jak ktoś palił tyle lat co ja to nie powinien rzucać . Pozdrawiam. Ponoć 40% ludzi w średnio 2,5 roku po rzuceniu zapada na raka płuc lub krtani. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Przemek drajwer 2016-05-17 (12:43) 4 miesiące 8 dni 6 godzin i 39 minut temu

siema, nie pale 9-ty tydzień. paliłem bardzo dużo bo ok 2 paczki dziennie. z racji zawodu jaki wykonuje (kierowca) było mi bardzo ciężko. nikt mi nie bronił zapalić w szoferce sam wiec ręka latała po papierosa co chwila. w pewnym momencie powiedziałem dość. wziąłem tel do reki przejrzałem książkę tel z wyszczególnieniem kto nie pali ze znajomych i dotarło do mnie ze 70 % osób które znam to nie pala i żyją wiec i ja nie będę. dam rade bo chce i nie potrzebuje żadnych tabletek. jedyne co zastępowałem papierosa to dropsy halls i mi wystarczyło. początki były trudne wiecznie papieros w głowie wiec i dropsy kupowałem garściami ale teraz jest lepie coraz mniej myślę o papierosie i coraz mniej mnie ciągnie. proponuje jeden ciuch z czasów palenia wrzucić do reklamówki i powąchać go po miesiącu wegetacji, dotrze do was co osoba niepaląca czuła od was będąc w waszym otoczeniu. masakra.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~karol 2016-04-24 (01:23) 5 miesięcy 1 dzień 17 godzin i 59 minut temu

Ja jeszcze nie rzucilem ale przymierzam sie do tego i tak czytam co piszecie ale to nie wystarczy trzeba dzialac. Pozdrawiam . Karol.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~sheggy 2016-05-13 (15:32) 4 miesiące 12 dni 3 godziny i 50 minut temu

ja juz nie pale 5 dzien, wszystko by bylo w porzadku gdyby nie toze przeraabiam rzucenie palenia juz 3 raz, zawsze se udawalo na pol roku na 3 miesiace. jednak teraz nie poddam sie raz na zawsze koniec. Truc siebie za ciezko zarobione pieniadze po co

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Powodzenia 2016-05-04 (13:21) 4 miesiące 21 dni 6 godzin i 1 minutę temu

Cześć wszedłem sprawdzić jak Wam idzie mnie dokładnie 12 maja wybije 3 lata jak nie palę, paliłem 18 lat kochałem palenie ok. 1-1,5 paczki na dzień - nie wiem czy jeszcze raz udalo by mi się to gó.... rzucić. Dziękuję żonie, że wytrzymała te piekielne pierwsze 7 miesięcy. To jest nie do opisania co siedzi w głowie.... przez te fajki, jak mózg szuka pomocy byś znów zaczął palić a Twaa dusza mówi dość! Powodzenia wszystkim rzucającym. Prawdziwy kryzys przychodzi mniej więcej po tygodniu, potem drugi około miesiąca i następne, następne - w moim przypadku każdy następny był gorszy od poprzedniego ale nie palę do dziś i jestem wolny!

odpowiedz

5
0
~norbi18 2016-03-17 (10:10) 6 miesięcy 8 dni 9 godzin i 12 minut temu

Witam . Zaczne inaczej jak wszyscy wypowiadajacy sie na temat wlasnej walki z zuceniem palenia a mianowicie ???? są posty z kilku miesiecy wstecz jak i kilku tygodni ... zaproponuje ponowne odwiedziny tego forum i ponowne opisanie dalszych zmagan ( lub przegranej walki ).Nadmienie ze wiekszoś kometarzy jest cholernie motywujaca . ( sam podjełem walke 4 tygodnie temu i jak narazie wygrywam choc pokus jest wiele ) . POZDRAWIAM palacz z 27 letnim starzem .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

32
1
~Małgośka 2015-07-07 (18:26) 1 rok 2 miesiące 18 dni i 56 minut temu

6 dzień bez papierosa !!! pewnie, że czasami, a szczególnie po jedzeniu, chce mi sie palić, ale wtedy mówię sobie: 'Kurcze przecież wiem jak to smakuje, ani to smaczne, anie zdrowe i jeszcze na dodatek śmierdzące!!!!! 5 minut palenia i moje 6 dni pójdą na marene. O NIE!!!!!" - i taka własnie gadka mi pomaga ;-). Mąż nie pali 3 dzień! RAZE damy rade ;-). Trzymajcie sie dzielnie!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~kazubxd 2016-04-10 (20:25) 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 57 minut temu

Ja nie palę dwa tygodnie daje obie Werner e z tym radę ale tak mnie strasznie boli głowa że żadne tabletki nie pomagają

odpowiedz

5
0
~jan 2016-04-04 (19:43) 5 miesięcy 20 dni 23 godziny i 39 minut temu

cześć, mam 59 lat i nie pale od dwóch lat. Paliłem ponad 35 lat. Pierwsze 6 miesięcy wspaniałe-nowy węch, zapach skóry itd. Potem zaczeły się jaja. A to kołatanie serca, a to rózne bóle. Zaznaczam, ze zawsze miałem końskie zdrowie. Od kilku miesiecy przesladuje mnie straszny świąd całego ciała. Nie wiem czy to była dobra decyzja po tylu latach palenia. Mój kolega mowi , że wędzone sie mniej psuje:) Rzucilem dzięki ksiażce Allana Carra. Zadnych substytutów. Po prost rzucasz i to bez bólu

odpowiedz

5
1
~darek555 2016-02-19 (20:37) 7 miesięcy 5 dni 22 godziny i 45 minut temu

mam 47 l. wiele razy rzucałem palenie i zawsze mi się udawało:) wcześniej były próby z gumami, e-papierosami, snus'em szwedzkim i wszędzie tam była nikotyna. Po latach stwierdziłem, że do skutecznego rzucenia palenia najlepszy będzie najprostszy sposób bez pomocy dziwnych zabawek i tak też uczyniłem. Nie palę już 2 tydzień i nie mam żadnego kryzysu, a wręcz przeciwnie jestem silniejszy. Jeżeli jednak kryzys nadejdzie będzie miał do czynienia z moim organizmem, ale ostrzegam, że mój organizm będzie już silniejszy... To co nie zaszkodzi a może pomóc to książka ALLEN CARR którą można przeczytać w necie. Człowiek ten w bardzo logiczny sposób opisuje działanie nikotyny i zachowanie organizmu. Najważniejsze jest aby przezwyciężyć strach i powinno być dobrze...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~Trinity 2015-11-25 (16:02) 10 miesięcy 3 godziny i 20 minut temu

5 dzień bez papierosa - sucho w ustach i myśli "może jednak zapalić", nie jest łatwo, ale dam radę:)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Dariusz 2016-02-15 (20:37) 7 miesięcy 9 dni 22 godziny i 45 minut temu

Robiąc badania genetic lab pod kątem ryzyka zachorowań na raka dowiedziałem się,ze rak płuc jest mi pisany.Wtedy postanowiłem rzucić palenie dobrać odpowiednio dietę oraz zacząć ćwiczyć.Informacje na temat badania i korzyści z niego płynących można znaleźć na stronie geneticlab.com

odpowiedz

1
3
~Janek 2016-02-05 (18:57) 7 miesięcy 20 dni i 25 minut temu

Próbowałem chyba wszystkiego, pomogły dopiero pierwsze tabletki z rankingu na: rzucam-to.pl

odpowiedz

0
2
~Robert 2016-01-29 (13:45) 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 37 minut temu

Ja również rzuciłem dzięki NikoStop. Brałem go kilka dni i nagle przestało mi się chcieć palić :)

odpowiedz

0
5
~Damian 2016-01-28 (16:10) 7 miesięcy 28 dni 3 godziny i 12 minut temu

Ja rzuciłem już 5 miesięcy temu - kolega polecił mi NikoStop i przyznam, że działa. Nie palę i co ważne, nie chce mi się palić!!!!

odpowiedz

0
3
~Rafał 2016-01-26 (11:11) 7 miesięcy 30 dni 8 godzin i 11 minut temu

NikoStop - to jedyny środek na rzucenie palenia po którym nie miałem zgagi, bólu brzucha oraz bezsennych nocy.

odpowiedz